Windows 8 işletim sisteminin en iyi özelliklerinden biri kuşkusuz “Reset and Refresh” (Sıfırlama ve Yenileme) özelliğidir. Bu özellik sayesinde Microsoft format atma gibi zahmetli bir işlemi çöpe atmış gibi görünüyor. Yeni özellik sayesinde işletim sistemini yeniden hızlı bir şekilde kurmak çok daha kolay hale gelmektedir. Bilgisayarınıza Reset (sıfırlama) işlemi yaptığınızda bütün verilerinizi kaybedeceksiniz, ayarlarınız ve yüklü olan uygulamalarınız silinecektir. Refresh (Yenileme) işlemi yaptığınızda kişisel verileriniz ve metro uygulamalarınız saklanacak sadece işletim sisteminiz yeni baştan kurulacaktır. İşletim sisteminiz yeniden kurulacağı için yüklü olan programlarınız silinecektir. Şimdi bu işlemleri nasıl yapıldığını görelim.

1 ) Reset and Refresh bölümüne ulaşmak için PC Setting >  General bölümünden ulaşabilirsiniz. Metro arayüzde Setting bölümüne ulaşmak için Windows + C tuşlarını kullanabilirsiniz.  

2 ) More Pc Setting seçeneğini tıklayınız. 

 PC Refresh

3 ) Karşımıza PC Setting bölümü gelecek. Bilgisayarınıza Refresh (Yenileme) yapmak istiyorsanız PC Setting bölümünde “General” bölümünde “Refresh your PC without affecting your files” altında bulunan “Get Started” tıklıyoruz. 

4 ) Karşınıza gelen ekranda “Next” seçeneğini tıklayın. 

5 ) Yenileme işlemini yapmak için gerekli ayarlar hazırlanıyor.

6 ) Yenileme işlemini yapmak için “Refresh” tıklayın. Bu işlem tahmini olarak minimum 5 dakika sürmektedir. 

7 ) Bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. 

8 ) bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra Refresh işlemini gerçekleştirmek için gerekli dosyalar hazırlanıyor. 

9 ) Refresh işlemini tamamlanıyor. 

10 ) Refresh işlemi tamamlandıktan sonra gerekli kayıt ayarları yapılıyor. 

11 ) Ayarlar bittikten sonra işletim sisteminiz Refresh işlemi tamamlanmış oluyor.

 PC Reset

12 ) Pc Reset işlemi daha önceki işletim sürümlerinde bulunan Sistem geri yükleme gibi çalışır. Reset işleminde kişisel veriler silinmeyecek, metro uygulamaları ve ayarları saklanacaktır ve işletim sistemi yeniden yüklenecektir. PC Reset işlemini gerçekleştirmek için Pc Setting > General bölümünde bulunan “Reset your PC and start over” altında bulunan “Get started” tıklayınız.

13 ) Karşınızda gelen ekranda “Next” tıklayınız.

14) Reset işlemi için gereken menüler hazırlanıyor. 

15 ) “Thoroughly, but this can take several hours” seçeneğini seçerseniz kapsamlı bir disk temizleme yapacaktır ve işlem uzun sürecektir.

        “Quickly, but your files might be receverable by someone else”  seçeneğini seçerseniz hızlı bir sıfırlama işlemi yapacaktır. Sadece yüklü olan uygulamalar silinecektir. 

16 ) Seçimimizi yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda “Next” tıklayın. 

17 ) Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

18 ) Bilgisayarınızın sıfırlanması için gerekli ayarlar hazırlanıyor. 

19 ) Bilgisayarınızın sıfırlama işlemi başlatılıyor. 

20) Reset işlemi tamamlandıktan sonra gerekli kayıt ayarları yapılıyor.  

 21 ) Bilgisayarınız yeniden başlatılıyor. 

22 ) Bilgisayarınız ilk hali ile karşınıza geliyor. Gerekli bilgileri girdikten sonra metro arayüzü karşınıza gelecektir. 

 Yeni Windows 8 İşletim sisteminin yeni bir özelliği olan Refresh and Reset işleminin nasıl yapılacağını sizlere anlattım. Paylaştığım bilgilerin sizlere yararlı olması dileğiyle bir başka makalemizde görüşmek üzere.