none
chvilkové zamrznutí systému RRS feed

 • Dotaz

 • Ahoj, poslední dobou mám problém s Windows 2003, náhodně během dne zamrzává po dobu cca 2-5 minut. Není to nikdy zamrznutí na restart, jenom extrémní zpomalení (hýbnu myší a kurzor se pohne za 5 vteřin, zapnu numlock a ledka se rozsvítí až po chvíli). Stává se to během dne víceméně náhodně většinou tak 5x za den, o víkendu max jednou, vetšinou v noci. Vím to z logu ostatních serverů, protože hlásí odpojení UPSky, která je k tomu serveru připojená. V době vytuhnutí se uživatelé nemohou k tomuto serveru přihlásit, ti co jsou přihlášení a mají otevřený nějaký sdílený soubor, taktéž nemůžou pracovat. Počítač zavirovaný na 99.9% není, v logu nejsou žádné záznamy o chybě, ping na tento server je v době zamrznutí kolem 2s a síťový provoz nic podezřelého neodhalil. Síťovku jsem zkoušel vyměnit. Ostatní servery fungujou v pořádku. Může tohle mít na svědomí třeba odcházející disk? Nevíte, v čem by mohl být problém?

  Díky za rady. Standa

  pondělí 19. září 2011 7:36

Odpovědi

Všechny reakce

 • Pro zacatek bych na to zkusil jit pres Performance monitor. To znamena sledovat vytizeni CPU, delku fronty disku atd. Nejprve mozno obecne, v pripade konkretnejsich poznatku pak per proces.


  BB
  pondělí 19. září 2011 8:09
 • Co rika task manager o vytizeni CPU jednotlivymi procesy?

   

  MP

  pondělí 19. září 2011 8:10
  Moderátor
 • Z Taskmanageru bohužel nic nezjistím, protože počítač je v době zamrnutí nepoužitelný. Zkusím ten Perfmon a dám vědět.

  Standa

  pondělí 19. září 2011 9:27
 • Zdravím, tak po celodenním protokolování to jako na potvoru ani jednou nezatuhlo, což je na jednu stranu fajn, ale vzhledem k tomu, že server za poslední 3 týdny zamrzával pravidelně každý den vyjma neděle, docela divný. Zaznamenávám ten procesor a disk, nechám to běžet dál. Teď mě napadlo, poprvé, když jsem zachytával packety kvůly analýze, tak to první den taky nezamrzlo, zato druhý den asi 8x. Nemůže to mít nějakou souvislost? Napadlo mě, že takhle dočasně zamrznout systém dokáže odcházející disk nebo špatný kabel k němu, ale tohle se děje "skoro" pravidelně.
  úterý 20. září 2011 7:57
 • Tak. Pokud se system zastavi, nespadne a zase se rozjede, cekal bych problem v HW.

  Pokud to neni skladacka, ale HP, IBM, DELL apod, pak bych zacal s diagnostikou od vyrobce.

  úterý 20. září 2011 11:35
 • 1. Jake aplikace na serveru bezi? Instalovalo se neco na server kratce pred tim, nez zacaly problemy?

  2. Pokud je mozne server na vikend nebo pres noc odstavit, pak bych doporucovat otestovat disky a pamet.

  3. Doporucoval bych sledovat i toky dat pres sitove rozhani ve stavu zatuhnuti. 

   

  úterý 20. září 2011 15:27
  Moderátor
 • Tak dneska v 5h ráno server na 4 minuty zatuhnul. CPU bylo vytíženo na 50% (2jádro) a délka fronty disku mezi 4-6, normálně je mezi 0.001-0.8. Systém dokonce zaznamenával místo nastavených 2 vteřin po zhruba půlminutách.

  1. Žádné nové aplikace ani služby se za poslední měsíc neinstalovaly. Akorát se přidával do domény další server s 2008 R2 jako záložní DC. Ten běží v pohodě, žádné chyby v logu. Pak se ještě měnil starý switch za nový 1Gbit.

  2. O víkendu to všechno otestuju.

  3. Síťový provoz už jsem kontroloval, ale stává se to i když server odpojím od sítě a zakážu síťovku.

  středa 21. září 2011 9:06
 • Avg queue len >2 znamena problem diskoveho subsystemu

   

  MP

  středa 21. září 2011 9:13
  Moderátor
 • Zdravím, bylo to nakonec tím diskem. Po výměně všechno jede v pohodě. Díky všem za odpovědi.

  Standa

  úterý 27. září 2011 9:21