none
Licencovani SQL Server 2012 RRS feed

 • Obecná diskuse

 • Dobry den,

  co se tyce licenci MS jsem absolutni novacek, proto bych ocenil radu od zkusenejsich kolegu.

  Hodlame provozovat vlastni web server, ktery bude nasim zakaznikum zobrazovat reporty generovane z dat na SQL Serveru 2012.

  samotny WebServer bezi pod Linuxem a je v nem definovano pripojeni k SQL Serveru, odkud se nacitaji data.

  Licence pro SQL server bude urcite procesorova, respektive na jadro u SQL 2012, minimum jsou tusim 4 jadra. Jakou licenci ale potrebuji pro Windows Server, ktery pobezi pod SQL Serverem? Musi tam byt nejak zohledneto to, ze k SQL serveru pristupuje nedefinovany pocet uzivatelu?

  dekuji


  čtvrtek 8. listopadu 2012 9:41

Všechny reakce

 • Dobrý den,

  SQL řešíte správně, za to bychom vám rádi udělili pochvalu za dobrou znalost licenčních podmínek a multiplexingu :-) Všichni uživatelé přistupující přes webové rozhraní jsou nepřímo také přistupující k SQL serveru za ním a i tento server je potřeba licenčně řešit ve vztahu k velkému počtu přístupů. Pokud nejste schopni přidělit přistupujícím uživatelům CALy, nebo je jejich počet tak vysoký, že jsou CALy příliž nákladným řešením, pak je na místě licenční řešení podle počtu jader.

  Jak správně píšete, nejenom SQL server je však v tomto řešení produkt, u kterého musíme přistupující uživatele řešit. Uživatelé přistupují také k Windows Serveru pod ním. Pro pokrytí přístupu externích uživatelů budete potřebovat Windows Server External Connector. Ten se přiděluje fyzickému serveru a pokrývá pak všechny na něm běžící prostředí.

  Pozor je potřeba dát na dvě věci. External Connector pokrývá pouze externí uživatele, vaši zaměstnanci přistupující k SQL musí mít Windows Server CAL příslušné verze (stejné nebo vyšší než je server) a druhá věc - External Connector je možností pouze pro multilicenční servery. OEM ani krabicové licence možnost pořídit External Connector nemají.

  S pozdravem

  DAQUAS

  středa 28. listopadu 2012 13:42
  Moderátor