none
Licencovaní server 2008 Standard RRS feed

 • Dotaz

 • Zdravím,

  Mám ve firmě server SBS 2003 (hlavní DC). Nyní jsme koupily nový server na kterém bude Server 2008 Standard, který bych chtěl nastavit jako hlavní řadič domény a na původním SBS2003 odebrat řadič úplně (měl by sloužit pouze na sdílené dokumenty).

  A teď k mým otázkám:

  1. U SBS2003 bylo ošetřeno že v jeden okamžik se mohlo připojit pouze tolik uživatelů, kolik bylo nainstalováno CAL licencí. U 2008 jsem licence také přikoupil, ale nikde nevidím možnost je do systému zadat, tak jak server pozná kolik se může uživatelů připojit současně? A znamená to tedy že když jsem původně měl třeba 10 licencí a 14 stanic, kde jsem věděl, že víc než 10 současně se jich nepřipojí, tak u 2008 budu muset mít podle počtu stanic a ne podle současných připojení?

  2. Někde jsem se dočetl, že když se v doméně s více řadiči některý z nich SBS, tak aby to licenčně bylo v pořádku, tak by měl být SBS jako hlavní řadič?? Můžete mi toto tvrzení potvrdit, případně vyvrátit?? A pokud ano, tak by nejspíš bylo asi lepší ho úplně vyřadit a na sdílení dokumentů použít třeba síťový disk nebo obyč stanici?

  Děkuji za odpovědi

  čtvrtek 2. září 2010 10:35

Odpovědi

 • Ano, ten SBS server musí být hlavní, ale pokud ho prostě odebereš, tak ta doména bude fungovat dál také (i když s ní mohou být problémy, protože ta SBS doména je lehce specifická - resp nepodporuje úplně všechno, co bys mohl chtít používat - třeba Domain Trust apod..).

  Proto bych asi volil variantu nainstalovat úplně nový server a přemigrovat tam uživatele, etc.

  sobota 4. září 2010 6:37

Všechny reakce

 • Čau,

  u WS2008 se nikam licence neinstalují, máš je pouze na papíře. Licenčně NENÍ správně, že se sice připojí najednou 10 stanic, ale některé se budou měnit...to nelze...každá stanice, jedna licence. Nebo to pak licencovat podle uživatelů...

  SBS server a k tomu druhý řadič je OK, ale odebrání toho SBS je problém, protože ze SBS nejde odinstalovat role ADDS...

  Jestli je ten SBS jenom sdílení dokumentů a žádný Exchange a jenom pár uživatelů, tak bych postavil úplně novou doménu...

  čtvrtek 2. září 2010 12:54
 • Asi jsem to špatně napsal, samozřejmě jsem myslel licence Per User. Jak potom tedy WS2008 hlídá kolik uživatelů se může připojit???

  A druhá věc, řekněme tedy, že v SBS zůstane ADDS, je možné jej alespoň ponížit tak aby hlavní server byl nový WS2008? Jde mi totoiž o to aby v případě havárie nějakého HW na 5 let starém SBS neohrozila chod firmy. U WS2008 mám OnSite NextBusinessDay záruku na 5 let, takže jeho kolaps mě tak nepálí.

  A v poslední řadě, řekněme, že bych tedy SBS úplně vyřadil a na WS2008 vytvořil komplet novou doménu (se stejným názvem jako je původní), existuje nějaký postup na stanicích, tak aby novou doménu pobraly, bez toho abych musel na všech nastavovat znova uživatelské profily, desktopy atd.???

  Děkuji za odpověď.

  čtvrtek 2. září 2010 18:24
 • čau, napsal jsi to úplně správně;) opravdu WS2008 NIJAK nekontroluje CAL licence...:) (ani User ani Device). Navíc ta licence User znamená FYZICKÝ člověk a ten může mít třeba 50 uživatelských účtů (10 lidí = 10x USER CAL - pokud sis vybral tenhle model licencování... = kolik chceš účtů, ale smí je používat jen těchto 10 osob), takže podle toho se to neomezuje...:D U AD jsou všechny servery rovnoprávné, záleží na tom, jaké tam nainstaluješ služby = plnohodnotný domain server musí být i Globální katalog a DNS server. Když pak vypneš ten druhý DC, tak je to sice OK, ale když na něm máš sdílené složky uživatelů pro cestovní profily, tak je hnedka problém... Pro přenos uživatelů a nastavení se hodí AD Migration Tool...návody jsou na netu - sám jsem ji nikdy nepoužíval, takže tady poradí třeba MP, kdyby byl nějaký problém s ní, ale to si třeba můžeš založit nové téma s konkrétním problémem...
  čtvrtek 2. září 2010 18:56
 • Děkuji za odpověď, tím tedy mám jasno v CAL licencích.

  Vrátil bych se ale ještě k otázce SBS jako hlavní DC. Postupoval jsem podle tohoto návodu: http://www.samuraj-cz.com/clanek/prevod-domeny-zwindows-server-2003-na-windows-server-2008-r2/

  Vím, že tam se nejedná o SBS, ale to je nyní celkem jedno. Jde o to jestli když dojde k převodu FSMO rolí http://www.samuraj-cz.com/clanek/prevod-domeny-zwindows-server-2003-na-windows-server-2008-r2/#roles na nový ws2008, tak jestli je to licenčně správně, protože někde (už to nemohu najít) jsem četl názor, že když je v doméně více DC a z toho je jeden SBS, tak právě on by měl být ten hlavní DC (asi tedy myšleno s master rolemi).

  Proto jsem se ptal jestli mi může někdo tento názor vyvrátit nebo potvrdit z hlediska licencí.

  Děkuji za odpověď

  pátek 3. září 2010 5:31
 • Ano, ten SBS server musí být hlavní, ale pokud ho prostě odebereš, tak ta doména bude fungovat dál také (i když s ní mohou být problémy, protože ta SBS doména je lehce specifická - resp nepodporuje úplně všechno, co bys mohl chtít používat - třeba Domain Trust apod..).

  Proto bych asi volil variantu nainstalovat úplně nový server a přemigrovat tam uživatele, etc.

  sobota 4. září 2010 6:37