none
windows deployment services - nezávislost na hardware RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den všem,

   

  jak toto u WDS řešíte? Existuje na to nějaká aktualizace? Universal deploy je pro mě příliš velká investice, zvlášt když WDS je kvalitní služba a je zdarma

  neděle 12. září 2010 22:23

Odpovědi

Všechny reakce

 • nikdo neví?
  úterý 14. září 2010 23:39
 • No ale WDS přece spustí normální instalaci na HW, ne? Ne.. Rozbalení WIM obrazu provádí i normální DVD..
  čtvrtek 16. září 2010 16:45
 • Nezavislost na HW je IMHO neresitelna. Spis si myslim ze potrebujes integraci par ovladacu, zejmena sitovek, ne?

  MP

  čtvrtek 16. září 2010 17:57
  Moderátor
 • Tak to ne. Jde hlavně o řadič pevného disku, který i u instalace Windows vista a 7 vyžaduje ovládač. Pokud je jiný řadič disku, nejde nasadit Windows ani přes WDS. Vždy musí být totožný hardware, nebo minimálně totožný chipset na desce.

   

  U deploymentu Windows XP je to ještě složitější. Tam jde i o procesor a i o chipset na desce. Pokud nasazujeme Windows XP z intel platformy, těžko jí nasadíme na AMD platformu.

   

  A v tom je právě zakopaný pes. Existuje řešení v podobě Acronis universal restore, nebo universal deploy, ale to se mi moc nelíbí, protože se za něj platí těžké peníze (řádově několik desítek tisíc). WDS je přitom stejně kvalitní a je zdarma (teda v ceně Windows Serveru), dokáže splnit stejný účel, jen mi tam chybí nějaký tools, či řešení, co se hardwaru týče. Jste tu chytří, Vy určitě něco víte, jen jste tajnůstkáři :-D

  pátek 17. září 2010 12:54
 • Tak co ne? Psal jsem ze potrebujes integraci par ovladacu - co presne myslis ze je na tomto tvrzeni nepravdiveho? Nejsem si uplne jist zda stojis o radu nebo pri, umime oboje :).

  Proste injektuj potrebne ovladace do WIMu pomoci PEImg/DISM

  MP

  pátek 17. září 2010 14:09
  Moderátor
 • Pane Prágl já jsem to nemyslel zle a o radu samozřejmě stojím...

  do WIMu samozřejmě naimportovat mohu přes WSIM (DISM není moje silná stránka), ale to to takhle budu importovat do nekonečna s každým novým HW. Myslel jsem, jestli by to nešlo ještě obklikou...

  pátek 17. září 2010 14:23
 • No z principu resime http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Bootstrap_paradox :) - proto jsem take zminoval zejmena ovladac sitovky

  MP

  pátek 17. září 2010 14:48
  Moderátor
 • Pane Prágl? Cestování v čase mě sice zajímá, ale z pohledu WDS jsme teď mimo mísu.

  Co se ovládačů na síťovku týče, tak tomu přesně nerozumím a vůbec nerozumím tomu, proč bych měl toto WDS specifikovat? PXE boot přece není závislý na ovládačích? Pokud se mýlím, v pohodě mě opravte.

  Můj dotaz je jasný. Vím, že existuje řešení nezávislosti na hardwaru v podobě předraženě placeného Acronisu se služby "universal deploy a universal restore" a já se ptám, jestli lze takto efektivně doplnit serverovou službu nasazení systému windows.

  Jak jste se sám zmíňil, problém mohu vyřešit během 5 minut tím, že díky aplikaci WSIM, nebo bez GUI DISM doplním příslušné ovládače, ale já jsem věčně nespokojený admin a rád bych dělal věci ještě lépe. Opět je to jen má všeobecná zvědavost ;) 

  neděle 19. září 2010 18:23
 • Nejde o cestovani v case ale o bootstrap paradox. Proc se rika startu pocitace bootovani? Protoze k tomu aby mohl byt spusten zavadec musi byt nejprve spusten zavadec. V anglictine tusim neco jako "jak se vytahnout se ze s..cek? Chytni se za tkanicky od bot a tahni" Snad je to ted jasnejsi :)

  P.S. muzeme si tu tykat? Vykni IMHO na diskusni fora nepatri

  neděle 19. září 2010 19:01
  Moderátor
 • Chytni se za tkaničky od bot a táhni je dobrý :-D, ale vůbec jsem to nepochopil.

  Samozřejmě mohu Ti tykat, nevidím v tom problém ;)

  neděle 19. září 2010 19:06
 • No a s tim ovladacem sitovky je to podobne. Bez ovladace sitovky si pres sitove aktualizace pro ovladac sitovky nesahnes.

  MP

  neděle 19. září 2010 19:40
  Moderátor
 • teď už to chápu
  neděle 19. září 2010 19:49
 • jinak měl bys pochopit že základní image neupravovaný a původní z instalačního DVD umí to samé jako samotné DVD. i tam nebude umět ten disk nebo síťovku. takže alespoň tyto ovladače musíš pořád řešit. navíc je musíš řešit jak u instalace windows (wim soubor s instalačkou) ale taky samotný boot.wim ze kterého se spouští windows pe z nichž se spouští ta instalace ;)
  michal zobec http://www.michalzobec.cz | http://www.virtualnipc.cz
  úterý 21. září 2010 13:37
 • Michale já to chápu, momentálně se úpravama wim souborů zabývám a snažím se to naučit, ale mám pocit, že jste pořád nepochopili mne.

  Já mluvím čistě o WDS ve kterém si z přípravy vytvořím customizovaný wim (čili co se týká instalace, aktualizace, aplikací atd. mně namíru), který budu postupně po síti deployovat na všechny compy a mně jde právě o proces, ve kterém narazím na odlišné počítače, s odlišným hardwarem = V tomto případě musím opět vytvořit nový customizovaný wim zvlášť a to mně jako věčně nespokojenému a zvýdavému power useru nevyhovuje. Chci mít pro celý firemní objekt jeden customizovaný wim, který budu moc rozházet na všechny compy po síti, bez ohledu na to, jestli na jiném compu bude jiná deska. O počítač se pak postarám individuálně a potřebné ovládače do něj nakopu ručně.

  Samozřejmě ten customizovaný wim mohu otevřít v WSIM aplikaci, nebo v DISM aplikaci a potřebné drivery do něj nahrát, což tak i dělám (i když to moc ještě neumím a pořád se to učím), ale tohle je zas další složitý proces.

  Když použiji placený nástroj Acronis Snap Deploy (nepoužívá wim, ale tib), tak do něj nahraju ještě doplněk universal deploy, který deploymen na jakýkoliv hardware umožní, ale to už máme licenční podmínky v podobě 800,- CZK na stanici a v případě firem se 100 stanicemi se jedná o částku 80 000,- CZK a to už je trochu drahá sranda, když to jde nějak udělat přes WDS. WDS je kvalitní služba a hlavně plně kompatibilní s architekturou Microsoftu, což se o Acronisu, za který firmy platí nehorázné částky říct nedá. Samozřejmě mám rád Acronis, nabízí opravdu plno skvělých nápadů, ale použít ho lze jen na opravdu gigantické společnosti.

  úterý 21. září 2010 14:10
 • mně jde právě o proces, ve kterém narazím na odlišné počítače, s odlišným hardwarem = V tomto případě musím opět vytvořit nový customizovaný wim zvlášť a to mně jako věčně nespokojenému a zvýdavému power useru nevyhovuje.

  Samozřejmě ten customizovaný wim mohu otevřít v WSIM aplikaci, nebo v DISM aplikaci a potřebné drivery do něj nahrát, což tak i dělám (i když to moc ještě neumím a pořád se to učím), ale tohle je zas další složitý proces.

  a co ti brání použít jeden image? co konkrétně? můj dojem že ten že vždy nedodáš všechny potřebné informace které rozlousknou ono "jádro pudla". při srovnání s instalačním dvd sedmiček mi přece nic nebrání použít jedno jediné instalační dvd. nenainstaluju to jen tam kde nemám ovladače na řadič disku a síťovku (pokud to přirovnám k wds). můžeš mít přece jeden image s mraky ovladačů. lepší je mít ale podle mne jen jediný image se základní sadou nejnutnějších ovladačů a zbytek instalovat dodatečně podle detekce hw na konkrétních strojích.
  michal zobec http://www.michalzobec.cz | http://www.virtualnipc.cz
  úterý 21. září 2010 14:30
 • Máš pravdu občas mluvím ve zkratkách a měl bych se víc rozepisovat ;)

  Michale, já se tu ale nebavím o instalaci jednoho počítače. Já se tu bavím o instalaci třeba 50-100 počítačů a z toho 2/3 mohou mít odlišný HW. Takže nebudu vůbec nic instalovat, budu rovnou nasazovat a chci mít vše automatizované. Nechci se s každým kompem patlat jednotlivě, chci nasadit a pak už fungovat.

  TZN. = bavím se o deploymentu, kde si nainstaluji jeden referenční počítač, udělám si autorizaci instalace přes sysprep, ten si naimaguju přes prípravnou bitovou kopii a pak ho rozhážu. Nicméně před tím tomu jednomu imagi musím přes WSIM dodat potřebné ovládače a to chci obejít a vůbec se o to nestarat. Prostě vytvořit pouze jeden referenční image a rozházet ho po celé firemní budově. Je tato informace kompletní?

   

  úterý 21. září 2010 14:47
 • ale já se bavím o tom samém. jedna z cest je použít vzorový image z nějakého stroje (vezmu stávající běžící systém na vzorové mašině). druhá z cest je upravovat image přímo z instalačního DVD. mimochodem ty ostatní zbývající ovladače můžeš dávat také do toho vzorového image z běžícího stroje. takže já pořád nechápu na co si vlastně stěžuješ...

  přidáš zbývající ovladače do toho image. pak rozdistribuuješ. pokud někde něco bude stále chybě a nepořeší to wsus server tak prostě přidáš další ovladače (ty zbývající už rovnou do instalačky windows jako takových). pokud provedeš to co jsem napsal tak problém mít nebudeš... mimochodem nasazuješ windows 7 a ne windows 95. už windows 2000 jsem jednou omylem spustil na úplně jiném stroji a taky se z toho nepos*aly (tak byly w2000 dobré už tehdy). takže v případě odlišného hw si vše nadetekují samy a doinstalují a je opravdu úplně jedno jaký hw byl na vzorovém stroji.

  já jinak se o automatizaci docela dost zajímám takže určitě nejsem "klikač"... ale to ty nevíš protože se neznáme ;)


  michal zobec http://www.michalzobec.cz | http://www.virtualnipc.cz
  úterý 21. září 2010 15:22
 • Jen se snažím přicházet na nové postupy. Nejde mi o to, se něco naučit a pak na tom skončit a dál se nerozvýjet. Snažím se vylepšovat poznatky, které už umím a jsem typ člověka, který se snaží vždycky práci zefektivňovat a zdokonalovat, takže v mých postech vidíš něco úplně jiného, než tam je a rozhodně tam není stěžování si. Mě nezajímá jestli jsi klikač, anebo automatizátor, hledám nové poznatky zkušenějších adminů (pokud zkušenější jsi, ocením Tvojí radu), v žádném případě bych si Tě nedovolil hodnotit, zvlášť když Tě neznám.

  Apropo, kdybych nasazoval jen Windows 7 tak jsem za vodou a pokud se Ti Windows 2000, či XP podařily nasadit na zcela odlišný hardware (bez dodání potřebných ovládačů pro storage a chipset) a spustily se Ti, tak hardware určitě nebyl zcela odlišný.

  Jasně ovládače na pevné disky mohu dodat přímo v instalátoru, ale já nechci oběhávat 100 kompů a rvát jim tam storage ovládače. Chci si vytvořit image a rozházet ho na všechny stroje, stejně tak jako to jde v Acronisu, bez toho aniž bych musel wim otevírat a cpát mu ovládače všech kompů, které mám v infrastruktuře, to je celé jádro mého založení tohoto topicu ;)

  Otázka WSUSu už je totálně mimo téma deploymentu, na tohle by bylo dobré založit asi jiný topic. Samozřejmě díky serverovým službám jde řešit hodně. Díky politikám jdou doinstalovat potřebné aplikace hned po spuštění systému, díky WSUSu potřebné aktualizace, nebo díky sofistikovaným programátorům jdou vytvořit skripty, které vše po spuštění OS udělají vše zcela bez jediného kliku, ale to už jsem vážně off topic. Držme se prosím tématu WDS služby.

  úterý 21. září 2010 15:46
 • Pro všechny.

  Abych byl správně pochopen, jde mi především o deployment Windows XP Professional - které jsou dle mých dosavadních zkušeností, co se týče uprav připraveného WIM poměrně problématické. S Windows 7 si už poradím, tam mi upravdu stačí jen dvě referenční instalace WIM pro x86 a x64, víceméně i bez driverů.

  A tady bych se chtěl dopracovat k novým empirickým zkušenostem. Jak na to? Jak mít pro všechny stanice jeden WIM?

  středa 22. září 2010 1:35