none
Nesprávná detekce frekvence CPU RRS feed

 • Dotaz

 • Win 10 nedetekuje správně frekvenci CPU, dělal to už win 8/8.1 a je to kvůli výrobci desky, který nedodává ovladače (deska je stará). Může to být výrazný problém? Všechno na první pohled funguje normálně, jen místo 4 GHz windows detekuje 2,8 GHz (používám nižší násobič a vyšší bus speed). Např. HW monitor ukazuje frekvenci CPU správně, asi to nemá cenu řešit, že? Benchmarky dávají vyšší výsledky, takže přetaktování funguje, jenom by mne zajímalo, co to může nebo nemůže způsobit ve windows, lidí, kterým win 10 nedetekuje OC je asi hodně (detekuje to pravděpodobně správně u odemčených "k" procesorů - právě kvůli násobiči).

  Velmi zvláštní je fakt, že v nouzovém režimu to ukazuje správně jak správce úloh, tak informace o systému... Utilita Intel processor diagnostic tool opět ukazuje 2,8 GHz a její test tak failuje kvůli nesprávné frekvenci. Ostatní diag utility správně detekují 4 GHz.

  Může to negativně ovlivnit chod windows? Je možné to např. v registrech "natvrdo" přepsat? Má smysl to řešit? (pokud to jinak neovliňuje chod systému, tak to nemá cenu řešit, BSOD ani jiné problémy nejsou, zátěžové testy i celé dny práce nezpůsobily jedinou havárii, předtím jsem měl občas BSOD - špatně nastavený OC)

  Různé změny v BIOSu chybnou detekci frekvence neovlivňují: vypnutí/zapnutí všech úrovní c-states, různé možnosti nastavení ACPI, nastavení 3rd party/asus SW. Ovlivní to pouze změna násobiče.

  HW: i7 950 [BCLK 191 MHz; multi: 21 voltage: 1,35 V] [DRR3 1528 3x4 GB; 1,6 V] [Asus P6X58D Premium, BIOS 1.5, EIST - on, Turbo - off, c-states - C1] 

  čtvrtek 15. září 2016 15:45

Odpovědi

Všechny reakce