none
Je upgrade na firemních počítačích skutečně zdarma ? RRS feed

 • Dotaz

 • Zdravím,

  chtěl bych poprosit někoho znalejšího, aby mi vysvětlil, zda přechod na nový systém Windows 10 je opravdu zdarma i pro firemní počítače. Máme zde několik desítek počítačů, na všech je nainstalován Windows 7 Professional. Tento systém byl zakoupen společně s již novým počítačem, tudíž se jedná o verzi OEM, aktivovaný přes internet.

  Dále asi u 5ti počítačů máme zakoupen legalizační sadu na Win 7...

  Nemáme žádnou smlouvu či službu s firmou Microsoft o poskytování nových verzí atd..

  Momentálně řeším následující odpovědi na otázky typu:

  1) Je možný upgrade na Windows 10 ve firmě opravdu legální ? Někde jsem četl, že ne.. Někde že zase ano.. Jak to je ?

  2) Jak se zachovat až mi případně přijdou pozvánky na firemní počítače a uživatelé si je začnou stahovat ? Lze tomu nějak zabránit ?

  Díky za detailnější objasnění případu.

  M.H.


  S pozdravem M.H.

  čtvrtek 20. srpna 2015 8:37

Odpovědi

 • Co se týče možnosti upgrade, tak z různých zdrojů to chápu tak, že u všech edic kromě Enterprise můžeš dělat upgrade bez ohledu na to, jestli je počítač firemní nebo ne. Je to obdobné jako s tím, že ve firmě můžeš zcela legálně používat domácí (Home) edice Windows. Nemožnost upgrade se týká pouze Enterprise edic (které jsou určeny pro firmy, proto to zmínění o nemožnosti upgrade ve firmách), které se ale nakupují pouze ve smlouvách s SA, tudíž mají onen upgrade zajištěný tím SA. Je to trochu komplikovaně podané ze strany Microsoftu, ale ve skutečnosti se domnívám, že je to takhle jednoduché.

  Co se týče Service Packu, žádný nebude... ;-)

  pátek 21. srpna 2015 7:04

Všechny reakce

 • Ehm, a můžu se zeptat jaké funkce Vám ve Win 7 ve firemním prostředí chybí, že chcete přejít na Win 10?

  Já nějak nechápu, proč by zejména ve firmě měl být preferován přechod od stabilního vyzkoušeného OS k naprosté novince, která bude jistě po nějakou dobu obsahovat chyby.

  Jinak ve firemním prostředí je upgrade legální pouze s multilicencí a Software Assurance, viz http://www.microsoft.com/cs-cz/windows/windows-10-faq


  BB

  čtvrtek 20. srpna 2015 9:29
 • No, pokud budete mít někoho kdo pod vidinou je to zadarmo a je to nová verze, se musí ihned přejít. Jelikož budeme mít něco zadarmo a bude to nové, protože ostatní používají starou věc 7 nebo 8... tak je to potom těžké.

  Proto si radši zjišťuji co a jak se má, a jak to probíhá než začnu nastupovat s argumentama. Samozřejmě o stabilitě nemluvně, já osobně přecházet nechci.


  S pozdravem M.H.

  čtvrtek 20. srpna 2015 10:50
 • Osobne si myslim ze ano, je zdarma i do firemniho prostredi. Pokud mate OEM Windows Pro licence, muze vam upgrade natect a pokud nejste v domene tvari se to naprosto normalne jako doma. Pokud jste v domene, upgrade by mel byt rizeny adminem a uzivatel neni informovan o moznosti upgrade. Licencni klic mate platny, neni duvod proc by to neslo.

  Pokud mate Software Assurance, bezplatny prechod na novejsi verzi muzete provest v ramci SA smlouvy, a ne v ramci kampane "muzete nyni zadarmo provest upgrade", a zaroven muzete vyuzivat Enterprise verze OS.

  PS: Toto je muj skromny IT pro nazor - ne nazor licencniho experta.

  čtvrtek 20. srpna 2015 12:21
 • Na výše uvedeném odkaze je napsáno toto:

  Mají upgrade na Windows 10 zadarmo i podnikoví zákazníci? <svg enable-background="new 0 0 37 38" height="32px" id="Layer_1" space="preserve" version="1.1" viewBox="0 0 37 38" width="37px" x="0px" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" y="0px"><polygon class="plus" fill="#000" points="20.146,27.804 17.032,27.804 17.032,20.557 9.786,20.557 9.786,17.442 17.032,17.442 17.032,10.198 20.146,10.198 20.146,17.442 27.392,17.442 27.392,20.557 20.146,20.557"></polygon><polygon class="minus" fill="#000" points="9.8,20.6 9.8,17.4 27.4,17.4 27.4,20.6"></polygon></svg>

  Podnikoví zákazníci s aktivním předplatným Software Assurance a multilicencemi mohou výhodně upgradovat na podnikovou nabídku Windows 10 mimo tuto akci.

  IMHO se to dá pochopit dvěma způsoby:

  1. Firemní zákazníci mají možnost upgrade jen v rámci SA.

  2. Firemní zákazníci mají možnost upgrade navíc také v rámci SA.

  Asi bych v případě vážného zájmu položil dotaz na Daquas.


  BB

  čtvrtek 20. srpna 2015 12:29
 • Dotaz jsem již položil nicméně mi bylo řečeno, že je to tak čerstvé, že ani nemají přesné informace od Microsoftu, jak se vůbec v takových věcech zachovat. Potvrdil mi, že je možnost upgradu se všemi verzemi kromě Enterprise a že se nerozlišuje, zda má verzi PRO domácí nebo firemní počítač.

  Takže asi tak, moudrý z toho nejsem, nicméně stále zůstávám na win 7 a přechod na 10 budu realizovat až tak po vydání service packu.


  S pozdravem M.H.

  čtvrtek 20. srpna 2015 12:53
 • Co se týče možnosti upgrade, tak z různých zdrojů to chápu tak, že u všech edic kromě Enterprise můžeš dělat upgrade bez ohledu na to, jestli je počítač firemní nebo ne. Je to obdobné jako s tím, že ve firmě můžeš zcela legálně používat domácí (Home) edice Windows. Nemožnost upgrade se týká pouze Enterprise edic (které jsou určeny pro firmy, proto to zmínění o nemožnosti upgrade ve firmách), které se ale nakupují pouze ve smlouvách s SA, tudíž mají onen upgrade zajištěný tím SA. Je to trochu komplikovaně podané ze strany Microsoftu, ale ve skutečnosti se domnívám, že je to takhle jednoduché.

  Co se týče Service Packu, žádný nebude... ;-)

  pátek 21. srpna 2015 7:04
 • A. Muzete.

  B. Nespechejte, ale nenechavejte to na posledni chvili. Image zazalohujte.

  C. Clanek na Aeronetu je nesmyslny. Tema casem vysumi.

  http://m.youtube.com/watch?v=CgTJV7yzxnQ

  M.

  pátek 21. srpna 2015 7:29
  Moderátor
 • C - odkazované video jen ukazuje přístup, že všem přeci může být jedno co kdo a jak zpracovává. Argumenty nulové a kvalita obsahu videa také. Podle mě dost děsivý přístup. Všichni chtějí dobro uživatelů, jen uživatelům nedávají právo volby, jestli se toho chtějí účastnit. Už se těším, až třeba jednou nějakému vyhledávači utečou i výsledky vyhledávání v soukromých datech. Ale většině je to dnes jedno a výrobci nezkouší kam až se dá zajít.

  Pane Puchto, myslím, že by bylo dobré říct proč je článek nesmyslný. Myslím, že jen konstatuje co někdo zjistil a pokud tvrdíte, že není pravda, že takový objem dat odchází tak zároveň bez důkazu tvrdíte, že autor článku lže.

  sobota 22. srpna 2015 11:02
 • Je zcela evidentní, že autor článku je spekulant. Všechny závěry, které vyslovil, jsou pouze jeho vlastní (nebo odněkud převzaté) spekulace. Žádné podložené údaje, žádné ověřené informace. Ano, Windows komunikují se servery Microsoftu, to snad ale nikoho nepřekvapuje. Co je obsahem té komunikace už jsou pouze spekulace.

  Některé části Windows z principu svého fungování prostě potřebují komunikovat se servery Microsoftu (například Cortana). Jiná část komunikace je čistě na volbě uživatele, jestli jí povolí nebo ne.

  Z mého pohledu je odkazovaný článek absolutně nedůvěryhodný. Je založen pouze na spekulacích. Navíc když se člověk podívá na další články na tom webu, musí mu být jasné, že tohle nelze brát vážně. Oni si zakládají na tom, že šíří hoax.

  pondělí 24. srpna 2015 6:45
 • Jemu jde spíš o starost s tím, že uživatelé mají zřejmě možnost si ten update udělat sami a admin nechce řešit problémy s legálností takového upgradu - malé firmy neřeší uživatelské účty jako firmy s Enterprise edicemi kde se všechno řídí centrálně ... 

  s3icc0

  pondělí 24. srpna 2015 6:59
 • sorry za flame, ale musím reagovat:

  Po odpůrci článku chcete důkazy, ale po autorovi článku je nežádáte a jeho plky hltáte směle ... neříkám že se nic nikam neposílá, jenom jsem ještě nikde neviděl analýzu toho co to ve skutečnosti posílá. 

  A taková malá paralela ode mně a otázkou: Smím se zeptat jaký operační systém používá váš mobilní telefon? (ať odpovíte jakkoliv tak jste ve stejné situaci jako byste používal W10). ;-)


  s3icc0

  pondělí 24. srpna 2015 7:27
 • To s3icc0: Někdy mám pocit, že existují jen dvě krajní polohy a nic mezi. Vy jste asi jasnovidec, takže hned vidíte to "hltání" a nebo druhý extrém a to je, že jsou vše nesmysly. A ten závěr s mobilem? Co na to říct? Dohadovat se o tom, že informace jsou dobrým prodejním artiklem asi nemá smysl. Z pohledu toho co dělají mobily a lidem to nevadí a co se snaží teď dohnat MS je až směšné, jak na každém webu lidi musí odsouhlasit zpracování osobních údajů a co by měli dodržovat ti co osobní údaje zpracovávají. 

  Nemá to cenu rozebírat, bylo by to na dlouhou diskuzi a necítím potřebu nikoho z vás s opačným názorem přesvědčit. Mě jen vadí, že volba "souhlasím s odesíláním dat" je skrytá, primárně se předpokládá souhlas a vše se zakázat nedá. Tvrzení, že bez komunikace to nejde a že to nikoho nepřekvapuje mi přijde nesmyslné. To by vypadalo tak, že notebook bez připojení k internetu mi prostě nemůže fungovat :-)

  pondělí 24. srpna 2015 10:36
 • určitě váš postoj chápu a akceptuju - prostě jsem jen chtěl napsat ten opačný extrém. A to že jste nikde neodkliknul souhlas - jen zkusím - co třeba Všeobecné obchodní podmínky?

  s3icc0

  pondělí 24. srpna 2015 10:48
 • Trochu divně se mi to řadí, tak kolikrát váhám, jestli to je reakce na mě nebo ne :-)

  Všeobecné podmínky... to je jako banky, operátoři... Všichni chtějí dobro svých zákazníků :-))) Teď vážně, pokud vím, tak v případě zpracování osobních údajů nestačí, aby uživatel odsouhlasil rozsáhlý dokument pojmenovaný Všeobecné podmínky. Dokonce mu nesmíte souhlas ani připravit zaškrtnutý. 

  pondělí 24. srpna 2015 11:09
 • No letos vyšla v platnost nějaká novela, že obchodní případ může už vzniknout tím, že budete po telefonu souhlasit s podmínkami, hovor je nahráván atd..

  Stejně tak když něco žádám a pošlu e-mailem, to samé je dle mého názoru i to, když zaškrtnu že souhlasím s Obchodními podmínkami a tam to bude uvedené. A ruku na srdce, kdo z nás čte Obchodní podmínky až do konce... :-)


  S pozdravem M.H.

  pondělí 24. srpna 2015 11:25