none
Virtualizace desktopů

  Dotaz

 • Dobrý den,

  rád bych poprosil o radu ohledně licencí v následujícím řešení, které bychom u nás rádi zprovoznili.

  V současné době provozujeme podporu naší aplikaci, kterou využívají zákazníci, prostřednictvím dvou PC s OEM licencí Windows. Z těchto stanic se sestavují VPN tunely k jednotlivým zákazníkům, ke kterým je potřeba podpora USB (tokeny,…). Co PC to uživatel-dohledový technik. Momentálně jsme ale na rozhraní, kdy bychom rádi toto dohledové pracoviště rozšířili alespoň na 4 pracovní stanice, s možností budoucího dalšího rozšíření.

  Toto jsme se rozhodli řešit virtualizací desktopů. Chci se tedy zeptat, jak toto řešení licencovat. Počítáme s tím, že zakoupíme jeden silnější stroj (server/pracovní stanice), kde by byl nainstalován OS buď Windows Server 2012 R2 nebo Windows 8.1 s nainstalovanou rolí Hyper-V. Dále by se zakoupila/y licence na jednotlivé virtuální pracovní stanice. Zde ale přesně nevím, jaký licenční model by byl v našem případě nejvhodnější.

  Mohu tedy poprosit o radu, do kterého řešení se vrhnout a jejich alespoň přibližné ceny.

  Dohledal jsem tato možná řešení, ale nevím, kolik jakých licencí bychom potřebovali:

  Windows + SA, Windows Intune, VDA nebo co virtuální pracovní stanice to OEM licence Windows 7/8.1.

  Děkuji

  úterý 10. prosince 2013 8:16

Odpovědi

Všechny reakce

 • Zdravím,

  nedávno jsem byl na jedné konferenci, kde byla firma a popisovala podobnou situaci. Využívali virtuální stroje, ale jejich počet neustále rostl, finanční náklady na operační systém byl vyšší a vyšší....

  Tak to nakonec vyřešili následovně, zakoupili silný server, který utáhne všechny virtuální stroje a jako operační systém tam nasadili Windows Server Datacenter. Pod ním je možné vytvořit několik desítek virtuálních strojů...

  Tzn. uživatelé místo Windows 7/8 používali operační systém Windows Server 2012 edice Datacentru... Tím ušetřili cca 30 licencí za Windows.

  Jedná se o zajímavou variantu jak se vyhnout licencování virtuálních strojů.

  Toto berte v uvozovkách jako možnou variantu a zamyšlení nad tím co chcete skutečně dělat.

  M.H:


  • Upravený mhhory úterý 10. prosince 2013 10:51
  úterý 10. prosince 2013 10:50
 • Obecne otazky tykajici se licencovani VDI http://download.microsoft.com/download/1/1/4/114A45DD-A1F7-4910-81FD-6CAF401077D0/Microsoft%20VDI%20and%20VDA%20FAQ%20v3%200.pdf

  V zasade mate pravdu:

  1. pokud mate desktopove OS pokryte SA, pak nemusite nic - predpokladam, ze nemate.
  2. K desktopove licenci OS si dokoupite VDA - viz to PDF
  3. nebo koupite tolik dekstopovych licenci OS kolik budete virtualizovat. Je jedno, zda to bude OEM, multilicence, krabice.

  Z pohledu financniho asi nejlevnejsi OEM, nicmene si zavirate vratka do budoucna pri pozdejsim UPG hostitele, na kterem virtualizace bezi. Takze bych zvolil drazsi variatu - krabici, multiliceci.

  úterý 10. prosince 2013 11:34
 • nebo koupite tolik dekstopovych licenci OS kolik budete virtualizovat. Je jedno, zda to bude OEM, multilicence, krabice.

  Z pohledu financniho asi nejlevnejsi OEM, nicmene si zavirate vratka do budoucna pri pozdejsim UPG hostitele, na kterem virtualizace bezi. Takze bych zvolil drazsi variatu - krabici, multiliceci.

  Jestli máte na mysli, že licenci desktopového OS bude provozovat na serveru ve virtuálu, tak to podle článku na Technet blogu nelze.

  Zkusil bych propočítat a porovnat variantu licencování Win+SA versus Win + Srv Datacenter. Win CALy na výpočtu nemění nic, ty srovnávat nemusí, bude je potřebovat tak jako tak.

  úterý 10. prosince 2013 11:55
 • At ctu jak ctu, nikde v sekci o VDI nevidim nic o tom, ze by nebylo mozne nainstalovat na libovolny hypervizor desktopovou OS licenci a k te se nadalku pripojit.

  Mozna ctu spatne.

  Prvni cast clanku pojednava o pouziti desktopovoho OS jako serveru. o tom ale nemluvime.

  úterý 10. prosince 2013 12:55
 • Měl jsem na mysli poslední větu úvodního odstavce co uvidíte v bublině, když najedete nad odkaz myší...

  Ale údajně běh ve virtuálu zakazují licenční podmínky od XP výše (to jsem slyšel od autora příspěvku na jednom semináři), sám jsem to nehledal, natolik pozorně jsem EULA nikdy nečetl... :-)

  • Upravený J.Nabelek úterý 10. prosince 2013 13:23 doplnění
  úterý 10. prosince 2013 13:19
 • Děkuji za odpovědi

  Miroslav Tiser>

  Když jsem si tak vše propočítával a porovnával, tak mi přijde, že nejlépe v našem prostředí poslouží řešení dle bodu 3. Koupíme jeden lepší stroj + Windows 8.1 OEM nebo W2K12R2 Std., kde nainstalujeme roli Hyper-V a následně dokoupíme potřebný počet licencí OEM/FPP do jednotlivých virtuálů a případně budeme dokupovat dle potřeby.

  SA nemáme, ale dohledal jsem, že vychází na 29% z ceny licence desktopu na 12 měsíců. V rámci SA jsou další 4 licence, které je možné použít pro virtualizovaný OS, což možná také nevychází tak zle.

  Nejhůře asi vychází bod 2. desktop OS + VDA  - přibližně $100/device za rok.


  úterý 10. prosince 2013 13:31
 • J.Nabelek>

  Naopak licence desktopového OS lze provozovat ve virtuálu, píše se tak v samotných licenčních podmínkách, kde se bere: jedna kopie ->  jeden počítač. S tím, že počítač je hardwarový systém (fyzický nebo virtuální).

  úterý 10. prosince 2013 13:35
 • Naopak licence desktopového OS lze provozovat ve virtuálu, píše se tak v samotných licenčních podmínkách, kde se bere: jedna kopie ->  jeden počítač. S tím, že počítač je hardwarový systém (fyzický nebo virtuální).

  No nechci se hádat, ale nedávno jsem byl na semináři kde se přesně toto řešilo (XP desktop ve virtuálu) a onen licenční specialista z MS (p. Janovský) tvrdil, že to licenční smlouva neumožňuje již od XP výše. Pokud to v EULA (či PUR) vidíte napsáno jak jste uvedl, tak bych samozřejmě věřil vám. Sám jsem to podrobně nestudoval, ale obávám se, že situace bude méně příznivá...
  úterý 10. prosince 2013 15:28
 • Pan Janovsky asi vidi bubaky tam, kde nejsou, nebo nechce cist.

  ------------------------------------

  Vynatek z OEM EULA z Windows 7 Pro:

  Use with Virtualization Technologies. Instead of using the software directly on the licensed
  computer, you may install and use the software within only one virtual (or otherwise emulated)
  hardware system on the licensed computer. When used in a virtualized environment, content
  protected by digital rights management technology, BitLocker or any full volume disk drive
  encryption technology may not be as secure as protected content not in a virtualized
  environment. You should comply with all domestic and international laws that apply to such
  protected content.

  Vynatek z OEM EULA XP:

  The term "COMPUTER" as used herein shall mean the HARDWARE, if the HARDWARE is a single
  computer system, or shall mean the computer system with which the HARDWARE operates, if the
  HARDWARE is a computer system component.

  1.1 Installation and use.  You may install, use, access, display and run one copy of the SOFTWARE on        the COMPUTER.  The SOFTWARE may not be used by more than two (2) processors at any one time on the   COMPUTER, unless a higher number is indicated on the COA.

  1.2 SOFTWARE as a Component of the COMPUTER - Transfer.  This license may not be shared, transferred to or used concurrently on different computers.  The SOFTWARE is licensed with the COMPUTER as a single integrated product and may only be used with the COMPUTER.

  ------------------------------------

  Shrnuto: zadny text z EULA podle me nezakazuje pouzivat OEM OS pres libovolny hypervisor. Jedina podminka je nalepeny COA stitek a to, ze konkretni VM s OEM OS se smi provozovat na TOMTO JEDINEM HW. Nic vic.

  EDIT: http://www.altaro.com/hyper-v/windows-hyper-v-virtual-machine-licensing-standard-enterprise-datacenter/

  Ve vyse uvedenem clanku se obsirne venuji provozovani Windows OS ve virtualech. Jedina "nevyhoda" OEM podle tohoto je NEMOZNOST presunu VM s OEM os na jiny fyz. hw.

  Coz je i muj nazor - viz vyse.

  http://blogs.technet.com/b/jhoward/archive/2005/05/27/405432.aspx

  Opet - smi se to, jen OEM nesmi opustit dany fyz. HW.

  A tak dale na tisici jinych mistech. Opravdu nevidim zadny licencni problem.

  středa 11. prosince 2013 8:40