none
Poškození souborů MDB ve Windows 10 build 1803 vlivem indexování obsahu souborů

  Dotaz

 • Dobrý den všem.

  Po aktualizaci Windows 10 na build 1803 se začalo velice často stávat, že se při práci se soubory MDB (MS Access) začaly soubory MDB poškozovat. Soubory se tváří jako poškozené. Když se udělá oprava pomocí Accessu, ten nahlásí, že je soubor poškozen, ale nejsou nalezeny žádné chyby.

  Postupným vylučováním vlivu přístupu externích programů (antivir, zálohování atd., které mohou poškození MDB způsobovat svým současným přístupem k obsahu souboru MDB při práci v MS Access), mi zbyl jediný důvod poškozování MDB a to indexace obsahu souborů, který je součástí Windows.

  Našel jsem možnost vypnutí indexování obsahu databáze na složky a na síťové disky a i vyloučení přípon z indexace, to však není jednoduché řešení u velkého počtu dotčených uživatelů.

  Moje dotazy zní:

  Jak se změnil způsob indexace i obsahu souborů v buidu 1803 oproti předchozím buildům?

  Proč je nastavena indexace obsahu souborů i na připojených síťových discích ve výchozím stavu (a to i na serverových OS)?

  Proč spolu nespolupracují aplikace Windows od Microsoftu tak, aby se nekazily soubory v Microsoftím formátu?

  Jakým nejjednodušším způsobem vyřešit poškozování MDB souborů operačním systémem Windows 10 build 1803?

   

  Hezký den

  Mirek

  pondělí 4. června 2018 5:57

Všechny reakce

 • Ahoj všichni.

  Zkusil jsem vyjmout přípony mdb a accdr z indexování, aby zašktávátko nebylo a povedlo se, index se znovu sestavil. Teoreticky by měly být soubory s uvedenými příponami vyloučeny z indexování.

  Zatím opatření funguje dobře. Dá se toto nějak zautomatizovat?

  Mirek

  pondělí 4. června 2018 9:10
 • Jde vsechno :) Teda skoro. Ale budete muset trochu sam, nechce se mi to skladat a testovat.

  Jak na search pres PS: https://yellowonline.tweakblogs.net/blog/7285/scripting-the-windows-search-service-in-w7-and-w2k8r2.html

  Protoze chcete odebirat, pravdepodobne vas zajima funkce RemoveScopeRule. Popis v MSDN https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/bb266495(v=vs.85).aspx

  Ted jen zmodifikovat script a vyzkouset :)

  pondělí 4. června 2018 10:49
 • Díky za reakci.

  Odkazy se týkají Windows 7. Jak moc je změna mezi Windows 7 a Windows 10?

  Já bláhovec jsem si myslel (podle Linuxu), že bude někde soubor se seznamem přípon souborů a ten jen upravím a vrátím. V registrech jsem nic co by bylo použitelné pro nastavení hledání nenašel. Předpokládám, že tyto informace nejsou obsaženy v registrech?

  pondělí 4. června 2018 11:52
 • To tezko. Predpokladam nejakou interni DB. Kdyz uz je DB pro index, tak proc ji nepouzit i pro config.

  Zkuste priklad z prvniho URL. Uvidite. IMHO je vyhledavani stejne.

  Jak jsem rekl: budete muset trochu sam. Nemam cas na zabavy tohoto druhu, ktere nepali mne, ani me zakazniky :)

  pondělí 4. června 2018 14:13
 • Stejne je to divne. U Access databazei se neindexuje obsah, ale jen VLASTNOSTI SOUBORU.

  MP

  úterý 5. června 2018 13:41
  Moderátor
 • Muselo by dojit k bitove zmene v MDB - snadno dohledatelne napriklad pres FC, datum modifikace apod.
  úterý 5. června 2018 13:49
 • No on bude ASI problem v zamykani, coz zalezi na tom, jak se dohodne sitovy klient se serverem (z komunikace jsem nepobral, jaky OS je na serveru).

  MP

  středa 6. června 2018 8:17
  Moderátor
 • Díky za nápady.

  V zamykání souborů to bude. Indexování by nemělo sahat na soubor, pokud ho používá jiný program. Zvláště na soubor databázový, kde lze předpokládat jeho neustálé změny.

  Na serveru je Windows server 2016. Stanice jsou Windows 10 bulid 1803. U buldu 1709 a dříve problém nebyl.Na serveru Microsoftu, kde jsou informace o buildech, které předcházejí vydaným buildům, jsem našel, že se tento problém objevil. Asi problém opraven nebyl. Kdyby bylo možné řídit čas aktualizací volbou jako bylo v předchozích verzích Windows, tak bych problém neměl.

  Po instalaci Windows 10 a Windows server 2012R2 je u disků defaultně nastaveno ve vlastnostech indexovat i obsah souborů. Předpokládám, že u Windows server 2016 to bude nastaveno stejně. Stejné nastavení je i na síťových discích! Uniká mi smysl tohoto nastavení u síťových disků.

  Hezký den všem

  Mirek

  čtvrtek 7. června 2018 6:01
 • Jak zajistit, aby na MDB nesahaly jiné programy a procesy, ale jen MSAccess?

  To by mi pomohlo moc

  Mirek

  čtvrtek 7. června 2018 7:05
 • No od toho je controlled access, ale nefunguje sitove (jak server muze poznat, jaka aplikace na soubor saha, zejo?!)

  Nicmene MS Access *db JE databazovy soubor a POCITA s konkurencnim pristupem a to I pro zapis. Bohuzel je to resene pres laccdb :( - proste Access je poor men database. Osobne ji pouzivam jako FRONTEND, ale rozhodne ne pro ukladani dat (to leda pro rychle testy, pak jdou data do SQL)

  Zkus na serveru spustit process monitor, filtrovat na jeden adresar s databazi a podivat se, co se deje (zmenis soubor - spusti se indexace - uvidis, jaky proces a jak na soubor saha)

  MP


  čtvrtek 7. června 2018 9:02
  Moderátor