locked
rolování myši RRS feed

 • Dotaz

 • Zdravím všechny,
  mám problém s USB myší na notasu (na ostatních PC mám XP, tak nevím, zda je tam ten samý problém). Když sroluju jakýkoliv program který nemá focus, tak scrolování nefunguje. Myš si ho automaticky nevyvolá. Nejde scrolovat ani pokud má program několik oken a dané okno nemá focus. Zkoušel jsem několik myší i různé ovladače, ale bez úspěchu :-( Nevíte někdo zda je to normální a co s tím (je to docela nepříjemné hlavně v aplikacích s více okny), popřípadě jestli na to funguje nějaký univerzální krysí ovladač?
  Díky
  středa 3. června 2009 5:42

Odpovědi

Všechny reakce

 • Pokud jsem to pochopil dobře, chceš ovládat kolečkem myši aplikaci, která nemá fokus. V takovém případě musím odpověďět ano, to je naprosto normální. Jak by ovladač myši poznal, které okno máš na mysli?
  středa 3. června 2009 6:01
 • No, pozná to přeci podle toho, že nad danou aplikací je myš (šipka). Alespoň v XP a nižších verzí to tak funguje naprosto normálně...
  středa 3. června 2009 6:09
 • Alespoň v XP Pro SP3 to nefunguje, právě u nich sedím. Představ si, že máš jedno aktivní okno a pod ním neaktivní. Mně by zase štvalo, že musím přejet na oblast aktivního okna, abych mohl rolovat kolečkem.
  středa 3. června 2009 6:21
 • Já to zas zkouším třeba na Total Commanderu, momentálně také u XP, a nad ním mám aktivní IE. Pokud přejedu myší na TC roluje se TC, nikoliv IE. Podle mě je spíš logické, že se bude rolovat aplikace nad kterou mám kurzor ať má focus nebo ne.
  středa 3. června 2009 6:26
 • V tom se neshodneme. Logické podle mě je to, že aplikaci, se kterou chci pracovat, si přenesu do popředí. Navíc, při psaní/čtení textu (net, mail, ale hlavně zdrojáky) mívám kurzor hozený úplně bokem, aby mě nerušil. Zrovna je vpravo uprostřed.

  Jestli ti to opravdu funguje a vyhovuje, zkus tu myš přenést k jinému PC. Pokud jsi na tomto instaloval nějaký její ovladač nebo jiný SW, nainstaluj i ten.

  středa 3. června 2009 6:33
 • OK, tak jiná situace. POkud např. ve Wordu mám jedno okno rozdělené na dvě části, pak se opět roluje jen ta aktivní. Zde už se snad shodnem na tom, že v aktivní části píšu, tudíž potřebuji spíše aby se rolovala ta neaktivní.
  BTW. zkoušel jsem několik myší i ty se kterými to jde, bez úspěchu. Ovaladače bohužel přenést nejde, jelikož jsou na PS/2. Právě proto se i ptám, zda někdo má zkušenost i s ovladačem který dělá to co potřebuji.
  Každopádně díky za reakce
  středa 3. června 2009 6:42
 • To je věc programátora, jak se na to dívá. Někdo to napíše natvrdo tak, jak si myslí, že je to pro uživatele dobré, někdo umožní, aby si to uživatel v nastavení přizpůsobil. V tomto konkrétním případě to logické je. Jenže to už je trochu mimo původní dotaz.

  středa 3. června 2009 6:49
 • jestli chapu dobre jedna se ti o ficuru "X-Mouse" kterou najdes v Control Panel - Ease of Access Center - Make the mouse easier to use -
  [x] Activate a window by hovering over it with the mouse

  MP
  středa 3. června 2009 7:07
  Moderátor
 • Pokusim se vysvetlit, proc vse, co tu pisete, vznika.

  Pro mys plati, ze zpravy jsou zasilany oknu (bez ramecku, ale to je ted zbytecna komplikace) pod kurzorem bez ohledu na focus. Takze zpravy typu WM_xBUTTONDOWN apod. opravdu dostane okno, nad kterym je kurzor.
  Jinak je tomu ale u skrolovaciho tlacitka. Tam je zprava WM_MOUSEWHEEL zaslana oknu s focusem. Podrobnosti naleznete na http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms645617(VS.85).aspx.
  Chovani zasilani techto zprav neni v roli programatora. Ten muze maximalne zakazat zasilani do ostatnich oken a prebirat vsechny zpravy mysi, viz http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms646262(VS.85).aspx.

  středa 10. června 2009 21:51