none
Nevidím okolní počítače v síti

  Dotaz

 • Problematika ne-zobrazování okolních počítačů byla na tomto fóru i v jiných poradnách diskutována. Na základě takto získaných infoprmací jsem dospěl k závěru, že se jedná o konflikt comp. browseru, ale jak to dál řešit nevím. Takže:

  Máme jednoduchou síť rovnocených počítačů s Win7 a WinXP ve společné pracovní skupině. Jeden počítač s WinXP slouží pro připojení k internetu, je trvale zapnutý a je pojmenovaný "gate". Vše fungovalo dlouho celkem dobře, ale nyní nastal trvalý problém. V síti se navzájem vidíme pouze PC s Win 7 s výjimkou, že jeden konkrétní počítač s Win7 se také nezobrazuje. Tento počítač není ani sám u sebe vidět v síti.

  Na všechny počítače, i když nejsou zobrazeny, se dopingnu, resp. příkazem \\jmenopocitace se zobrazí včetně přístupu ke sdíleným složkám a souborům.

  Jestliže na počítači "gate" restartuji službu Prohledávání počítačů, začne vše chodit úplně normálně.

  1. Proč došlo k náhlé změně chování sitě? Může to souviset s tím, že jsme dva starší počítače s Win2k a WinXP nahradili novými s Win7? Jeden z těchto nových PC, který se zapíná jako první (kromě PC "gate")jsem vyřadil ze sítě a nepomohlo to.

  2. Proč se jeden PC s Win7, ten druhý z těch nových, není vidět jako ostatní PC s Win7? A nevidí se ani sám u sebe v síti?

  3. Co se může na PC "gate" během noci přihodit, že druhý den to už zase nefunguje? A hlavně prosím o radu jak problém odstranit, abych nemusel každé ráno ručně na tomto počítači restartovat službu Prohledávání počítačů.

  Děkuji za pomoc!

  22. listopadu 2012 7:48

Odpovědi

 • IMHO zakazanim sluzby Browser zrusite celou funkci = Ikona Okolni pocitace nebude moci vyuzivat mechanismus zjistovani okolnich PC zalozenym na teto funkci = nebude si umet zavolat do site Master browseru o seznam zivych stroju. Upravite-li registry jen donutite OS (sluzbu browser), aby se nesnazil o udrzovani seznamu.

  Browser ma tu nevyhodu, ze pokud se Master browser vypne, prijde sit o seznam stroju = okolni PC budou prazdne do doby, nez se zvoli novy MB a ten ziska informace o okoli.

  Jak uz jsem psal: Browser je divna sluzba, v podstate je to pozustatek z NetBIOSu, bez WINS serveru skoro nepouzitelna.

  5. prosince 2012 9:50

Všechny reakce

 • Pocitace jsou dostupne a vadi jen to, ze nejsou videt? Restartem sluzby vyvolate novou volbu master browseru.

  1. Pomoci prikazu nbtstat zjistete, zda je master browser stejny pro vsechny pocitace.

  2. Nastavte SMB u W 7 na verzi 1.

  M.

  22. listopadu 2012 11:11
  Moderátor
 • Doporucuji službu "computer browser" vypnout na vsech pocitacich krome "gatí" ci jak se jmenuje ten trvale zaply.

  MP

  23. listopadu 2012 14:35
  Moderátor
 • Jestli si chcete o Sluzbe Computer browser neco cist: http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc959912.aspx. Je to silenost, ktera bez WINS serveru nikdy poradne nefungovala.

  Osobne nejak nechapu, proc jsou uzivatele zavisli na Okolnich pocitacich. No a co, ze tam nic neni. Pokud na nejaky sitovy zdroj chodim casto, pak neni jediny duvod pripojovat ho mysi pres Okolni pocitace - muzu udelat jednoduchou davku s NET USE, nebo zdroj primapovat permanentne.

  Predpokladam, ze v male siti vite, jak se pocitace jmenuji. Predpokladam take, ze jmena sdilenych zdroju take nevznikaji zivelne a jejich jmena vypovidaji o jejich funkci. Tj. snadno pripojim \\jmeno_pocitace\share  aniz me zajima, zda je, nebo neni v Okolnich pocitacich videt. Nebo jeste jinak: MS sit neni zavisla na funci browser = funguje, i kdyz nic v Okolnich PC nic neni.

  26. listopadu 2012 9:21
 • Zkusím odpovědět na rady, které jsem dostal a přidám další poznatky.

  Ano, počítače v síti pouze nejsou vidět v Okolních počítačích, ale jak píši na začátku, jsou dostupné. Po zadání \\jméno_počítače do adresního řádku Průzkumníku se počítač zobrazí se všemi sdílenými složkami a soubory, které jsou přístupné dle nastavených práv. Osobně Připojené síťové jednotky používám, ale někteří kolegové jsou zvyklí opravdu jen na použití myši přes Okolní počítače.

  Nemyslím, že problém je ve verzích SMB. Pak by aspoň všechny počítače s Win 7 měly být navzájem vidět.

  Došel jsem k závěru, že problém je na počítači "gate" s Win XP. Pokud převezme funkci Master Browsera jiný počítač v síti, nezáleží zda Win 7 nebo Win XP, problém zmizí. Ale ráno je MB na "gate" a pomůže jen restart, stačí služby.

  Odpojil jsem počítač "gate" od vnitřní sítě i od internetu a ani po restartu neviděl v síti sám sebe. Třeba tato informace pomůže najít řešení. Sám nevím, co bych měl ještě vyzkoušet a na co se zaměřit.

  26. listopadu 2012 12:53
 • Pouzij programek browmon a / nebo browstat.exe - tyto slouží na odhalovani chyb s browserem. Najdes je v RK a jsou DOST STARE, nicmene na XPckach pojedou urcite a na 32 bit 7ckach snad aspoň jeden z nich.

  Nicmene spatne nastaveny multihomed browsemaster není opravdu nic moc browsemaster. Kolik sitovek ma GATE, co je na které za bindings - je spravne nastaven parametr UnboundBindings?

  MP


  26. listopadu 2012 13:10
  Moderátor
 • Muzete take napsat skript se 2 radky a dat jej na plochu:

  explorer \\IP_adresa_serveru\sdileny_adresar_1

  pause

  M.

  26. listopadu 2012 14:07
  Moderátor
 • Presne tak. Nez resit nechodici sluzbu a nadavat na ni, je lepsi naucit uzivatele jinym zvykum.
  27. listopadu 2012 7:48
 • Třeba tak. Nebo na ploše vytvořit zástupce. Dělám to tak, proto jsem uvedený problém ani nezaregistroval, až když za mnou chodili kolegové, že jim to nejde.
  29. listopadu 2012 6:27
 • Váš dotaz na počet síťových karet mne navedl na další pokusy. Jsou tam dvě karty, jedna do internetu a druhá do vnitřní sítě. Nakonec jsem zjistil, že problém způsobuje program Kerio, který na tomto počítači běží. Odpojením služeb nainstalovaných s programem Kerio na vnitřní síťové kartě je problém odstraněn, master browser na počítači GATE běží korektně. Samozřejmě tím přestaly chodit jiné věci, ale to už je asi mimo tuto diskusi.

  29. listopadu 2012 6:49
 • Pokud to opravdu chcete resit, pak by mel byt  Master browser stroj, ktery je trvale zapnuty. Pokud jen tento jeden s Keriem, pak musite resit, proc Kerio vadi.

  Pokud mate jiny stale zapnuty, pak modifikovana rada MP - na "normalnich strojich" nastavte parametr browser sluzby MaintainServerList na "No" v HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Browser\Parameters.

  Ale jak jsem psal: Browser je mimoradne pitoma sluzba a bez WINS se neda moc pouzivat = nemate Windows server (WINS server), browser je na prd.

  29. listopadu 2012 7:41
 • Jediný počítač, který je trvale zapnutý, je ten problémový. Nevyřešil, ale obešel jsem to tak, že na NĚM jsem zakázal službu Prohledávání počítačů. Další počítač, který se ráno připojí k síti, se stane Master browswrem a vše funkuje (aspoň zdánlivě) normálně.

  Ještě bych se ale zeptal o jaké funkce přijdu, když zakážu službu Prohledávání počítačů, oproti tomu, když jen upravím registr MaintainServerList na "No"?

  5. prosince 2012 7:42
 • IMHO zakazanim sluzby Browser zrusite celou funkci = Ikona Okolni pocitace nebude moci vyuzivat mechanismus zjistovani okolnich PC zalozenym na teto funkci = nebude si umet zavolat do site Master browseru o seznam zivych stroju. Upravite-li registry jen donutite OS (sluzbu browser), aby se nesnazil o udrzovani seznamu.

  Browser ma tu nevyhodu, ze pokud se Master browser vypne, prijde sit o seznam stroju = okolni PC budou prazdne do doby, nez se zvoli novy MB a ten ziska informace o okoli.

  Jak uz jsem psal: Browser je divna sluzba, v podstate je to pozustatek z NetBIOSu, bez WINS serveru skoro nepouzitelna.

  5. prosince 2012 9:50
 • Browser ma tu nevyhodu, ze pokud se Master browser vypne, prijde sit o seznam stroju = okolni PC budou prazdne do doby, nez se zvoli novy MB a ten ziska informace o okoli.

  Ono pokud je stav site "normalni" tak je krom master browseru jeste jeden nebo vice backup browseru, ktere maji take kompletni list pocitacu a dalsich NETBIOS zaznamu. Pri (KOREKTNIM!) vypinani master browseru probehnou volby a vitez (normalne jeden z backup browseru) prevezme korektne funkci master browseru vc. synchronizace listu.

  Nicmene pri "jinem" stavu muze opravdu trvat az 15 minut, nez se zjisti, ze umrel sef a je treba zvolit noveho.

  jak uz jsem psal, utility browmon/browstat ti pomohou lip nez manual

  MP

  5. prosince 2012 10:13
  Moderátor
 • Dekuji nacelniku, zes me opravil :) Problem vznika klasicky tim, ze sklopim NTB a odchazim s nim domu - i s master browserem :)

  Bud WINS, nebo Bohnice, jine cesty nevidim :) Existuji nektere SOHO routery, ktere umi WINS server. Kdyz uz neni server.  5. prosince 2012 12:07
 • NetBT bez WINS je nad 10 pocitacu brutalni uz kvuli tomu, ze se k resolvingu pouzivaji broadcasty (b-node ? nechce se mi hledat). A to je na siti fest znat.

  Nicmene bacha, je i TRETI moznost - lmhosts umi #include ze sitoveho share, treba netlogonu. To jen pro uplnost, realne si to nedokazu moc predstavit, ale na siti s malou fluktuaci stroju a s pevnyma IP/rezervacema se to v podstate da.

  Osobne mam WINS rad - nehraje si na nejake velke security a pod. a vicemene FUNGUJE vcetne replikace mezi untrusted domenami .... atd.

  MP

  5. prosince 2012 12:17
  Moderátor