none
Jak nastavit windows 2012 server foundation pro neziskovku?

  Dotaz

 • Ahoj, naše neziskovka získala sponzorským darem nový server s Windows 2012 foundation. Jedinou věc co má dělat je poštovní server (to už umím nastavit) a autorizovat stanice dětí do domény (nepouštět cizí PC do sítě a na autorizovaných stanicích nastavit pravidla, aby děcka nemohla měnit nastavení). Které služby je potřeba nutně pustit, aby to fungovalo? Doteďka tu jede starý Windows 2000 server co to dělá, ale už umírá. Na něm běží active directory a DNS, je potřeba ještě něco pro tu funkci, co v tom starém serveru na první pohled nevidím? Když jsem na novém serveru pustil Active directory a DNS, tak po rebootu serveru a nainstalování služeb AD a DNS přestal být dostupný internet. Prostě mi něco blokuje přístup do netu z toho serveru a firewall to není, ten jsem vypnul. A zablokuje se to cca 1 minutu po náběhu systému, ne hned, čili to zřejmě dělá nějaká později spouštěná služba?Já umím instalovat stanice a zapojit síť, servery jsem ještě nikdy nedělal. A dělám to taky zadarmo, je to neziskovka pro děti. Takže angažování profíků je kvůli ceně bohužel out a zadarmo jim to nikdo nenastaví, proto se o to pokouším já. Poradí někdo? Mockrát díky.
  čtvrtek 25. září 2014 10:26

Odpovědi

 • Vyřešeno.Blokování nastalo vždy až po chvíli, nikdy ne hned po startu systému. Zkusil jsem tedy postupně zakazovat zpožděně zapínané služby a mohla za to tahle:Směrování a vzdálený přístupTak jsem ji zakázal a jede to taky. Myslel jsem, že je potřeba pro přístup k serveru přes RDP, ale funguje to i bez ní.Takže problém vyřešen. Děkuji všem za rady.
  pátek 26. září 2014 3:53

Všechny reakce

 • Pridej Win2012 server jako DC do stavajiciho AD (pozor na limit 15 uctu!). Preved na nej vsechny FSMO role (nektetre si zabere sam), nainstaluj a nakonfiguruj DNS a DHCP (DHCP samozrejme na 2000 vypni). Pak se rozhodnes, co s Win2000 (pro domenu je ale rozumne minimum DVA radice)

  Tedy doufam, ze win 2012 umi AD level 2000. NEUMI :/

  Co se site tyce: posli okomentovany vystup "ipconfig /all" a pak napr. z "tracert -d 8.8.8.8"

  MP
  čtvrtek 25. září 2014 10:57
  Vlastník
 • 1. Angazovani profiku je mozne, jen se o to musite postarat. Napriklad Vodafone na k tomuto ucelu nadaci. Podporuje kratkodobe i dlouhodobe projekty. Podle vyjadreni Vodafone bude moznosti projektu v oblasti vice nez v minulosti:

  http://www.vodafone.cz/o-vodafonu/o-spolecnosti/pro-media/tiskove-zpravy/detail/nadace-vodafone-zaplati-jiz-po-treti-odbornikum-ro/

  2. Nevim kolik bude uzivatelu, ale predpokladam, ze bude vetsi nez 15. Pak bych zacal uvazovat o cloudovem reseni, ktere muze byt v te nejjednodussi podobe zdarma (pro neziskovky).

  3. Postu take muzete resit jinym zpusobem a mit univerzalni ucty pro jednu pocitacovou ucebnu.

  4. Pokud jste provozovali Windows 2000 na dnes jiz starem serveru, tak s timhle "zelezem" uz stezi muzete pocitat v dalsim nasazeni.

  M.

  čtvrtek 25. září 2014 11:35
  Vlastník
 • Vyřešeno.Blokování nastalo vždy až po chvíli, nikdy ne hned po startu systému. Zkusil jsem tedy postupně zakazovat zpožděně zapínané služby a mohla za to tahle:Směrování a vzdálený přístupTak jsem ji zakázal a jede to taky. Myslel jsem, že je potřeba pro přístup k serveru přes RDP, ale funguje to i bez ní.Takže problém vyřešen. Děkuji všem za rady.
  pátek 26. září 2014 3:53
 • 1. Znám Vodafone a jestli tato jejich chvályhodná aktivita funguje stejně jako podpora pro klienty mobilu, tak není šance to v rozumném čase udělat. Snad to zmáknu sám během dnů, možná hodin :)

  2. Uživatelů (stanic) je pouze 9.

  3. S poštou problém není, účty nemám univerzální, ale podle jména stanice - dracek1 ma login i heslo i jmeno stanice dracek1. To není potřeba líp zabezpečovat, děcka to můžou znát, je to jen proto, aby se stanice přihlásily do domény a vnutily se jim pravidla.

  4. S tím starým železem se dále nepočítá, půjde do sběrového dvora. Ani není potřeba. Jak říkám, dostali jsme nový fyzický server včetně předinstalovaného Win serveru 2012 foundation.

  pátek 26. září 2014 4:01
 • Routing and remote access se pouziva pro routovani/NATovani, VPN a/nebo NAP. Tipoval bych NAP.

  MP

  pátek 26. září 2014 6:37
  Vlastník