locked
Zatuhlý počítač po probuzení RRS feed

 • Dotaz

 • Ahoj, dlouhodobě mám problém s pomalou odezvou počítače po probuzení ze spánku. Není to pravidlem a jsou období, kdy se to stane opravdu výjimečně a období, kdy je to téměř pravidlem. Kdyby někdo tušil co s tím, tak mi ušetří hromadu nervů.

  Pokusím se popsat situaci. Počítač s W8.1 je v doméně a používá přesměrované složky. Po restartu bez problémů funguje, ale jakmile usne (hybridní režim), tak se občas stane, že zatuhává a téměř se na něm nedá dělat. Co ho z problémů probere je odpojení od sítě a nebo zakázání síťové karty. Po opětovném připojení někdy začne normálně reagovat a někdy zase vytuhává. Celé to na mě působí, že má problémy s nějakým ověřováním, občas to vypadalo, že to způsobuje zasunutá čipová karta, kontroloval jsem, jestli se nerozjede čas oproti DC a samozřejmě jsem prohlížel logy, ale nic. Stejný profil na notebooku funguje bez problémů a jiný počítač v síti s podobně konfigurovaným uživatelem také.

  Díky za rady a nápady :-)

  Petr

  pátek 10. dubna 2015 7:23

Odpovědi

 • Pouhá deaktivace ochrany problémy řešit nemusí. Zkus kompletně odstranit celý balík ESETu http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=SOLN2289

  Mimochodem, s ESETem jsem se také natrápil tolik, až jsem ho opustil. A podle mnohých reakcí na internetu nejsem sám...

  Používáte poslední dostupnou verzi?

  • Označen jako odpověď P_L středa 15. dubna 2015 12:48
  pátek 10. dubna 2015 10:42

Všechny reakce

 • Co vystup z

  powercfg.exe -energy

  MP

  pátek 10. dubna 2015 7:25
 • Díky za reakci, nelíbí se mu několik věcí, nejvíc se toho týká USB

  Pozastavení zařízení USB:Zařízení USB nepřechází do režimu volitelného pozastavení.
  Zařízení USB nepřešlo do režimu volitelného pozastavení. Pokud zařízení USB není v režimu volitelného pozastavení, může být zabráněno řízení spotřeby procesoru. Tyto potíže však nezabrání přechodu počítače do režimu spánku.
  Název zařízení Kořenový rozbočovač USB
  ID hostitelského řadiče PCI\VEN_8086&DEV_1C26
  Umístění hostitelského řadiče PCI bus 0, device 29, function 0
  ID zařízení USB\VID_8086&PID_1C26
  Cesta portu

  jsou tam i další podobná hlášení, kde je device 26 a pak od zařízení připojených na tyto rozbočovače.

  Možnosti řízení spotřeby platformy:Aktivní režim řízení spotřeby (ASPM) sběrnice PCI Express je zakázán.

  Aktivní režim řízení spotřeby (ASPM) sběrnice PCI Express byl zakázán z důvodu známé nekompatibility s hardwarem tohoto počítače.

  Ovladače zařízení:
  Zařízení, u kterých chybí nebo jsou nesprávně nakonfigurovány ovladače, mohou zvyšovat spotřebu energie.
  Název zařízení Řadič Realtek PCI GBE Family Controller
  ID zařízení PCI\VEN_10EC&DEV_8167&SUBSYS_820D1043&REV_10\5&D93DF5B&0&1000E6
  Stav zařízení 0x1802400
  Kód problému zařízení 0x16

  Realtek je druhý LAN adaptér a je zakázaný.

  Jinak ještě ve stavu, který jsem popsal, zatěžuje Explorer procesor. Teď už sice počítač v podstatě normálně funguje (po vypnutí a zapnutí karty), ale explorer procesor zatěžuje.

  Využití procesoru:Individuální proces s významným využitím procesoru
  Tento proces je odpovědný za významnou část celkového využití procesoru zaznamenaného v průběhu trasování.
  Název procesu explorer.exe
  PID 3460
  Průměrné využití (%) 17.69
  Modul Průměrné využití modulu (%)
  \SystemRoot\system32\ntoskrnl.exe 8.15
  \SystemRoot\System32\Drivers\Ntfs.sys 1.56
  \SystemRoot\system32\DRIVERS\eamonm.sys 1.36

  pátek 10. dubna 2015 7:38
 • Je nejaky duvod pouzovat na operacnim systemu, ktery obsahuje firewall i antivir, antivir 3. strany?

  MP

  pátek 10. dubna 2015 9:25
 • Teď váhám, jestli to patří do tohoto vlákna nebo jakou to má souvislost s tím, co jsem sem psal

  Petr

  pátek 10. dubna 2015 9:46
 • Mozna se mylim, ale co je tedy eamonm.sys ? Neni to driver od antimalwaru?

  MP

  pátek 10. dubna 2015 9:56
 • Aha... Je to sice od ESET Antiviru, zvládá to třeba centrální administraci, ale nejsem si jistý souvislostmi, i když je vyloučit nemůžu. Dokonce jsem při zkoušení, co může způsobovat problémy, zkoušel i vypnout AV, podobně jako LAN adaptér. Na rozdíl od odpojení od sítě to ale nepomohlo. Otázka tedy může být i obráceně, je to nevhodné/zbytečné?
  pátek 10. dubna 2015 10:15
 • Pouhá deaktivace ochrany problémy řešit nemusí. Zkus kompletně odstranit celý balík ESETu http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=SOLN2289

  Mimochodem, s ESETem jsem se také natrápil tolik, až jsem ho opustil. A podle mnohých reakcí na internetu nejsem sám...

  Používáte poslední dostupnou verzi?

  • Označen jako odpověď P_L středa 15. dubna 2015 12:48
  pátek 10. dubna 2015 10:42
 • Vyzkoušet to můžu a uvidím. Docela je i možné, že se to začalo častěji objevovat po instalaci nové verze AV. Otázka kdo se s kterým AV trápil, že je toho na netu hromada a jestli stačí samotné řešení od M$ je asi na delší diskuzi. Docela by mě i názory více lidí zajímaly.
  pátek 10. dubna 2015 13:32
 • Zastavam nazor, ze anivir je v bezpecnem (coz Win jsou minimalne od XP vyse) a dobre nastavenem (coz je dano spravcem) OS temer zbytecny ci dokonce naopak - falesny pocit bezpeci prevazi nad realnym stupnem ochrany.

  Kombinace omezeneho uctu (resp. UAC na admin uctu) se SW restriction policies (zakaz spousteni cehokoliv z adresaru, kam mam povolen zapis) je cekem neprustrena.

  MP

  pátek 10. dubna 2015 14:26
 • My používáme Forefront, resp. SCCM a jeho Endpoint Protection. A nemáme s tím problémy na Windows 7 ani Windows 8.1. A díky System Center máme spoustu dalších velmi dobrých možností.
  pátek 10. dubna 2015 17:07
 • 1. Pokud se pocitac choval dobre a od nejake doby se tak nechova, pak je dobre zapatrat v pameti, jake zmeny konfigurace byly provedene a jaky software byl instalovan vcetne aktualizaci.

  2. Po probuzeni pocitace muzete spustit Task Manager (nebo Process Monitor/Explorer (Sysinternals), pokud to stihnete) a uvidite hned, co pocitac muze zpomalit.

  3. Je mozne, ze zpomaleni pocitace ma na svedomi AV, ktery po probuzeni provadi antivirovou kontrolu.

  4. Radu s odinstalovanim AV bych pouzil az po testu s konfiguraci se snizenou "agresivitou" kontroly AV.

  5. AV programy se obtizne srovnavaji. Byly casy, kdy se vyhodnocovalo, co ktery AV zachyti. Vyvoj jde tak rychle dopredu, ze srovnani je osidne.

  6. Support vyrobce AV by mohl o problemu vedet a poskytnout pomoc. Alternativni postup je pres forum vyrobce AV. Treba poskytnou radu, jak AV nastavit, aby pro probuzeni nekontroloval hned soubory v adresarich.

  7. Zminovana nahodnost muze mit take vysvetleni:  Pokud je za vsim AV, pak toto AV ma vnitrni mechanismy po poznani vnitrniho stavu a podle nej urcuje, zda kontrolu zahaji, nebo ne. Spustena kontrola zpomali chod pocitace (zvlaste pak u pomalejsiho).

  Par tipu:

  http://www.tomsguide.com/us/best-antivirus,review-2588.html

  Profi testy:

  https://www.icsalabs.com/

  http://www.westcoastlabs.com/

  http://www.dennistechnologylabs.com/

  Pravdepodobne bude AV tretich stran lepsi nez zakladni AV, ktery je zdarma. Pri vyberu bych bral v potaz moznosti centralni spravy, kvalitu firemni podpory, zkusenosti v testovacim rezimu, cenu,...

  M

  PS: Proslo mi rukama cela rada AV "tretich stran": AVG, Avast!, NOD32, Karpersky, F-prot, Panda Security, McAfee,atd Problem je v tom, ze jsem je pouzival v ruznych obdobich, takze srovnani pokulhava,...


  sobota 11. dubna 2015 20:02
 • Tohle se v podstatě shoduje s mým názorem. V tomto případě se jedná o můj počítač a přesto neumím zapátrat v paměti co se změnilo. Prostě kdysi, po čisté instalaci, problém byl, nepodařilo se mi ho snadno vyřešit, a během pár týdnů vymizel, takže jsem to nechal být. Pak se objevoval náhodně a nestálo to za řešení. Na nějakou dobu se stal častějším a při tom jsem zjistil, že odpojení od sítě a následné připojení vše vyřeší. Víc jsem nezjistil a problém zase zmizel. V poslední době se to stalo téměř pravidlem a hlavně to začalo otravovat, tak nastalo zase hledání. V podstatě vše vypadalo tak, jako když se počítači nedaří ověření přístupu k síťovým složkám a pak vytuhává. Otevře se průzkumník a běží pruh, že probíhá načítání a nic se neděje. Bez problémů funguje třeba ALT+TAB, Chrome ..., ale to co používá společné komponenty M$ tuhne.

  Podezření padlo i na AV, že má z nějakého důvodu problémy s kontrolou komunikace, ale jeho vypnutí nic neřešilo. Je ale pravda, že po odinstalaci ESETu je zatím několik dní klid, takže problém bych asi opravdu čekal v AV. Původně jsem myslel, že se odstranil díky aktualizacím Windows a kvůli nim i se občas objevil, ale teď to vypadá spíš na ten ESET. Uvidím, co řekne jejich podpora.

  Díky za reakce

   
  středa 15. dubna 2015 12:47