locked
Windows XP úprava instalace RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den,

  mám takový všetečný dotaz, nicméně myslím, že pro mnohé z nás adminy velice zajímavý. Rád bych si zjednodušil práci a upravil si instalace Windows XP, podobným způsobem, který umomžňuje AIK pro Windows 7.

   

  Čili rád bych do instalace přidal všechny dostupné aktualizace včetně SP3, případně bych do ní chtěl přidat potřebné aplikace MS Office atd.

   

  Existují na to nějaký toolsy?

   

  Děkuji všem za radu

  sobota 11. září 2010 21:53

Odpovědi

 • Jirko a všichni?

   

  Zkoušel jsem opačný postup slipstreamingu

   

  install.wim jsem postavil na Windows 2008 small business a do něj integroval Windows 2008 R2 + W7x86 + W7x64 Ultimate a problém přetrvává

   

  Windows 2008 small business nelze evidentně integrovat do W7 installeru, protože má jiné licencování. Aktivační klíč se zadává před instalací W2008SBS. U W7 a W2008R2 lze nainstalovat bez zadání akt. klíče. Je to jen má prostá dedukce. Problém může být úplně někde jinde.

   

  Mirku a admini? Je potřeba pro toto založit nový topic?

  čtvrtek 7. října 2010 18:12
 • Tak si s tím nelam hlavu, už jsem na to přišel

  za .wim stačí jen "Třeba Instalace windows"

  př:

  imagex /export .\neco.wim 1 .\install.wim "Třeba Instalace windows"

  sobota 16. října 2010 23:32
 • Teď mě začala trápit jedna věc, kterou jsem vůbec neřešil. Po zadání určeného operačního systémi mi to ustřihlo fázi, ve které si mohu konfigurovat pevné disky.
  pátek 29. října 2010 13:43

Všechny reakce

 • SP3 se slipstreamuje nativne, to umi sam od sebe. Jinak hledej nastroj SYSPREP

  MP

  neděle 12. září 2010 6:47
  Moderátor
 • sysprep používám naprosto běžně, pro autorizace před nasazením image ve WDS, ale mně jde o něco jiného. Já bych si rád vytvořil nové instalační DVD Windows XP, s tím, že bych si do něj naflákal všechny potřebné aktualizace, popřípadě nějaký základní aplikace.

   

  Můžu si to ještě udělat přes Acronis universla restore, tím se dají dělat image nezávislé na hardwaru, ale mně jde o to, že si chci udělat instalační DVD windows XP.

   

  U Windows 7 se to dá dělat přes AIK

  neděle 12. září 2010 16:39
 • Na win xp použij nástroj nlite
  Odkaz ke stažení http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/optimalizace_systemu/nlite/?g[hledano]=nlite&g[oz]=1.4.9.1

  Na win vista a win 7 použij vlite

  Odkaz ke stažení http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/ostatni/vlite/?g[hledano]=nlite&g[oz]=1.2 + češtinu ke stažení http://cestiny.idnes.cz/software/vlite-cao-/clanek.A090710_212742_bw-cestiny-software_zel.idn

  U xp jsem jsem problémy s odebíráním a vkládání aktualizací a jiných věcí neměl.Tam jelo vše jak má.Měl jsem win xp sp2 a stálé mě nebavilo po instalaci systému doinstalovávat desítky instalací + sp3.Tento program to bezkonkurenčně vyřeší,navíc si tam můžeš vložit jak aktualizace,tak ovladače i ostatní programy (offici,antivir,javu,adobe) no prostě co chceš.

  U vist jsem také problém neměl,nastal problém až u win 7.Tam se mi systém podle mého vkusu nepodařilo udělat.Vždy mi instalace hodila nějakou chybu nebo systém mi nepracoval jak měl.Bude to asi tím,že u win 7 používám x64 variantu a ta na tyhle pokusy není nějak stavěná.U x86 variantě opět bez problémů.

  Ty stejně buděš dělat xp,počítám že x86 variantu,tak tam je 100% funkčnost,pokud tam neodebereš něco důležitého.Radši 3x číst a jednou křížkovat.

  P.|S. - jak to pak je z licencí,to ví bůh,ale jisté je,že Bill nemá radost s takovýhle programků a uživatelů,co ho používají

  pondělí 13. září 2010 5:49
 • Děkuji pane za radu..., co si myslíš o Slipstreamingu?

   

  Na Windows 7 má Bill vlastní nástrot jmenuje se "windows automated installation kit", zkráceně AIK

  http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=c7d4bc6d-15f3-4284-9123-679830d629f2&displayLang=cs

  Obsahuje i utilitu imagex (nemá GUI)

  přes tohle jde také vyřešit vše. Aktualizace, ovládače, aplikace. Jde tam nahrát i dávka s konfigurací systému. Má to neomezené možnosti. Pomocí AIK si můžeš dokonce rozdělit architektury, či jednotlivé verze Windows 7 a Windows 2008.

   

  Teď v dohledné době se chci pouštět do vytvoření all in one instalace. Prostě Windows 7 Ultimate x86 + x64, Windows Vista Bussines x86 + x64, Windows 2008 R2 x64 a Windows 2008 small bussines server. Vše to chci mít v jednom instalačním balíku na jedné 16GB flashce. Co se deploymentu týče, tak jsem absolvoval školení u Microsoftu, ale odnesl jsem si z toho jen potřebné info, praktické zkušenosti s tím ještě nemám, neboť mi chyběl čas na realizaci těchto osobních projektů. V práci jsem měl toho moc.

  pondělí 13. září 2010 22:34
 • Tak pro vás pro všechny. Podařilo se mně zplácat instalaci všech nejnovějších architektur Windows

  čili Windows 2008 R2, Windows 7 Ultimate, Professionál, Home Premium, Starter x86 a x64 > Instalátor běží na architektuře Windows 7 x86 (je to tak proto, abych mohl instalovat i x86 Windows).

  jediné s čím jsem si zatím neporadil je do instalace dostat Windows 2008 small business server a peru se s licencemi a integrací boot.wim, ve kterém bude zakopaný pes.

  Pokud má někdo zájem, můžu pro všechny sespat nějaký sofistikovaný návod (abych také přispěl). Nicméně vše najdete na stránkách optimalizovane-it. Pan Výšek mne osobně školil v deploymentu a tak jsem jeho postupy víceméně okopíroval, protože lépe to ještě nikdo nevymyslel.

  neděle 19. září 2010 18:32
 • Na Windows 2008 small bussines server R2 se moc těším, ani nevím, že se tento projekt má realizovat ;)

  Pořád je to wim instalace, tak musí existovat nějaký způsob.

  Mně se v podstatě všechno rozbalý, nainstaluje a zaktualizuje. Problém nastane po restartu ve kterém je vyžádán start originál instalace Windows 2008 small bussines server, stejně tak jako po instalaci Windows 2008 R2. Prostě instalátor vypíše chybu, že nemůže být spuštěn.

  Dle mého názoru bude problém s integrací boot.wim, který je potřeba integrovat stejně jako u Windows 2008 R2 a právě během integrace Windows 2008 R2 je stav instalátoru přepsán.

  Již jsem psal panu Výškovi na mail a do fora, jen čekám na radu. Kdybyste tu někdo věděl, budu jen rád.

   

  V případě článku, nebo screencastu s návodem není problém a pokud pan Florian má zájem, mohu něco sestrojit. Dělal jsem redaktora (sice mimo IT), ale mohlo by to mít hlavu a patu. Jen k tomu budu muset dostat souhlas autora, který mne k temto postupům pomohl a jsou jeho vlastnictvím.

  neděle 19. září 2010 18:56
 • Tak pokud mu nebudeš kopírovat věty, ale napíšeš nějaký ucelený postup tak, jak jsi postupoval, tak je to v pohodě...tady se všechno dost prolíná, takže bychom se za chvilku jenom spojovali odkazy, kdo co kde napsal;)

  Ten SBS2008R2 si můžeš klidně stáhnout, jestli u něj budeš úspěšnější..;)

  Já jsem se rozhodl, nic takového neinterovat. Všechny 7 můžu mít na dvou DVD, když si smažu z x86 a x64 ei.cfg a to třetí DVD s WS2008 je ok..;) ale určitě je to dobré cvičení k budoucímu nasazování stanic bez obsluhy...tam se nedá bez znalostí tohohle být;)

  Screencast na mstv.cz není problém vložit. Taky se s tím stačí obrátit na Karla;)

  neděle 19. září 2010 19:06
 • původní ei.cfg samozřejmě mažu také a do instalce ho vůbec nezahrnuji, pro každý operační systém vytvářím individuální katalog. Já ještě na deployment úplný specialista nejsem, ale dost se o něj zajímám.

   

  Já Karla neznám (teda vlastně znám, ale ne osobně) a nevím, kam se mám na něj obracet :-), ale jak jsem řekl, s radostí něco sestrojím a věty určitě kopírovat nebudu to není můj style ;)

   

  neděle 19. září 2010 19:15
 • Jirko a všichni?

   

  Zkoušel jsem opačný postup slipstreamingu

   

  install.wim jsem postavil na Windows 2008 small business a do něj integroval Windows 2008 R2 + W7x86 + W7x64 Ultimate a problém přetrvává

   

  Windows 2008 small business nelze evidentně integrovat do W7 installeru, protože má jiné licencování. Aktivační klíč se zadává před instalací W2008SBS. U W7 a W2008R2 lze nainstalovat bez zadání akt. klíče. Je to jen má prostá dedukce. Problém může být úplně někde jinde.

   

  Mirku a admini? Je potřeba pro toto založit nový topic?

  čtvrtek 7. října 2010 18:12
 • Ahoj všem,

  tak dostal jsem radu, do integrace by bylo dobré přidat licenční klíč pro Windows 2008 SBS s tím, že by pak instalace mohla korektně proběhnou. Nicméně tento postup není úplně optimální, protože all in one instalaci v zápětí nebudu moc rozdávat, neboť bych porušil lincenční podmínky Microsoftu.

  Zkoušel jste již někdo?

  sobota 16. října 2010 12:13
 • Jirko, Ondra Výšek nemá zájem, psal jsem mu mail a psal jsem i do fora optimalizovane-it. Evidentně toho má moc a nechce se těmto věcem dál věnovat. Chápu ho a tak lovím rady sofistikovaných lidí zde na foru ;)

  Za šílenost toto nepovažuji, je to velice chytrý nápad a přes nlite jsem v minolosti integroval w2k R2 + winxp a prosadil jsem si to i ve firmě, které se můj nápad velice líbil. Rozhodně to pro mě není apriory, tudíž se tomu věnuji ve volném čase, nicméně rád bych to dokončil a tak jdu postupovat dál, na základě Tvé rady.

  Děkuji Ti za pomoc a doufám, že se potkáme někde na školení :-)

  sobota 16. října 2010 13:20
 • Tak systém bez product key nainstalovat jde, jen mi to vynadá takto,

  Chcete zadat product key?

  Pokud nezadáte o data později můžte přijít apod. :-)

  sobota 16. října 2010 13:26
 • No,  to je spravne...tak to nainstaluj a pak keyfinderem zkus vyzjistit to cislo...
  sobota 16. října 2010 13:58
 • Jirko? Ještě takový malý detail. Nevíš, jak upravit imagexem DisplayName .wimu? Nebo pokud .wim nemá DisplayName, jak ho do něj přidat?
  sobota 16. října 2010 14:57
 • Tak si s tím nelam hlavu, už jsem na to přišel

  za .wim stačí jen "Třeba Instalace windows"

  př:

  imagex /export .\neco.wim 1 .\install.wim "Třeba Instalace windows"

  sobota 16. října 2010 23:32
 • Tak zpět k all in one SBS problém...

   

  Product key to určitě není. WinPE, Offline Servicing, generalize, specialize normálně proběhne. Wimy se rozbalí a počítač se restartuje a někde ve fázi auditSystem mi to vynadá "POČÍTAČ BYL NEOČEKÁVANĚ RESTARTOVÁN NEBO DOŠLO K NEOČEKÁVANÉ CHYBĚ. INSTALACE SYSTEMU WINDOWS NEMŮŽE POKRAČOVAT. CHCETELI SYSTEM WINDOWS NAINSTALOVAT, RESTARTUJTE POČÍTAČ KLEPNUTÍM NA TLAČÍKTKO ok A SPUSŤTE INSTALACI ZNOVU"

  neděle 17. října 2010 18:28
 • Tak jsem v koncích a fakt nevím. Hodně jsem se naučil a dost jsem tímhle emprickým způsobem zdokonalil v offline deploymentu, nicméně v době kdy jsem se nechával na tuto problématiku školit jsem neměl absolutně žádné podvědomí a tak jsem nemohl klást přímé dotazy. Bude probíhat ještě další Deploymentové školení na Microsoftu? Nebo poblíž Prahy? Vím, že Ondra Výšek školil i pro WUG, tak se ptám, jestli si to budu moc v dohledné době zopakovat? Děkuji
  pondělí 18. října 2010 19:04
 • Už se tím nebudu zabývat, ztrávil jsem už na tom hodně času, ale nebyl zbytečný ;)

  edit: Jinak ještě počkám si na SBS R2, to by mělo běžět, si myslím.

  pondělí 18. října 2010 19:34
 • to věřím;) takovej čas se musel ztrávit jedna radost...jakej byl:D

  Teďka bude, resp už je nový SBS...tak můžeš si zase zkoušet.

  na connectu  je nějaká RC verze...

  pondělí 18. října 2010 19:36
 • Mno ale jen v ENG a já na žádném, teda až na jeden ENG SBS R2 nasazovat určitě nebudu. Teď momentálně nemám přístup ani k MAPS, takže budu muset nějaký ten pátek počkat ;)
  pondělí 18. října 2010 21:27
 • Teď mě začala trápit jedna věc, kterou jsem vůbec neřešil. Po zadání určeného operačního systémi mi to ustřihlo fázi, ve které si mohu konfigurovat pevné disky.
  pátek 29. října 2010 13:43
 • Tak je to v pohodě, dělá mi to jen vmware. Stejně to musím překopat, protože hyper-v server R2 a Windows 7 Enterprise mám v ENG a zbytetk v CZ
  sobota 30. října 2010 12:18