none
Windows 2008 Server a Blackberry

  Dotaz

 • Zdravím, dostal jsem za úkol vytvořit server na platformě Windows, s čímž moc zkušeností nemám - hodně věcí si vygooglím, ale přece jen je to do firmy a každý krok bych raději konzultoval se zkušenými..

  Než vůbec začnu (a že toho bude dost :) ), tak je podmínkou, aby server rozesílal maily na telefon BlackBerry. Nikdy jsem o něm samozřejmě neslyšel, vím jen, že je to telefon, který se používá hlavně v americe, nicméně v této firmě je taky...takže kompatibilta Win 2008 Server s tímto telefonem...má někdo zkušenosti, že by mě navedl, po jakém softu se ptát nebo jak to vlastně má fungovat?

  díky

  6. ledna 2011 7:11

Odpovědi

 • Hlavně musíte mít poštovní server. BES je kompatibilní pouze se dvěma, a to s Exchange a Lotus Domino.

  Dále je třeba BES. K vašim potřebám plně dostačuje verze Express, která je zdarma (http://us.blackberry.com/apps-software/business/server/express/)

  BES můžete nainstalovat i na Exchange (v případě SBS), ale je doporučeno instalovat BES samostatně. BES můsí být instalován pouze na edici MS Server, i x64 systém. Konfigurace BES je uložena v SQL databázi.

  Jen pro info. Mobilní telefony nejsou přímo spojeny k BES, ale jsou připojeny k BB Serveru někde v internetu a ten je teprve připojen k BES-u ve firmě. K tomu potřebujete operátora, který tyto služby poskytuje (O2,T-mobile jej poskytují).

  • Označen jako odpověď 6. ledna 2011 20:59
  6. ledna 2011 10:34
 • Ahoj,

  předem ti doporučím, aby jsi to přímo nedělal na tom serveru ale nejdříve si to vyzkoušel...

  Jinak jde taky o to, jestli máš Windows Server 2008 R2 nebo bez R2. A pokud non-R2 tak jestli x86 nebo x64 verzi. No a pak k tomu emailu. Exchange je blbost. naprostá. Pro DESET osob mít vlastní exchange server je k ničemu. Je to bez zálohování, bez garance dostupnosti...naprosoto nemá efekt. Kupovat Windows Small Business server je také hloupost, protože ta cena je v plné verzi poměrně vysoká.

  Takže moje doporučení zní. Buď dej od toho ruce pryč nebo jim navrhni toto řešení. Z tohoto serveru udělej Active Directory doménový řadič a všechny počítače dej do domény apod. Návodu je na netu spousta...jenom tak co mě napadá, tak hlavně udělej doménu s koncovkou local. Dále bych začal na emaily využívat nějakou hostovanou službu - typu tohoho - http://www.o2.cz/pa/firemni_sluzby/125054-exchange_blackberry.html

  která má podporu pro Blackberry. Ani to nemusí být z české republiky - http://www.bbgeeks.com/exchange-reviews/

  to mi přijde jako nejrozumější řešení. FTPS - viz www.mstv.cz Windows Server nemá podporu SFTP.

  Jenom rozdíly.. http://cs.wikipedia.org/wiki/FTPS

  • Navržen jako odpověď Jiří Janata 6. ledna 2011 14:19
  • Označen jako odpověď 6. ledna 2011 20:59
  6. ledna 2011 13:35
 • Open source řešení už z principu neexistuje - Blackberry je uzavřená platforma. Další variantou je nepoužívat BES, ale používat třeba Astra Sync, který dokáže přímo synchronizovat přes ActiveSync (defaultní protokol pro Exchange/Custom Domains/Google Apps). Cena 49$ za rok za jedno zařízení.

  Opravdu si myslíš, že budeš mít informace tam kdesi u tebe v bezpečí? Můžeš zaručit že to prostředí je fyzicky zabezpečené? Samozřemě že není... Co třeba výměna HDD když selže? Servisák si vezme HDD pryč a co...data jsou venku...;) takže s tím zabezpečením to není zas tak horké;) Oproti velkým poskytovatelům jsou tyhle servery ve firmách v zabezpečení naprosto o ničem...;) takže proto je mnohem lepší používat, v takto malém prostředí hostované služby. Jejich zabezpečení (i pro data) je na mnohem vyšší úrovni.

  Navíc nemáš vůbec ani vyřešené zálohování a dostupnost - ta je u hostovaných služeb také na naprosto jiné úrovni.

  FTPS je zabezpečené;) jako bych tam nedával odkaz...

  • Navržen jako odpověď Jiří Janata 6. ledna 2011 14:41
  • Označen jako odpověď 6. ledna 2011 20:59
  6. ledna 2011 14:27

Všechny reakce

 • No, já jsem bohužel takový "kutil Tim" = neexistuje problém, který by se nedal řešit :) Samozřejmě s tím zkušenosti nemám, ale to jsem neměl ani s linuxem a teď jsem schopný troufám si říct, plnohodnotně nahradit profesionály. Není rozdíl v tom, kdo nastaví služby ssh, sftp, ftp, když to bude fungovat stejně... stačí mě nějakým způsobem navést a pročtu vše potřebné k tomu, abych to dostal do nějakého provozuschopného stavu. Nenastavoval jsem nikdy Windows server, proto se asi ptám blbě ...

   

  Podle tvé reakce tedy usuzuji, že BES je právě to, co hledám? ...něco jsem o tom na netu už hledal, ale myslel jsem, že je to samostatný operační systém ..Takže to je prostě program, který řeší správu s Blackberry a tento program se integruje do operačního systému, pro který je určen.. (např Win 2008 Server)?

  Infrastruktura není v podstatě žádná, situace je následující:

  Firma, která má své interní programy, na které se přihlašuje přes internet na hostované servery. Majitel si usmyslel, proč se přihlašovat na hostované servery, když může mít server svůj a veškeré aplikace bude mít tedy v podstatě u sebe ve firmě a nebude tak omezen internetovým připojením ..když tyto aplikace fungují na hostovaných serverech, musí fungovat i na serveru jeho - jsou to v podstatě webové aplikace, takže bude nutné rozjet web server + databáze...nejspíš MS SQL Server nebo tak něco..

  6. ledna 2011 8:46
 • Ok, kolik je uživatelů? Blackberry je především služba emailů apod. TZN. nasazení BES do se sebe v nejlepším případě zaujímá i Exchange... Takže když to vezmeme po pořádku, tak musíš mít Windows Server 2008 R2 s doménou, Exchange a na něm BES. To je jedna možnost řešení... Cena: 50000 za server, 15000 Windows Server, + ~700 CAL licence za každého uživatele + 30000 Exchange + ~ 1200 CAL licence za každého uživatele...

  Máš TechNET předplatné, aby jsi si to mohl vyzkoušet...

  Jak jsem říkal, napiš kolik uživatelů máš...to mají všichni blackberry? Potřebuje každý mít okamžitě emaily v mobilu? Apod... Jinak takovéto řešení se do firmy s méně než ~50-75 zaměstnanci nevyplatí a je lepší koupit Windows Small Business Server (max 75 uživatelů)...

  Je nastavení a nastavení...není to jen o tom to nastavit, je to pak o tom to podporovat a umět vyřešit problémy:) když budeš mít všechno na jednom serveru a on se ti sesype, tak asi není optimální aby jsi s obnovováním zabral celý měsíc...;)

  Jinak když jsi kutil, tak použij google a vygoogli si informace o BES. Tohle jsou fóra o produktech microsoftu a odborníci a lidé co pracují s BES a vůbec s blackberry se tu nevyskytují, takže ti bohužel přesně neporadíme co by jsi si měl vybrat...:)

  6. ledna 2011 8:59
 • BES muze bezet na tom samem serveru co exchange?

  MP

  6. ledna 2011 9:06
  Moderátor
 • jak to mam veded:D
  6. ledna 2011 9:15
 • V podstatě vše potřebné mám, peníze nejsou problém ...ten server stál 107 000, takže ve financích asi problém nebude ...server jak říkáš 15tis + všechny ostatní programy, na faktuře vidím:

  Server HP ProLiant ML 110G5

  MS Windows Server 2008

  terminal 5-CAL

  MS W2008 5 user CAL

  ESET antivir

  Externí HDD 500GB

  Smart-UPS 750 VA

  + Instalace...

   

  tedy tento server leži ladem bez využití už asi přes rok :)  A teď se to nějak začalo hýbat, že by bylo fajn to rozjet...takže i předinstalovaný server nejspíš bude.. bude tam ale chybět ten BES, myslel jsem, že na to bude prostě nějaký univerzální soft pod windows, proto jsem zabrouzdal sem ...ale ti bude otázka opravdu jinam...nicméně díky za nasměrování a zcela jistě zabrouzdám ještě do sekce Servery :)

  Správa serveru je samozřejmě na prvním místě, tím jak se služby nastavují člověk zároveň zjišťuje, jak to funguje a vše si dokumentuji, pač je jasné, že za měsíc nebudu vědět jak jsem to udělal :) Takže pokud se pokazí služba, kterou jsem nastavoval, měl bych být samozřejmě schopen ji i napravit ...no uvidíme, je to pro mě něco nového = výzva :)

   

  A abych odpověděl na počet zaměstnanců, jich tam bude sotva 10 si myslím a BlackBerry bude mít počítám jen šéf - fungovat to ale musí :)

  6. ledna 2011 10:12
 • Hlavně musíte mít poštovní server. BES je kompatibilní pouze se dvěma, a to s Exchange a Lotus Domino.

  Dále je třeba BES. K vašim potřebám plně dostačuje verze Express, která je zdarma (http://us.blackberry.com/apps-software/business/server/express/)

  BES můžete nainstalovat i na Exchange (v případě SBS), ale je doporučeno instalovat BES samostatně. BES můsí být instalován pouze na edici MS Server, i x64 systém. Konfigurace BES je uložena v SQL databázi.

  Jen pro info. Mobilní telefony nejsou přímo spojeny k BES, ale jsou připojeny k BB Serveru někde v internetu a ten je teprve připojen k BES-u ve firmě. K tomu potřebujete operátora, který tyto služby poskytuje (O2,T-mobile jej poskytují).

  • Označen jako odpověď 6. ledna 2011 20:59
  6. ledna 2011 10:34
 • Takže abych to upřesnil:

  1, Windows 2008 Server je systém, který je předinstalovaný a tedy splňuje nároky na rozchození BES

  2, je potřeba na tento systém nainstalovat poštovní server - buď Exchange nebo Lotus Domino, je to druhá podmínka pro rozchození

  3, samotný BES - dostupný zdarma (aspoň něco :) )

  4, T-mobile operátor je také splněn...

   

  Nainstaluji tedy řekněme Exchange, pak BES a nastavím komunikační parametry tak, aby se oba tyto programy viděly a komunikovaly spolu

  Instalaci BESu jsem našel zde - http://manuals.kerio.com/connect/kbesc/cz/chap-besinstall.html

  Funkce je taková, že mobil se spojí s centrálním serverem, který spravuje BB, ten dá echo mému BES na mém serveru, který je připojen k databázi (což mi připomíná, že musím rozjet ještě nějakou databázi, nicméně dle odkazu by instalátor BES-u měl automaticky databázi nabídnout k instalaci), tento "můj" BES pak přes poštovní server rozesílá požadované maily...je tak?

  6. ledna 2011 11:00
 • :)no prakticky ano...akorat jsi zapomel na to, ze nainstalovany windows server neni nakonfifurovany...takze AD apod...Exchnage...no, musite prejit s postou na exchange....neni to nic, co by se dalo zvladnout za par hodin...;)no u operatora si to musis aktivovat...PS-zatim mas jen 5 cal licenci - licence musi byt bud pro kazdeho uzivatele nebo zarizeni...to samy u exchange...PS - takze by to chtelo nasadit domenu AD..;)o kolik se jedna lidi...?
  6. ledna 2011 11:08
 • Že bych se na to vys*al?? :D

  Nevím přesně, kolik lidí čítá tahle firma, ale kámoš, co mi to "dohodil" říkal, že cca těch 10 ..jestli se do toho pustím, budu to dělat poprvé a samozřejmě mi to bude trvat hodně dlouho a ještě s nejistým výsledkem..to jsem tomu kámošovi taky řekl, takže ikdyž mi za to něco dají, nebude to nic moc...jestli dostanu 5000Kč, budu rád, takže navrhuji následující:

  Kdo by si chtěl něco přivydělat? :D

  Server mám již doma, takže na něm můžu začít pracovat..jedná se o rozchození nejen BES, ale webového serveru, SFTP služby (chtějí i nějaké uložiště dat) atd - zrovna tyto dvě služby by neměl být problém, ale bude toho jistě víc..jestli by někdo měl zájem se na tomhle podílet, byl bych samozřejmě rád. Potřebuji někoho, kdo zvládá nastavení Windows 2008 server + webových věcí, co s tím souvisí a někoho, kdo rozumi nastavení BESu - v ideálním případě kdo by uměl obojí.

  Představa je taková, že budem na skypu a co nebudu vědět bych s vámi konzultoval...

  Kdyby to bylo pro soukromé účely, tak se s tím vyhraju sám, je to ale do firmy a chybu udělat moc nechci....měl by někdo zájem? :)

  6. ledna 2011 11:28
 • Ahoj,

  předem ti doporučím, aby jsi to přímo nedělal na tom serveru ale nejdříve si to vyzkoušel...

  Jinak jde taky o to, jestli máš Windows Server 2008 R2 nebo bez R2. A pokud non-R2 tak jestli x86 nebo x64 verzi. No a pak k tomu emailu. Exchange je blbost. naprostá. Pro DESET osob mít vlastní exchange server je k ničemu. Je to bez zálohování, bez garance dostupnosti...naprosoto nemá efekt. Kupovat Windows Small Business server je také hloupost, protože ta cena je v plné verzi poměrně vysoká.

  Takže moje doporučení zní. Buď dej od toho ruce pryč nebo jim navrhni toto řešení. Z tohoto serveru udělej Active Directory doménový řadič a všechny počítače dej do domény apod. Návodu je na netu spousta...jenom tak co mě napadá, tak hlavně udělej doménu s koncovkou local. Dále bych začal na emaily využívat nějakou hostovanou službu - typu tohoho - http://www.o2.cz/pa/firemni_sluzby/125054-exchange_blackberry.html

  která má podporu pro Blackberry. Ani to nemusí být z české republiky - http://www.bbgeeks.com/exchange-reviews/

  to mi přijde jako nejrozumější řešení. FTPS - viz www.mstv.cz Windows Server nemá podporu SFTP.

  Jenom rozdíly.. http://cs.wikipedia.org/wiki/FTPS

  • Navržen jako odpověď Jiří Janata 6. ledna 2011 14:19
  • Označen jako odpověď 6. ledna 2011 20:59
  6. ledna 2011 13:35
 • Jasný, mám vlastní PC, na něm si to nejdřív vyzkouším

  Co konkrétně je ten server zač nevím, opsal jsem jen to, co bylo na faktuře, ale na jaké je architektuře a co je to za verzi zjistím...

  Existuje nějaké Open Source řešení na Black Berry? Pač kdyby opravdu BB využíval jen ten šéf, tak nevím nevím, jestli se to finančně vyplatí :)

  Co se týká klasických e-mailů (pač to má sloužit i jako poštovní server v rámci malé sítě), tak bych to možná řešil VPN-kou...sice se tak zvenku budou moct k mailům dostat jen ze strojů, kde budou mít VPN klienta s certifikátem, ale vzhledem k tomu, že se jedná o interní informace, tak mi tato bezpečnost přijde na místě...

  SFTP jsem chtěl opět z důvodu bezpečnosti, jsem na to v linuxu zvyklý - šifrovaný přenos mi opět přijde v rámci bezpečnosti lepší, než klasické ftp..ale tak tohle je to poslední, tady už alternativy jsou..

   

  EDIT: Nepročítal jsem to celé, ale SFTP by na Woknech fungovat mělo: http://www.digitalmediaminute.com/article/1487/setting-up-a-sftp-server-on-windows

  6. ledna 2011 14:18
 • Open source řešení už z principu neexistuje - Blackberry je uzavřená platforma. Další variantou je nepoužívat BES, ale používat třeba Astra Sync, který dokáže přímo synchronizovat přes ActiveSync (defaultní protokol pro Exchange/Custom Domains/Google Apps). Cena 49$ za rok za jedno zařízení.

  Opravdu si myslíš, že budeš mít informace tam kdesi u tebe v bezpečí? Můžeš zaručit že to prostředí je fyzicky zabezpečené? Samozřemě že není... Co třeba výměna HDD když selže? Servisák si vezme HDD pryč a co...data jsou venku...;) takže s tím zabezpečením to není zas tak horké;) Oproti velkým poskytovatelům jsou tyhle servery ve firmách v zabezpečení naprosto o ničem...;) takže proto je mnohem lepší používat, v takto malém prostředí hostované služby. Jejich zabezpečení (i pro data) je na mnohem vyšší úrovni.

  Navíc nemáš vůbec ani vyřešené zálohování a dostupnost - ta je u hostovaných služeb také na naprosto jiné úrovni.

  FTPS je zabezpečené;) jako bych tam nedával odkaz...

  • Navržen jako odpověď Jiří Janata 6. ledna 2011 14:41
  • Označen jako odpověď 6. ledna 2011 20:59
  6. ledna 2011 14:27
 • No, o FTPS jsem se nebavil, viz věta: šifrovaný přenos mi opět přijde v rámci bezpečnosti lepší, než klasické ftp.

  FTPS vím, že existuje, ale nikdy jsem ho nepoužíval, pač nebyl důvod..asi až teď na MS strojích zapotřebí bude.

  S tou bezpečností vím velmi dobře, jak to funguje...ani na hostovaných serverech mi nikdo nezaručí, že má data nezneužije, kór na těchto serverech. V malé firmě ta "jistota" je, pač kolik lidí z firmy jsou IT odborníky? Většinou je to tak, že se v každé firmě najde max jeden, který možná umí víc, než ostatní - tzn umí najít ztracený mail - který je jen v jiné složce:)

  Je tam vlastní router, vlastní zabezpečení interní sítě, vlastní zabezpečení serveru. Samozřejmě, že údržba je věc druhá. Na hostovaných serverech to všechno leží na bedrech poskytovatele..linuxové servery fungují stabilně, zálohy fungují velmi přehledně, svižně ..veškerý monitoring je na excelentní úrovni, včetně zasílání informačních SMS o tom, jestli se počítač restartoval, kdo ho restartoval, případně jestli nedošlo k výpadku proudu a z toho důvodu naskočil..Další informační SMS o tom, že se někdo snaží dostat na neexistující účet (případně i existující) a podle toho pak zakročit - buď útočníka automaticky odřízne nebo zašle tuto sms a admin pak zakročí po svém...veškeré tyto věci jsou otázkou několika desítek minut (pro ty, co to už dělali)

  U hostovaných serverů nikdy člověk neví, jestli se tam někdo nehrabe (ikdyž asi nemají důvod) - na vlastním je jistota, že ne, pač tomu nikdo nerozumí :)

  A servery nebývají umístěné ve výloze při vstupu do firmy, jsou samozřejmě v místnosti, kde má přístup jen šéf nebo oprávněná osoba, takže to riziko fyzického vniknutí do takového PC je mnohem nižší, než pracovníci na hostovaných serverech..

  samozřejmě každý máme zkušenosti jiné, rád bych pochopil i funkci Win Serveru, možná hlavně kvůli tomu se do tohoto pouštím, ať můžu srovnávat..

  6. ledna 2011 14:53
 • No právě jsem myslel, že jsi reagoval na to FTPS, protože o FTP jsi najednou začal psát bez souvislosti..:)

  To, že ti to někdo zneužije je silně nepravděpodobné. Koho by zajímala data z nějaké malé firmičky z České republiky, když je budeš mít navíc hostovaná kdesi v Americe.

  Navíc když tu firmu ani neznáš, tak nechápu tvoji jistotu zabezpečení apod.

  No zatím jsi nic neříkal na dostupnost, ale každopádně tohle už do sekce Mobilní zařízení nepatří. Kdyžtak si založ nový topic v sekci podle systému a podle toho, co budeš potřebovat, nebo si třeba založ vlákno v Ostatních netechnických fórech.

  Jinak prosím označ odpovědi, díky.

  6. ledna 2011 15:10
 • Už jsem majiteli napsal mail ohledně toho BB, snažil jsem se mu to tedy vymluvit, pač mi potvrdil, že síť bude čítat prozatím do 10ti PC ...Kolik lidí vlastní BB neříkal, ale je mi jasné, že jen on :)

   

  jinak napsal jsem pár vysvětlení do Netechnického fóra :) http://social.technet.microsoft.com/Forums/cs-CZ/othercs/thread/57ce1b87-553b-4710-81e7-6b941b26b896

  6. ledna 2011 20:58
 • mimochodem pozor na jednu zákeřnost - BES musí běžet bezpodmínečně na anglickém OS Windows Server. v případě že nainstaluješ do anglické verze tak nepočítej s podporou a nebudeš schopen v Eventlogu vyčíst některé chybové hlášky...

  dále pokud bude mít BB telefon jen tvůj šéf tak doporučuji se vykašlat na vlastní BES a použijte hostovaný BES (poštovní server jako takový si nech).


  Michal Zobec | IT Consultant, Lightning Group Company | Michal Zobec Blog | Virtuální PC Blog | Můj profil na LinkedIn
  V případě, že se vám zdají moje příspěvky užitečné, označte je prosím.
  Pokud vám moje příspěvky poskytly řešení vašeho problému, označte je jako odpovědi.

  • Navržen jako odpověď Michal Zobec 11. září 2012 13:21
  11. září 2012 13:21