locked
Ati Mobility Radeon 4650 1024Mb GDDR2 RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den,chtěl jsem si vyzkoušet win xp na notebooku.Jedná se Acer Aspire 6930g s Radeonem (viz nadpis).Všechny ovladače jsem si sehnal a fungují bezvadně až na jeden a to je grafický.Oficiální podpora ze stránky Aceru není a od Ati také ne (alespoň jsem to nenašel).Existují nějaké ty převaděče z deskopových na netobookové ovladače,jenže ty my nepomůžou.Nepodporují mojí sérii.Stále mi to píše nekomtabilitu se systémem nebo že nebyl nalezený grafický ovladač.
  Znamená to,že se s win xp můžu na dobro rozloučit?
  Za případné rady předem Děkuji
  úterý 30. června 2009 14:07

Odpovědi

Všechny reakce

 • ani na microsoft update neni ovladac?

  MP
  úterý 30. června 2009 14:17
  Moderátor
 • Ne není.
  Zajel jsem si do správce zařízení,dal jsem aktualizovat gpu a výsledek zní,ovladač je aktualní.
  Název mého gpu ve správce zařízení je standartní zařízení VGA (takže žádný ovladač)

  úterý 30. června 2009 14:22
 • po odstraneni a restartu opet najde jen std VGA?

  MP
  úterý 30. června 2009 14:25
  Moderátor
 • ano,přesně tak.Znovu si ho nainstaluje
  úterý 30. června 2009 14:33
 • obavam se ze toto tak jako tak neni dotaz sem ale na vyrobce pristroje (Acer) nebo grafiky (Ati).

  MP
  úterý 30. června 2009 14:34
  Moderátor
 • U Aceru jsem se na to informoval a bylo mi řečeno,že je to notebook s předinstalovanými vista home premium a na jiný systém podporu nedělá.
  Takovéhle jednání výrobců respektivě Microsoftu mě štve.Jsem nucen používat systém Win vista (který je na h............).Jiný systém tam prostě nedostanu včetně Linuxe apd.
  Není nad to,když si člověk může vybrat.S notebookem jsem spokojen,ale ze systémem ne.Kdyby jsem mohl vrátit čas,tak si ho snad ani nekoupím (nebo s nVidií,k ní ovladač je) a to jen kvůli systému.

  úterý 30. června 2009 14:58
 • toto neni jednani firmy Microsoft.

  Funguje to takto:

  Acer dela noteboooky. Chce vydelat. NAsmlouva s tedy HODNE priznive ceny napr. s ATi. ATi rekne OK, cena bude nizka ale technickou podporu budes zajistovat ty, Acere.

  Zaver: obrat se na Acer. Tecka.

  MP
  úterý 30. června 2009 15:03
  Moderátor
 • Kdyby se Microsoft nepotřeboval zbavovat tohoto systému,takový problém by nebyl.Microsoft je takový monopol,že si může diktovat na co se bude dělat podpora apd.
  Tohlle je můj osobní názor
  úterý 30. června 2009 15:17
 • Ano, dosti osobní názor. Bohužel realita je myslím lehce jinde.

  A dovolte mi moji dosti osobní odpověd ... možná i lehce od tématu ....

  Ovladače dodává výrobce HW (případně ten co z těchto komponent smontuje nějaký ten NB), ten si vybral jednu verzi OS a pro tu ovladače udělal, pro jiné je dělat nepotřebuje, protože s jinými tento NB neprodává. A běžným uživatelům to stačí. Pokročilí uživatelé zvolí značku, která buď má lepší OS už v ceně nebo nabízí širokou škálu ovladačů pro většinu verzí OS.

  A je to jednání výrobců HW a NB, ne Microsoftu. Microsoft ve svých OS přikládá základní verze ovladačů, které si tak nějak udělá na základě otevřené specifikace nebo břebaluje otevřené verze driverů. A novější verze OS se starším HW většinou fungují, proč by měl MS dělat ovladače pro nový HW z roku 2008 do systému vydaného v roce 2001, když tu máme rok 2009 a dva novější OS.

  Pokud jste si chtěl vybrat, měl jste volit lépe svého dodavatele výpočetní techniky. Systém Vám nepředinstaloval Microsoft, ale Acer.

  Microsoft zajišťuje podporu svých produktů, nikoliv ovšem OEM (na to je dodavatel výpočetní techniky/HW, ale pár volných tiketů máte). A ani by nemohl, protože například právě Acer do svých NB předinstaluje takového softwaru (zbytečného a bůhvíjak fungujícího), že MS by vůbec nevěděl, co.

  Obecně známý problém, který i mně osobně mrzí, neboť nemohu kvůli HP zatím využít 64 bitový systém (druhá věc jsou samotné aplikace). Výborný HW + dobrý OS (nebo vynikající Windows 7) + špatné ovladače = doplňte si každý sám ...

  Microsoft rozhodně má dominantní postavení na trhu, ale možnost volby tu je a rozhodně nikomu nediktuje na co bude, kdo dělat podporu. Znáte to "LINUX RULEZZZ", ostatně proto tu máme například EU, kvůli které (a Opeře a spol) si ve Windows 7 budeme muset doinstalovávat internetový prohlížeč (což je dnes řekl bych komponenta operačního systému, bez které je moderní systém pro uživatele jen opět předražený papír a tužka, přestože s definicí operační systém nemá internetový prohlížeč nic společného).

  Ostatně pro většinu běžných uživatelé stále platí bohužel model, že Počítač (který si koupili tamhle v IT obchodě za rohem) = Microsoft a Internet = Modré E na jejich ploše :-(
  úterý 30. června 2009 16:17
  Moderátor
 • To máte sice pravdu,ale já si přeci nemůžu vybírat počítač podle systému.Vybírám ho podle výkonu,ceny apd.Navíc na výběr stejně nemám,všechny jsou stejně s vistami.Notebooky s xp už je jen rarita.
  Windows vista jsou tězce nepovedený systém,tak proto by měl Microsoft tlačit na výrobce,aby jsme si tam mohli dát i jiný systém.Proto mají visty tak zničenou reputaci,protože je tam máme a nechceme je tam (obrazně řečeno), a ničím si ji už nezlepší.Nejhorší kombinace.Nemít na výběr
  To už jsme trošičku od tématu.Na googlu jsem si o tom mém problému našel článek,ale potřeboval bych ho přeložit do lidštiny.Snad mi někdo poradí
  Tady je odkaz
  http://74.125.87.132/translate_c?hl=cs&sl=en&u=http://forums.legitreviews.com/about21041.html&prev=/search%3Fq%3Dati%2Bradeon%2B4650%2Bdriver%2Bwin%2Bxp%26hl%3Dcs%26rls%3Dcom.microsoft:cs&rurl=translate.google.cz&usg=ALkJrhgzddbgnJmp7wVtmxdgUBUwBHyTTg

  úterý 30. června 2009 17:05
 • Však nikdo nic netvrdil o vybírání počítače dle OS, ale je to jeden ze základních parametrů. Dejme tomu, že jste si koupil NB bez předinstalovaného systému (i to lze). Je na něm pouze zavaděč. Spustíte notebook, BIOS řekne vše v pořádku a pak už vám jen bude blikat kurzor a nic s nim neuděláte. Je pak na Vás, co za OS si nainstalujete (Windows Vista/7/XP nebo Linux nebo jste si koupil Mac, ale ten bez OS X nekoupíte). Mno a pak záleží už jen na daném systému, s jakým HW umí pracovat, ALE PŘEDEVŠÍM PRO JAKÉ OS výrobce vydal ovladače (lidi od Linuxu si je většinou napíší sami). V tomto případě udělal volbu za Vás, zvolil Windows Vista, pro ně udělal ovladače a s ničím jiným daný NB nehodlá podporovat. Tudíž je to jeho problém. V důsledku ovšem tedy problém Váš.

  Raritou jsou zjevně z důvodu, že je to již pár let co "zastaral" (i když je tak povedený, že je stále velice použitelný a dalších pár let bude, dokud mu neskončí i podpora [ano i dnes se běžne setkávám s PC v produkčním prostředí s Windows 95]). To je jako by jste přišel do autosalonu Škoda a tam Vám do nové Octavie namontovali motor ze Škody 120.

  Windows Vista mají možná své mouchy (v některých případech masařky), ale i pokud by tomu snad bylo, proč by měl MS podnikat takové kroky (jako kdyby v pekárně vyvěsili ceduli "dnes nekupujte makové koláče, jsou nepoživatelné", co by to bylo pak za byznys?), můžete si tam dát OS jaký chcete, vždyť je to notebook Aceru, ne Microsoftu. Bohužel za to nemůže Microsoft, ale výrobci HW, ale jak jsem již psal, pohled uživatele je jasný, za všechno může Microsoft. I za drobky v mojí klávesnici.

  Ve zkratce a zhruba:

  Máte správné ovladače od výrobce (Acer/ATI) pro daný typ GPU a správnou verzi OS (Win XP)?
  Nainstalovaný .NET 2.0 ?
  Stáhnout Mobility Modder 1.0 Final a upravit dané ovladače (nejspíše nepomůže).
  Stáhnout Full DNA-ATi XP 9.2 x32 ... a možná original ovladače ...

  1. Rozbalit ovladač do jakéhokoliv adresáře (většinou X:\Ati).
  2. Spustit Správce zařízení.
  3. Zde si rozkliknout vlastnosti grafické karty a dát Aktualizovat ovladač.
  4. Načíst.
  5. Zvolit nevyhledávat, umístění zvolím sám, další.
  6. Zvolit mám disketu s ovladačem.
  7. Pak v daném okně napsat cestu k danému INF souboru (něco ve stylu X:\Ati\support\9.4.ee.ccc\driver\driver\xp_inf\cx_123123.inf) a potvrdit.
  8. Z vylistovaného seznamu zvolit příslušný typ grafické karty.
  9. Dokončit.
  úterý 30. června 2009 17:37
  Moderátor
 • No uvidíme,večer ozkouším.Zatím děkuji
  úterý 30. června 2009 18:21
 • To máte sice pravdu,ale já si přeci nemůžu vybírat počítač podle systému.


  A to je prave vas zasadni omyl. MUSITE. Ctyrkolku, se kterou chcete jezdit po standardni silnici si taky nemuzete koupit jen podle toho, jestli se vam libi, ale musite zohlednit to, zda ma dana ctyrkolka homologoci pro provoz na silnici.

  Chce-li zakaznik dnes koupit PC s podporou XP, musim VELMI DOBRE rozmyslet, co zakaznikovi nabidnu.
  Nekteri vyrobci (napr. HP) u nekterych modelu primo deklaruji podporu XP. U jinych modelu ne.

  Napriklad v nekterych modelech HW nepripojite ve FreeDOSu/jinem DOSu CDROM mechaniku, protoze neexistuje ovladac pro dany SATA radic. Je to chyba koho? Vyvojaru, protoze jsou lini vyrobit ovladac? Vyrobce protoze pouziva "divny chipset"? NE. Je to chyba uzivatele/prodejce, ze si koupil/prodal pro DOS nepouzitelny model.

  Tzn. pokud uvazujete, ze na HW nainstalujete neco jineho, nez je standardni dodavka vyrobce, musite se starat o trochu vice.

  Ale abych jen nekaral. Pokud vam staci zakladni fukcionalita, muzete zkusit pouzit VBEMP ovladac.
  http://www.geocities.com/bearwindows/vbemp.htm
  Je to sice sazka do loterie, ale za pokus to stoji.
  středa 1. července 2009 7:03
 • Tak jsem to ozkoušel podle výše uvedeného návodu a nepochodil jsem.Už mě to začíná štvát!!!!!!!
  1)Návod jsem zkoušel i v nouzovém režimu
  2)Zkoušel jsem ovladače modifikovat
  3)Při instalaci podle návodu se nemohu dostat k souboru cx_123123.inf.Prostě ho tam nemám,takže si nemohu vybrat v seznamu svou kartu.
  Dostanu se pouze k C:\Ati\support\9.6.ee.ccc\driver\driver\xp_inf a poté ve správci zařízení dám dále a instalace proběhla neúspěšně
  Takže možná v tom souboru je chyba,ale kde je??????Kde jsem udělal chybu????????

  P.S. Možná je to blbost,ale napadlo mě,že v notebookách jsou většinou integrované grafické karty,takže by mi to mohl blokovat bios.Já už si to´neumím jinak vysvětlit.Myslím si,že zase takový amatér nejsem,že by jsem si nedokázal nainstalovat gpu.Bios je z 12/2008 číslo napíši později
  středa 1. července 2009 13:48
 • BIOS toho dělá hodně, ale zrovna toto ... a v NB Acer bývá BIOS ořezán v podstatě jen do několika málo nabídek, takže příliš nepochodíte myslím.

  A jiný INF soubor tam není někde zašatročen? Jukněte se i do ostatních jestli v nich není vypsána Vaše GPU. V souboru chyba nebude, spíše celkově v ovladači nebo někde úplně jinde ...
  středa 1. července 2009 13:54
  Moderátor
 • Verze biosu je V 0.3234.
  Na stránkách Aceru
  http://www.acer.cz/acer/service.do?LanguageISOCtxParam=cs&miu10einu24.current.attN2B2F2EEF=3739&sp=page15e&ctx2.c2att1=4&miu10ekcond13.attN2B2F2EEF=3739&CountryISOCtxParam=CZ&ctx1.att21k=1&CRC=1160877988
  je nová verze biosu.Flasovat se mi ho moc nechce.Tento typ se dělá s dvěmi grafikami.S geforce 9600m gt a mým Radeonem.Jinak zbytek komponentů je stejná.Jenže já nemám ani podporu své grafické stránky na ofiko cz stránkách Aceru (a ani na Ati stránkách).Tak proto se mi ten bios moc zkoušet (jestli tedy ta úvaha s tou kartou a biosem je správná) nechce.
  středa 1. července 2009 14:01
 • Ne nikde tam není.Stačí rozbalit jakýkoliv Ati Catalyst na xp a můžete se taktéž kouknou.Nic jsem tam takového nenašel a ani nic podobného k mému typu GPU
  středa 1. července 2009 14:07