none
Riešenie pre rozvodnu elektricku sieť (stredne veľký počet počítačov) nárazove prúdy pri obnoveni elektrickej energie

  Obecná diskuse

 • Dobrý deň chcel by som sa spýtať na škole máme v troch organizačných  zložkách dokopi okolo 300 PC pri výpadku prudu su velké problémy obnoviť činnosť z dvovodu že akonáhle zapnu prúd vyhodia počitačove zdroje svojim nabijaním kondezátorov všetky ističe a neostáva nič ine ako poodpajať všetky počítače z elektriky a potom nahodiť ističe a späť pozapajať počítače chcel by som sa spýtať ako je to riešene vo firmách kde maju tiež viacero počítačov a nemaju takéto problémy. Dopĺňam že servery máju záložne zdroje ale aj pri vypadku cca 5 minut nieje iné východisko ako vypnuť servery pretože pri nahadzovani ističov založne zdroje maju počiatočny odber presahujuci istenie a vyhodia istič. hlavný istič je ak sa nemýlim 3x32A a jednotilve vetvy a učebne su po 16A ako je štandard.

  Napadlo ma riešenie cez  SOFT START moduly ktore sa použivaju na rozbeh velkých elektromotorov alebo iných zátaži ktore sa daju nastaviť že od 30% max vystupneho napätia postupne nabehnu až na 100% v časovom useku ktorý sa da tiež riadiť od sekund až po myslim minutu .

  Otakza znie či by taketo riešenie korektne fungovalo a či by počitače prijali tento postupny nábeh ele.prudu.

  Za každu radu vopred ďakujem aj za každe možné riešenie

  Metue


  Metue Spojená stredná škola. 2x Server IBM x3100m3 > Windows Server 2008 R2 2x Server skladaný služiaci na zálohu a uložište udajova a proxy server 1x Server HP slúžil (bude slúžiť) ako sekundarny server pre jedno IBM

  neděle 19. února 2012 12:34

Všechny reakce

 • Dobrý den,

  to ale budete řešit následek a ne příčinu. Správnější by bylo dát tam pomalejší jističe. Jističe existují v několika hodnotách (6A, 10A, 16A, 20A) a hlavně rychlostech A, B, C, D.

  Běžně se dávají do domácností a kanceláří rychlosti B. Možná by stačilo dát tam Cčko nebo Dčko a bude pokoj.

  Jsou ty jisiče dobře navržené? Kolik je spotřeba na ten jistič a jaká je jeho nominální hodnota? (6A, 10A, 16A, 20A)

  Ten jistič je JEN na počítače nebo s tím startují ještě nějaké další spotřebiče?

  .

  Obávám se, že toto je ale naprosto mimo zaměření těchto fór. Toto by chtělo probrat spíše s elektrikářem než s informatikem.


  JCH

  neděle 19. února 2012 12:54
 • No pomale ističe sme skušali nepomaha. Ističe už na vetvy  ktoré napajaju priamo počítače su 16A a je nan pripojených 8 až 10 počítačov pri bežnej prevádzke bezproblémov problem nastava iba pri výpadku prudu  hlavný istič je 3x25A  a v hlavnej rozvodni 3x32A viac revizny technik už nedovoli kvoli revizií.

  Ospravedľnujem sa za to že som to sem šupol ale tak moj zámer nebol otravovať tu ludí skor iba nájsť tu niekoho kto by poradil alebo kto mal podobný problém a podarilo sa im ho vyriešiť tak sa ešte raz ospravedľňujem prepáčte.


  Metue Spojená stredná škola. 2x Server IBM x3100m3 > Windows Server 2008 R2 2x Server skladaný služiaci na zálohu a uložište udajova a proxy server 1x Server HP slúžil (bude slúžiť) ako sekundarny server pre jedno IBM

  neděle 19. února 2012 20:24
 • Ahoj,

  aby jsi to špatně nepochopil, tak já to psal z toho důvodu, že mi ti tu můžeme něco poradit, ale to nikdy nemůže mít tu váhu elektrikáře, který to uvidí a řekne co se má předělat.


  This posting is provided "AS IS" with no warranties or guarantees, and confers no rights.

  Microsoft Student Partner 2010 / 2011 / 2012
  Microsoft Certified Professional |Connected Home Integrator |Consumer Sales Specialist
  Microsoft Certified IT Professional: Consumer Support Technician on Windows Vista
  Microsoft Certified IT Professional: Enterprise Support Technician on Windows Vista
  Microsoft Certified IT Professional: Server Administrator on Windows Server 2008
  Microsoft Certified Technology Specialist:
  Windows 7, Configuration |Microsoft Windows Vista, Configuration
  Pre-Installing Windows 7 for OEMs |Windows 7 and Office 2010, Deployment |Windows Vista and Server Operating Systems, Preinstallation
  Windows Server 2008 Active Directory, Conf |Windows Server 2008 Network Infrastructure, Conf |Windows Server 2008 Applications Infrastructure, Conf
  Windows Server 2008 R2, Server Virtualization |Windows Server Virtualization, Configuration |Microsoft Lync Server 2010, Configuring
  Windows SBS 2011, Configuring |Windows EBS 2008, Configuration |Windows SBS 2008, Configuration
  Windows HPC Server 2008, Development |Windows Internals |MDOP, Configuration |SharePoint 2010, Configuration
  Microsoft SCOM, Configuration |Microsoft SCDPM 2007, Configuration |Microsoft SCVMM 2008, Configuration

  neděle 19. února 2012 22:37
 • Pomalé jističe nepomohou... před několika lety nám předělali rozvody elektřiny neb staré byly v havarijním stavy a po rekonstrukci jsem se začal potýkat s naprosto stejným problémem. Tedy vypadáváním jističů při obnově dodávky proudu. Pomohlo až když se podařilo správce budovy dokopat ke konzultaci s odbornou firmou. Dokud to řešila "jejich" elektrofirma, tak to k ničemu nevedlo. Problém pak vyřešilo nainstalování zpožďovačů s různou časovou prodlevou na jednotlivých větvích. Ale protože výpadků bylo málo, tak to trvalo několik let... Držím vám palce, aby jste byl řádově rychlejší... :-)


  • Upravený J.Nabelek pátek 30. března 2012 0:13 překlep
  pátek 30. března 2012 0:12
 • Pokud vám okruhové jističe drží a padá vám pouze hlavní jistič (nebo nějaké patrové jističe...) tak řešení existuje a je poměrně jednoduché - nasaďte na jednotlivé okruhy (nebo na celá patra, nebo jen na několik okruhů s hodně počítači - podle toho co vám padá...) časové relé(+stykač) s funkcí zpožděného rozběhu a nastavte je na různé časy. Pro velké UPSky možná dejte samostatný časovač.

  Když se potom obnoví dodávka energie po výpadku, okruhy se vám budou zapínat postupně třeba v odstupu 10sec a celý ten ráz se rozloží.

  Pokud fungujete u jističů  "na doraz" (3x32A jistič teoreticky přenese 3*32*230=22080W, při 300PC je to pouze 73W/PC a kde jsou osvětlení, ledničky, rychlovarky...) tak můžou být výpadky způsobeny i tím, že se jistič zahřívá (je to jeho vlastnost při průchodu proudu na hranici vypadnuí) a zahřátý jistič je pak daleko citlivější na vypadnutí (vybaví tepelná nadproudová spoušť, ne magnetické zkratová). V takovém případě by bylo dobré ty zpožďovače nastavit třeba i na několik minut, aby v případě krátkého výpadku měl jistič šanci vychladnout.

  Myslím si, že problém u vás může způsobovat pouze několik málo zařízení (třeba ty velké UPSky), ale tento problém bývá také způsoben méně kvalitními zdroji s pasivním PFC. Můžete potvrdit (nebo vyvrátit) to, že se u vás nachází více počítačů typu "skládačka" oproti značkovým IBM/DELL/HP.. ?

  pondělí 14. května 2012 22:28
 • Pocitace (BIOS) jsou nastaveny na jakou akci po power fault - last state, stay off, power on? Nepomohlo by CASTECNE nastavit je na "stay off" - i kdyz i pri tom si ATX zdroj chvilkove vezme.

  Ty servery / UPS jsou divne. Pokud je UPS vybita tak prece po zapnuti dodavky ceka na rozumne nabiti (a to urcite nejsou desitky amper) nez se zapne.

  MP

  čtvrtek 24. května 2012 11:56
  Moderátor
 • Tak tak - casove rele.

  Plus u modernich serveru je mozne v BIOSu nastavit za jak dlouho po obnoveni napajeni se zapnou.

  Ale pokud vam vadi uz jen pritomnost PC na siti - nabijeni kondenzatoru ve vypnutem zdroji, pak jen to rele.

  Pokud chcete profesionalni reseni, pak treba napajeci lista od APC i s WEB managementem.

  http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=AP7820

  pondělí 28. května 2012 9:36