none
WDS RRS feed

 • Dotaz

 • Zdravím,
  mám takový laický dotaz. Lze pomocí WDS vytvořit image finálně nainstalovaného systému - aktivovaného, včetně založených účtů, nainstalovaných programů apod. a to tak, aby se tento image dal distribuovat na další stanice a nemuselo se následně s těmito stanicemi nic provádět (případně pouze změnit název PC)? Vím, že sysprep odstraní např. aktivaci systému a další a to je pro mě nežádoucí. Děkuji moc za radu.
  pondělí 15. února 2010 15:55

Odpovědi

 • a nebude ti pak vadit že všechny stanice budou mít stejné GUID? sysprepem se právě tomuto vyhneš a jak tu někdo psal pro firemní užití se používá sysprep. já doplním že v režimu wizarda (ten je v xpčkách málo znám) a dá se klíč a aktivace zadat do skriptu pro sysprep nebo zakázat změnu PK.

  nechápu jediný důvod se sysprepu vyhýbat? naopak jeho použitím se pak vyhneš pozdějším problémům (za předpokladu že používáš DC AD, GP apod vymoženosti, což bych v případě WDS předpokládal).
  michal zobec
  úterý 23. února 2010 11:46

Všechny reakce

 • Predpokladam ze pouzivas licencni server ve firme (?)

  MP
  pondělí 15. února 2010 16:06
  Moderátor
 • Predpokladam ze pouzivas licencni server ve firme (?)

  MP
  Proč se na to ptáte?
  Máme samozřejmě zakoupený Windows 2008 R2 Standard v Hyper-V - střední škola.
  úterý 16. února 2010 14:56
 • Asi si nerozumime,. Myslel jsem zda mas volume license klientskych OS ktere se od Win Vista overuji nikoliv proti aktivacnimu serveru Microsoft ale licencimu serveru ve firme (KMS).

  MP

  úterý 16. února 2010 15:01
  Moderátor
 • Asi si nerozumime,. Myslel jsem zda mas volume license klientskych OS ktere se od Win Vista overuji nikoliv proti aktivacnimu serveru Microsoft ale licencimu serveru ve firme (KMS).

  MP


  Áha, KMS nemáme. (Máme pro stanice asi 70 CAL licencí.)
  úterý 16. února 2010 19:39
 • Takze MAK?

  MP
  úterý 16. února 2010 19:41
  Moderátor
 • Takze MAK?

  MP
  Ano MAK, jednotlivé počítače jsou aktivovány prostřednictvím internetu (telefonu).
  úterý 16. února 2010 20:16
 • Ahoj

  Je dobré kombinovat 2 produkty.  WDS a MDT 2010.

  -          WDS lze použít k vytvoření obrazu  celého OS  + programů a to pomoci imagex.exe ten je součástí AIK . V podstatě postup je následující: Nainstalovat OS Windows Vista/7. Provést instalaci všech updatu přes Windows Update. Doinstalovat základní SW .. třeba Adobe Acrobat, PDFCreator atd. Pokud jsou ostatní stanice stejné  třeba „ Optiplex 780“ atd.. tak doinstalovat ovladače. Pokud  jsou stanice rozdílné je dobré sebrat informace o základním HW.  NIC, VGA , Zvuková karta. Stáhnout pokud možno ovladače pro systém, který chcete deploymovat.  Ovladače jdou vložit  do vytvořeného obrazu WIM přes příkaz peimg opět v AIK. Vkládají se inf soubory.

  -          Referenční stroj, který je připravený pro obraz pomocí  SYSPREP připravit pro „sebrání“.  Připravený OS ,lze „sebrat“  pomocí vytvořeného Boot WinPE 2.0. ten se vytváří v AIK. Dá se  vytvořit buď ISO a to vypalit na CD a pak z něj Bootovat a nebo přímo boot.wim. Ten se vloží na WDS server do  složky Boot. Boot.wim se zpustí automaticky  při startu PC a stiskuní klávesnice F12. Tím se aktivuje Boot ze sítě a nebo alespoň menu, kde se dá vybrat  bootovací zařízení DVD, HDD, NIC. Joo logické v Biosu povolit Boot z NIC. PXE  protokol.  Po zavedení  Boot.wim se zpustí Command Line v okně. Tam pomocí image.exe /Compress Fast /Capture C:  D:\install.wim „Windows  7 Ultimate“ /verify    se zpustí  proces, který partion C: sebere a vytvoří  soubor install.wim a ten uloží na disk D. Takto sebraný obraz je nutné překopírovat na DeploymentShare který WDS vytvoří. Po popřípadě na jakékoliv  UNC síťové místo.  Přes WDS vložíte Install.wim pro deployment přes WDS.  Pak je dobré z instalačního DVD Windows 7 nebo Vista z adresare Sources sebrat soubor  Boot.wim ten opět ve VDS „přimontovat“ do Boot sekvence jen  si ho v průvodci pojmenovat  př: „Deployment Windows“ . Tento obraz se pak objeví v menu při staru PC a stisku F12. Ten již slouží jako průvodce pro instalaci „zavedení“ obrazu na další PC.  Vzhled a navigace je cca stejná jako při standardní instalaci OS Windows Vista nebo 7.  Jediný rozdíl je první krok, kde se musíte identifikovat. Normálně v Doméně   jako Administrátor a nebo speciálně vytvoření účet „uživatel“, který má poleno instalovat OS.

  -          Dokonce lze nastavit aby takto vytvořený obraz se na stanice instaloval ze správným názvem ve vaší doméně.   Stanice lze předpřipravit  dříve než je připojíte do domény.  Stačí z každé stanice sebrat  MAC adresu síťové karty.  Pak si k této MAC adrese přiřadit jméno třeba: Desktop01 . Pak v AD v Computers dáte vytvořit nový počítač. Zadáte název Desktop01 pak dáte Další. Zde se ukáže karta, která má název RemoteInstall.  Sloužilo to původně pro RIS to je předchůdce WDS. Zde do pole UUID zadáte MAC adresu v následujícím formátu „{00000000-0000-0000-0000-MAC} takto vytvořený název PC v AD se při instalaci obrazu přes WDS sám připojí k doméně a dostane přiřazený název.

  Pak je tu nástroj MDT aktuálně 2010. Jinak Microsoft Deployment Toolkit . Ten s pomocí WDS umožní  vytvořit instalaci, při které , lze navolit potřebný SW a skupinu ovladačů pro váš systém. Je dobrý k zavedení  Office 2007 a vytvoření tzv. vzorového obrazu. Dále umožňuje  migraci z XP na Windows Vista / 7. V podstatě se zpustí skript na Windows XP. Tento skript provede zálohu profilů uživatelů  na UNC místo. Pak instalaci Windows Vista / 7. Po instalaci se spustí LiteTouch průvodce, který zavede vybraný SW a pak profily uživatelů. Tím je provedená migrace z XP na Vista / 7

   

  Omlouvám se pokud v návodu budou malé odchylky nebo chyby. V případě mohu informace přesně doplnit.

   

  středa 17. února 2010 21:28
 • Díky moc za vyčerpávající odpověď. Postupoval jsem správně...

  Mám dotaz ohledně Windows XP.
  Seberu nainstalovaný aktivovaný systém (Win XP) s nainstalovaným SW pomocí imagex.exe do WIM souboru. Následně tento WIM file přidám na server do WDS. Pomocí jakého softu budu moci tento "obraz" distribuovat na další stroje? Instalační CD Windows XP totiž nemají adresář Sources a tedy soubor  Boot.wim ke tvorbě bootovacího obrazu...jak jsi popsal u Windows Vista.
  čtvrtek 18. února 2010 16:25
 • Ahoj

  S distribucí Windows XP budeš postupovat stejně jako Windows Vista / 7. Tedy  uděláš vzorovou stanici s Windows  XP. Provedeš Sysprep. Pak pomocí  imagex.exe sebereš instalaci do install.wim. . To dáš na WDS server.  A pomocí WinPe 2.0 v Boot.wim se spustí stejný průvodce jako u Windows  Vista  / 7. Jen se po restartu spustí XP J .  Dokonce i přidání názvu a připojení k Doméně funguje  stejně.

  Jóó   dá se dokonce vytvořit  tzv. Capture  obraz. Ten se dělá přímo na WDS serveru. Klikneš pravím tlačítkem myši na Boot.wim na ten , který si  stáhneš z instalačního DVD Windows Vista  / 7. V kontextovém menu vybereš možnost Create Capture Images  nebo tak nějak se to jmenuje.  Tam máš potom dobré to, že nemusíš vytvářet „sebrat“ obraz instalace přes Command Line.  Jde to přes grafické rozhraní a můžeš rovnou portovat obraz na WDS server.  Jedinou podmínkou je, že  připravené instalace jsou  tzv. projeté Sysprepem  :-)

  čtvrtek 18. února 2010 18:44
 • Ahoj,
  díky. Sysprepu se chci úplně vyhnout. Vyzkouším.
  čtvrtek 18. února 2010 19:45
 • Proč se vyhnout  Sysprepu ??  Je k tomu nějaký důvod ??. Kromě  aktivace OS mě nic jiného nenapadá. Ale i to se dá v Sysprepu nastavit aby neprováděl  OOBE .  Sysprep je dle  mého uvážeí vcelku potřebná věc. Teda pokud opravdu nechceš dělat Klon 1:1 a  název stanice a případné připojení k doméně chceš dělat ručně.  

  čtvrtek 18. února 2010 20:35
 • Chtěl bych udělat klon 1:1. Název stanice, přidání do domény, případně nastavení IP nastavit pak manuálně.
  čtvrtek 18. února 2010 22:20
 • a nebude ti pak vadit že všechny stanice budou mít stejné GUID? sysprepem se právě tomuto vyhneš a jak tu někdo psal pro firemní užití se používá sysprep. já doplním že v režimu wizarda (ten je v xpčkách málo znám) a dá se klíč a aktivace zadat do skriptu pro sysprep nebo zakázat změnu PK.

  nechápu jediný důvod se sysprepu vyhýbat? naopak jeho použitím se pak vyhneš pozdějším problémům (za předpokladu že používáš DC AD, GP apod vymoženosti, což bych v případě WDS předpokládal).
  michal zobec
  úterý 23. února 2010 11:46
 • no ale na konci se píše

  Note that Sysprep resets other machine-specific state that, if duplicated, can cause problems for certain applications like Windows Server Update Services (WSUS), so Microsoft’s support policy will still require cloned systems to be made unique with Sysprep

  a já třeba wsus používám (pokud tedy chápu text správně).

  p.s.: zatím jsem to nečetl celé, ale jen zběžně prolétl...
  úterý 23. února 2010 13:05