none
sifrovani win xp

  Dotaz

 • Prosím o radu na následující problém: Dostal jsem od bratra počítač a zrušil jsem ho jako uživatele, ale on měl zapnuté šifrování souborů. Nyní se nemohu dostat na filmy, muziku ani fotky, které byli uloženy před jeho zrušením. Klíč žádný nemám a heslo je neznámé. Předem děkuji za Vaši pomoc
  úterý 3. listopadu 2009 17:04

Odpovědi

 • To je spíše dotaz do sekce Windows XP, ale když už jste tady.

  1. Nejednalo se o klasické zabezpečení pomocí NTFS práv (modleme se)?
  2. Pokud měl zaplé EFS šifrování, pak smazání účtu jako takového samozřejmě vede k znepřístupnění dat (což je samozřejmě logické a správné [příště dvakrát meř a jednou řež]).
  3. Předpokládám, že agent pro obnovení není určen, což je výchozí stav počítače s Windows XP, který není připojen do domény.
  4. Pokud nemáte exportovaný certifikát a ani soukromý klíč (disketa pro obnovení), případně heslo, pak se připravte bohužel nejspíše na možnost, že ona data už neuvíte.
  5. Místy funguje obskurdní řešení se zazálohováním onich souborů pomocí Backupu a obnovení této zálohy následně na jiný disk (překopírování na FAT).
  6. V zásadě můžete zkusit obnovit onoho uživatele (restore point, backup, ruční editace ještě nepřepsaného souborového sytému a podobně) a následně zkusit prolomit jeho heslo (nutnost zachování jeho souborů, zvláště adresáře Application Data), tedy jinými slovy pokusit se využít nástrojů jako Advanced EFS Data Recovery.
  7. Pokud máte k dispozici další počítač a trochu té zručnosti, pak je možnost projít How to recover EFS files.

  Hodně štěstí, snad zdejší gutu MP přijde s něčím chytřejším.

  Jak v systému Windows XP odebrat šifrování souborů | Encrypting File System (EFS)
  čtvrtek 5. listopadu 2009 1:49
  Vlastník