none
DAQUAS - Hyper-V a licence RRS feed

 • Dotaz

 • Mel bych dve otazky k vyse uvedenemu tematu:

  1. Bude fyzicky server s Win Server 2008 R2 Enterprise s roli Hyper-V. Jeden virtualni server bude Win Server 2008 R2 Webserver edice. Mohu pro tuto edici vyuzit jednu ze 4 VOSE licenci poskytovanych Enterprise edici nebo musim koupit zvlast?

  2. Bude Hyper-V failover cluster se dvemi nody, na kazdem nodu pobezi Win Server 2008 R2 Enterprise. V ramci Enterprise edice mam pravo na 4 VOSE, v pripade failover clusteru tedy mohu na kazdem nodu provozovat maximalne dva virtualni servery. Kdyz budu potrebovat dalsi virtualni server, tak zakoupim licenci dejme tomu Win Srv 2008 R2 Standard edice. Staci mi tato jedna edice nebo pro ucely failover clusteru musim mit tento VOSE zalicencovan i na druhem nodu?


  BB
  středa 5. října 2011 8:20

Odpovědi

Všechny reakce

 • Ahoj,

  downgrade práva jsou následující:

  http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/downgrade-rights.aspx

  musíš si tedy licenci zakoupit

  ad2

  V případě Windows v krabicové edici je možné změnit železo 1x za 90 dní..tudíž se obávám že to není vhodné.

  středa 5. října 2011 8:40
 • Ahoj,

  diky za reakci.

  Ad 1.) V tom prehledu downgrade je ale uveden jenom downgrade na nizsi verze. Mi se jedna o stejnou verzi, ale jinou edici. V clanku http://www.daquas.cz/articles/227-licence-windows-server-2008-jako-na-taliri je uvedeno, ze downgrade z Enterprise edice na Webserver je povolen. Uprimne receno se mi to moc nezda, proto jsem se ptal.

  Ad 2.)  O tom 90-ti dennim limitu vim, jenom jsem si nebyl jisty, jestli jsem to dobre pochopil. OK pak se zaptam jinak: Hyper-V failover cluster, dva nody a vice nez 4 VOSE. Jak nejlepe zalicencovat bez pouziti Datacenter edice (tech VOSE zase tolik nebude)?


  BB
  středa 5. října 2011 9:06
 • Na otazku cislo 2 si mozna i sam odpovim. :o)

  Nasel jsem totiz tohle: "This licensing is cumulative too, so if you want to assign 2 licenses of Windows Server 2008 Enterprise to the physical host, for 8 free running instances, just do it! Or assign 3 licenses for 12 free!"

  Takze kazdemu fyzickemu nodu priradim dve licence Win Server 2008 R2 Enterprise a dostavam moznost provozovat az 8 VOSE na kazdem nodu, v pripade failover clusteru 4 VOSE na kazdem nodu.

  Je to spravna uvaha?


  BB
  středa 5. října 2011 9:18
 • Hned o kousek níže je přehled dostupných médií v rámci kitů - a tam není uvedena edice Web Server.

  Ten článek je dost zastaralý - ještě tam říkají o tom, že Standard edice neumožňuje fyzický (plnohodnotný)+virtuální provoz(plnohodnotný), což umožňuje.

  Ale u toho Web serveru je to dost otázka - nikde to není řečeno jasně. Ani v SPLA licencování není možné provozovat ten Web Server bez dodatečné licence.

  Jo, klidně můžeš zakoupit 2xWS2008R2 Enterprise...Nevím jak je to s cenami, ale tuším, že ten Datacenter je asi jen 4x dražší..ale zase vyžaduje 2 socketový server.

  středa 5. října 2011 9:21
 • A ted jeste k tomu Webserevru. OK, predpokladejme, ze potrebuji zvlastni licenci. Pobezi to na failover clusteru. Jestli to spravne chapu, pak potrebuji licenci pro kazdy nod?


  BB
  středa 5. října 2011 9:27
 • tj - ten Web Server by musel mít dvě licence - na každém Nodu jednu...což při jeho cenách moc nebolí.

  Ale kdyžtak označím tohle téma, aby na něj odpověděl i někdo z Daquasu...aby jsme měli úplně jasno.

  středa 5. října 2011 9:34
 • Nevim proc jsem zil v domeni, ze Datacenter je drazsi nez Entreprise. Ted jsem se dival do ceniku a ceny jsou prakticky totozne. Jelikoz kazdy nod bude mit dva fyzicke CPU, pak uz nema smysl uvazovat o 2x2 Enterprise, ale je lepsi rovnou koupit 2x2 Datacenter.
  BB
  středa 5. října 2011 10:56
 • Tak to už pak není co řešit:)

  tady je ještě ten nákup...

  http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/windows-server/2008-r2-buy.aspx

  středa 5. října 2011 10:59