locked
Ex 2010 vs Online Archive - jak je to tedy? RRS feed

 • Dotaz

 • Zdravím Vás,

  ve firmě koketujem s myšlenkou, nasadit Exchange a zprovoznil jsem trial 2010 SP1. Poslední Ex, který jsem nasazoval a spravoval byl 5.5 a od té doby nic - proto budu mít na Vás tak trochu "hloupé" dotazy. To, že každá nová vydaná verze se od sebe dosti liší, jsem počítal, ale co mě překvapilo, je kompletně překopaná licenční politika (aditivní CAL). Jeden z hlavních důvodu, proč padla volba na Ex, je nová funkce Online Archive.

  1) v retenční politice je ve výchozím stavu 11 nadefinovaných možností. Pokud je chci uplatnit na uživatele, musím mít Std. + Ent. CA, nebo stačí Std. CAL? (myšleno pro těch 11 výchozích)

  2) Online Archiv v Outlooku, kapitola sama o sobě. V požadavcích na systém stojí, že pro zobrazení OA v Outlooku je podmínkou Outlook 2010. Jak v edici Office pro podnikatele, tak Professional OA vidět není i přestože, že v OWA vidět je. Začal jsem pátrat po US fórech kde snad Outlook funguje s OA, ale měl by být součástí edice Professional nebo professional Plus a ke všemu pořízený multilicenčně. V zápětí na to někdo popisuje, že se mu OA zobrazuje v "krabicovém Standardu".

  Máte s tím někdo zkušenosti?  Požadavek jsem vznesl na MS, ale zatím bez odpovědi ...

  Mám hledat problém v edici MS Office nebo někde jinde?

  Předem díky za info ...

  pátek 29. dubna 2011 7:12

Odpovědi

Všechny reakce

 • Ahoj,

  co myslíš tou retenční politikou?

  CALy nemusíš kupovat Std + Ent, ale buď jen Std, nebo Ent.


  napsal jsem blbost, máš pravdu, jsou aditivní

  http://www.daquas.cz/articles/362-vsechno-co-potrebujete-vedet-o-licencich-ms-exchange

  Ohledně online Archivu, tak to byl problém ve špatně generovaných sériových číslech na začátku prodeje. Nyní podporuje Online Archive jen Outlook z Office Professional Plus.

  http://office.microsoft.com/cs-cz/outlook-help/uvod-do-archivu-online-HA101830421.aspx  pátek 29. dubna 2011 9:43
  Přispěvatel
 • Ahoj,

  retenční politikou myslím integrovanou archivaci (Retention Policy) které se dají jednotlivě aplikovat buď globálně nad DB nebo jednotlivě na mailbox.

  Docela mě to mate, neboť při editaci mailboxu na kartě "Mailbox Features" je v popisu u arichvace popis, "Onlines archives je prémiová záležitost a je potřeba Exchange Enterprise Client Access License CAL". Proto ty aditivní licence (Enterprise CAL je prý nádstavba pro Standard CAL, která rozšiřuje jeho funkce). Takže teĎ opravdu nevím a jsem z tho jelen, jestli se Ent. CAL vztahuje na celou službu Online Archive, nebo nad těch 11 předdefinovaných.

  Co se týče Outlooku, dík za info. Přesto, mám legál krabicovou pro podnikatele a zkouším Professional v trial verzi, ale bez úspěšně - OA nevidím ... Je tedy pravdou, že musí být ze zdroje nějakého multilicenčního programu?

   

   

   

  pátek 29. dubna 2011 10:26
 • Zdravím...

  S licencováním je to tak, že je potřeba mít všechny schránky které používají lidé (tedy se neplatí za místnosti, atd.) pokryty Standard CALem a těm které využívají nějaké pokročilé vlastnosti (např. Archive) je potřeba přikoupit Premium CAL. Je tedy opravdu potřeba mít pro tyto schránky jak Standard, tak Premium CAL.

  Ohledně Outlooku, je podporován OLK2010 a nově po posledních aktualizacích také OLK2007, ovšem jen jako součást Office Professional Plus.

  PS: Retention Politika se po zapnutí Archive zapne jen jedna, ta které přesouvá vše starší 2 let ze schránky do Archive.

  S pozdravem
  Martin Pavlis


  Martin Pavlis | Senior IT Key Account Manager KPCS CZ | http://www.kpcs.cz | http://www.exchange4u.cz
  pátek 29. dubna 2011 11:58
 • Taktéž zdravím ...

  už v tom mám jasno, krom toho post scriptum ... :o))) chápu-li to dobře, tak v Ex Std. se i s prémiovým CALem uplatní (neboli zapne) pouze ta defaultní (vše starší 2 let ze schránky do Archive) a pokud bych chtěl aplikovat další a vytvářet nové, tak pouze serveru v Ent. edici?

   

  S přáním hezkého dne,

  Pavel Trněný

  pátek 29. dubna 2011 18:25
 • Bohužel je to ještě jinak... Retention Policy muzete nasadit a používat výchozí (na výchozí složky) v rámci Standard CAL. Pro Personal politiky (na další jiné než výchozí složky) potom musíte mít na tyto schránky ENT CAL.

  Serverová licence s tím nemá nic společného...

  Více zde: http://www.microsoft.com/exchange/en-us/licensing-exchange-server-email.aspx#PrerequisitesCALs a http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd297955.aspx


  Martin Pavlis | Senior IT Key Account Manager KPCS CZ | http://www.kpcs.cz | http://www.exchange4u.cz
  • Označen jako odpověď Pavel Trněný neděle 1. května 2011 17:19
  sobota 30. dubna 2011 17:46
 • To je bordel. Nechápu, proč tak běžná věc, jako je archivace pošty podléhá naprosto zmatenému licenčnímu marastu.

  Zakoupíte si Exchange server, CAL licence na přístup k tomuto serveru, MS Office Professional a stejně je to málo.

  Prase aby se v tom vyznalo.

  To je jako bych si koupil novou budnu v prodejně, k tomu rovnou dvacet záplat, náhradní knoflíky, zipy a nášivky.

  A pak bych zjistil, že jeden rukáv je z půlky zaslepenej a pro jeho použití je třeba dát budnu ke švadleně a přešít ji do verze Bunda PLUS abych ji mohl využívat bez problémů. :-)

  čtvrtek 4. dubna 2013 12:06
 • Po pravdě a jen mezi námi ;) Dlouhá léta jsem si myslel přesně to samé co vy a nechápal jsem, proč to má Microsoft pojaté tímto stylem. No a po několika letech řešení mnoha technických a licenčních situací jsem si uvědomil, že to může dávat smysl a že to má svůj význam. Ať už mi věříte, nebo ne.

  Takže bych to uzavřel s tím, že z pohledu někoho, kdo chce nakupovat licence Microsoftu je podle mě zcela nezbytné se zastavit, zamyslet se a z dlouhodobého pohledu a v rámci směřování firmy v následujících několika letech potom vybrat nejvhodnější řešení. A tam, v tomhle okamžiku budete nakonec spokojen. Nejhorší, co se podle mě může stát, je snažit si koupit licenci nějakého Microsoft produktu a to bez ohledu na zbytek IT, jeho vize, potřeby, atd.


  Martin Pavlis | Senior IT Key Account Manager KPCS CZ | http://www.kpcs.cz | http://www.exchange4u.cz

  čtvrtek 4. dubna 2013 23:06