none
Použití klientského operačního systému Windows jako serveru RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s provozováním klientského operačního systému Windows jako serveru. Respektive na konkrétní případ. U zákazníka běží Windows 7 a na něm SQL server (není MS SQL) a k němu se připojuje několik uživatelů skrze TCPIP. Odporuje tento scénář licenčnímu ujednání? Existují nějaké technické parametry, kdy to je ještě v pořádku a kdy už ne. Děkuji.

  pátek 13. května 2016 4:23

Všechny reakce

 • Ahoj.

  Licenčně by to neměl být problém (ale není to žádné oficiální stanovisko, nýbrž pouze moje domněnka - zeptej se Daquasu, to je licenční specialista).

  Nicméně je potřeba počítat s tím, že Windows 7 je desktopový operační systém. Je tedy určený a optimalizovaný pro běh na desktopu v uživatelském režimu (trvale je přihlášený uživatel) s prioritou pro aplikace na popředí (servery jsou optimalizované pro běh služeb na pozadí bez přihlášeného uživatele) a není vhodný pro běh 24/7. Dalším zásadním technickým omezením je maximálně 20 současných připojení, tedy ne 20 uživatelů, ale 20 otevřených spojení, které může vyvolat klidně jediný uživatel a další spojení už nepůjde navázat.

  Tedy technicky to nejspíš nějak fungovat může, rozhodně je to ale velmi špatné a nevhodné řešení. Proč nepoužijete Windows Server Essentials, který k tomu může být vhodný? A když to není MS SQL, tak proč tam nedáte například nějaký linux/unix?

  pátek 13. května 2016 6:54
 • Technická omezení jsou my známy, šlo my čistě jen o licenční záležitost. Děkuji.
  pátek 13. května 2016 7:09
 • Naopak používání klientského systému jako serveru je licenční problém. Dokonce o tomto nešvaru Microsoft ví a upozorňuje na něj mezi nejčastějšími většinou neúmyslnými případy porušování licence.

  Nedávno spousta správců dostala dopis přímo od MS kde je uvedeno 14 nejčastějších prohřešků proti licenční politice a konkrétně tento je uveden jako čtrnáctý:

  14. Použití klientského operačního systému Windows jako serveru

  Desktopový operační systém Windows (7/8/8.1/10) nelze používat pro podporu serverových aplikací, jako např. poštovní server, ekonomický systém, skladové zásoby, apod. Pro tyto účely je potřeba použít vhodnou edici Windows Server.

  • Navržen jako odpověď Radek Tylich úterý 17. května 2016 10:01
  pondělí 16. května 2016 7:11
 • Neni to uplne pravda. Desktopove operacni systemy maji limitovany pocet pripojeni a lze tyto operacni systemy pouzit jako "souborovy server". Upravovat desktopovy operacni system tak, aby se z nej stal "plnohodnotny server" je prirozene zakazane.

  Musite si precist licencni podminky k pouzitemu operacnimu systemu. Dulezite je pravidlo, ze to, co neni v licencnich podminkach vyjmenovane explicitne vyjmenovane jako povolene je automaticky zakazane.

  Posilani dopisu udajne od MS mi prijde velmi podezrele. Drive nez se necim takovym zacnete zabyvat, informujete se primo u MS. Muze to byt podvrzena posta nesouci nejaky "darecek". Take takovou postu neposilejte "automaticky" dal.

  Osobne doporucuji pro pripad male podnikove site podle poctu klientu pouzit OEM verzi serveroveho operacniho systemu. U edice Foundation (15 klientu- to neni CAL) je cena srovnatelna s cenou desktopoveho operacniho systemu.

  Pro setrilky a zaprisahle podporovatele Linuxu existuje alternativni reseni s Linuxem. Nemusite zaplatit nic, ale musite se s Linuxem dobre kamaradit nebo si najmout nekoho, kdo vyresi pripadne problemy. To muze nakonec vyjit ponekud draz.

  SQL pro desktopove systemy jsou zpravidla urcene pro jednoho uzivatele.

  M.


  pondělí 30. května 2016 20:50
  Moderátor