none
Sdílení z DOSu na Windows 10 RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den,

  řešíme takovou velmi archaickou věc: z jednoho výrobního stroje, kde je pouze starý MS-DOS 6.22, je potřeba sdílet složku na Windows 10 Pro (1909, 64bit).

  Lze W10 nějak "degradovat" (ve smyslu technologie ověřování uživatele) tak, aby ještě dokázal akceptovat připojení z DOSu? Na něm se používá MS Network klient.

  Stávající řešení bylo takové, že se DOS připojoval na WinXP, ale to už nelze použít.

  Bohužel DOS nelze v tomto případě nijak virtualizovat.

  Děkuji. Martd.


  mart

  úterý 21. ledna 2020 12:16

Všechny reakce

 • Win 10 maji volitelny SMB1 (zapni v optionalfeatures.exe).

  DOS (Microsoft Network Client For MS DOS) umi SMB pres TCP/IP. Takze TEORETICKY tu prunik je.

  Pises ale, ze ze stroje s DOSem je treba sdilet slozku. To je mozne pres WGAO pro MS DOS. Bavime se o 1. nebo 2. moznosti?

  MP
  úterý 21. ledna 2020 14:15
  Moderátor
 • Ja to chapu tak, ze share byl na XP, ted ma byt na W10 (predpokladam nejaky upgrade stanice, na ktere se pripravuje vyroba) a k tomuto share se pripojuje DOS client (ridici PC vyrobniho stroje).

  DOS SMB klient je z doby win3.1 = 25 let stary = pouziva protokol SMB1

  Overoval jsem, ze na Win10 1909 je stale mozne v optional features zapnout podporu SMB1 server. Treba tady je obrazek https://social.technet.microsoft.com/Forums/Lync/en-US/8160d62b-0f5d-48a3-9fe9-5cd319837917/how-te-reenable-smb1-in-windows1o?forum=win10itprogeneral

  Dalsi moznosti je rozjet najkou NAS, ktera SMB1 umi a data davat z W10 tam.

  A poznamka pod carou:Jestli vyrobni stroj pouziva DOS, predpokladam je v tom PC i nejaka specializovana karta na ISA slotu -  jak si neumim predstavit proc by nemel jit virtualizovat.

  Jsem potom zvedavy, jestli mate jeste jeden takovy PC ve skrini na nahradni dily, protoze sehnat historicky motherboard, CPU, pameti, HDD... je docela fuska.
  středa 22. ledna 2020 8:06
 • NAS je taky jednou z variant.

  Jen pro upřesnění toho, co se ve výrobě vyskytuje: Náhradní PC máme dokonce 2. Jsou tam karty v PCI slotu, které obsahují nějaké A/D převodníky. Celé je to repas někde z ciziny, takže náhradních dílů by bylo dost. Ovšem virtualizace selhává kvůli tomu, že výrobní program posílá data přes COM na jakousi "tiskárnu", která tiskne (spíše vypaluje) kódy do hliníku. Problém je ten, že z virtualizovaného DOSu tečou data tak rychle, že je tiskárna nestihne odebrat a po několika znacích zamrzá. A to přestože je rychlost COM portu nastavena na nejnižší možnou hodnotu. Ovšem tento problém existuje i na tom fyzickém PC (prostě nějaký 2 GHz Celeron je už moc rychlý). Tam to ale lze vyřešit nějakým rezidentem, který celý běh programu zpomalí. Rezident ale ve virtuálu sice běží, ale nezpomaluje.

  Celý problém s virtualizací tedy zatím padá s nekorektně se chovající periférií. Ostatně doufám, že brzy zmizí technologie a tím zmizí problém. Úžasné ovšem je, že "nová" linka prý má mít SW běžící na W2000...


  mart

  středa 22. ledna 2020 9:42
 • To jako na seriovem portu nepouziva rizeni toku (aspon XON/XOFF)? Nebo nejaka jina zpetna vazba?

  Vyresit by se samozrejme dalo jednoduse softwarem, ktery  si data z PC  sype do nejakeho bufferu, a na vystup je posila znak po znaku s nastavenou pauzou. Odhadem tak 20 radku kodu dle pouziteho jazyka.

  MP

  středa 22. ledna 2020 9:59
  Moderátor
 • Asi by se to dalo programátorsky nějak zlomit. Ovšem jak to bývá - linku servisuje firma, která do toho nechce nebo neumí zasáhnout, majitel linky zase nechce experimenty z mé strany, chce aby to běželo a dožilo. Zkrátka mi to nikdo 1. nepovolí (třeba jak ten tisk otestovat - bez přítomnosti obrobku to netiskne a špatně potištěný obrobek je zmetek a to stojí peníze), 2. nezaplatí. Už jen připojení běžné klávesnice = rozmontování poloviny linky...

  Důležitý je návrh na SMB1 ve W10, ostatní je spíše pro pobavení.


  Děkuji.


  mart

  středa 22. ledna 2020 10:10
 • U drevniho zarizeni bych cekal na COM portu standardni HW rizeni toku.

  COM tiskarna (DCE zarizeni) proste shodi signal DTR a pocitac ji proste nemuze nic poslat. viz jak to funguje https://en.wikipedia.org/wiki/Data_Terminal_Ready

  Prosel bych dokumentaci k COM zarizeni. Treba ho pouzivate v rezimu XON/XOFF a to vam u rychlych stroju zpusobuje problem.

  středa 22. ledna 2020 10:11
 • Asi máte pravdu, ale reřim XON/XOFF vypnout nepůjde. Karty mají sice mnoho switchů, ale dokumentace neexistuje. Jak jsem psal, jde o repas z ciziny, který místní servisní firma (dodavatel) pouze převezl a oživil. Myslím, že to detailně neumějí nastavit ani oni. Šlo by si s tím hrát, osobně mě to štve už roky, ale kde není vůle...

  mart

  středa 22. ledna 2020 10:19