none
Nákup repasovaného PC do firmy RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den,

  jak je to prosím s legálností/platností COA štítku, který získám s nákupem repasovaného PC z firmy, která prodává repas.

  Nejedná se o licenci pro repasované PC, ale klasický COA.

  Je tato licence platná?

  Díky

  Radek


  čtvrtek 29. března 2018 13:19

Všechny reakce

 • Předpokládám, že se jedná o značkové repasy, třeba Fujitsu a na COA štítku je Fujitsu Computers... Pokud je tam štítek od výroby, je součástí počítače, takže je to určitě legální.
  pátek 6. dubna 2018 21:33
 • Díky za reakci,

  platná je i když není nikde na faktuře uvedeno, že se PC prodává s licencí?

  Já mám v hlavě, že licence je legálně nabytá v případě, že vlastním doklad(fa,paragon), darovací smlouvu atd.

  Logické by bylo, že licence platná je, když už jí někdo na to PC jednou pořídil, ale já bych si byl rád zcela jistý.

  Díky

  Radek

  čtvrtek 12. dubna 2018 12:05
 • Dobrý den, pokud je to klasická OEM licence, měl byste ji správně mít uvedenu na faktuře za daný počítač, neboť jej obsahuje.

  Tady bude důležitá otázka onoho repasovaného počítače, protože pokud byly vyměněny komponenty a v tuto dobu nedošlo k obnovení OEM licence stejnému vlastníkovi (například výměna základní desky kvůli poruše), tak by Vám ji správně měli prodat s MAR licencí, což jsou licence právě pro repasované počítače (s výraznou slevou). Pokud je to repasované stylem, vzali jsme PC, setřeli z něho prach a prodali dále, tak by se to možná dalo brát jako trvání licence.

  COA štítek je informací o produktovém klíči, který by měl teoreticky na počítači být přítomen a prvním znakem pravosti instalace na daném PC, ale smlouva k nabytí licence je důležitou součástí při průkazném šetření (povinnost prokázat máte vy).

  Více na https://www.microsoft.com/en-us/refurbishedpcs/buygenuine. Pro bližší licenční poradenství doporučuji některé z licenčních partnerů jakým je například DAQUAS nebo některého z registrovaných/autorizovaných prodejců jako například PromoComp.

  sobota 5. května 2018 8:08
  Vlastník
 • Váš popis situace je papírově správný, ale praxe je úplně jiná.

  Ještě nikdy jsem nezažil situaci, kdy v rámci byť třeba reklamace ntb nebo PC, kdy byla vyměněna např. základní deska, došlo k obnovení OEM licence, bavím se o výrobcích typu Dell, HP, FSC...

  Pokud je na repasu COA štítek výrobce, povařoval bych licenci za platnou, doklad nedoklad, protože licence je součástí PC od jeho výroby.

  Konkréně na tyto případy máme ze Microsoftu jasně deklarováno, že pokud se jedná o COA licence přímo výrobce zařízení, kdy je tomto COA štítku výrobce uveden (ne zakoupená OEM licence v e-schopu, apod.), je tato součástí PC / NTB a není třeba ji na dokladu vůbec uvádět. Legislativa již na toto také myslí.

  Dále pro upřesnění uvedu, že cca. rok zpátky jednoho našeho větší zákazníka pohltila jiná firma a mj. si nechala udělat komplet SW audit na všechny licence, tato firma si repasy kupovala sama, repasy vč. COA s názvem výrobce, kdy tato licence na dokladech uvedena nebyla, a vše bylo v pořádku - potvrzeno Microsoftem a výrobcem repasů (FSC) - takže toto je nejen pro nás směrodatné.

  Podle tohoto modelu se dnes ve firmách nakupuje úplně běžně. To sa mé platí i "použitých" licencích, kdy se přeprodej licencí WS, Exchange, apod. dají sehnat za úplně jiné peníze než od distributora. (nebavím se o pofidérních prodejcích tyto Aukro, Bazoš, atd..).

  Na podzim jsem byl zrovna na nějaké seanci Microsoftu ohledně licencování a celé to skončilo tak, že se to nakonec točilo o nákupu použitého softwaru, takže proč vlastně řešit nějaké licence od MS. Musím ale uznat, že v tomto případě školitel samozřejmě hájil zájmy svého živitele, ale ani jednou jsme od něj nešlyšeli to, že se nic takového nesmí, a ještě dal pár rad a doporučení, jak si takové licence pořídit a co si ohlídat.


  pondělí 7. května 2018 8:56
 • Dobrý den, díky za doplnění. Zde právě platí také Vámi zmiňovaný typ PC, jeho výrobce, tedy zda je to nějaké PC na zakázku z horní dolní či jasný OEM vendor.

  Všichni dobří výrobci OEM, jako je právě HP, Dell a další za prvé vylepují COA, což u těchto lze považovat za záruku. Nicméně právě těmto OEM výrobcům bývá dodávána jiná sada pro instalaci, kdy je licence při svázání s BIOS/UEFI pouze už jen digitálním záznamem. Ostatně dnes vše s Windows 10 máte již jen jako digitální licenci, která se aktivuje k první aktivaci a účtu aktivace (soukromé Microsoft ID).

  Při reklamaci či opravě dobrý technik původní základní desku klonuje, či je o opravě záznam proveden. Ostatně i proto se u novějších OS snížili nároky na změny samotného HW, kdy je nutné licenci znovu aktivovat elektronicky či přes telefonní linku. Před tak 6 roky to byl denní chleba, dnes to slyším tak jednou za rok.

  Pokud Vám to potvrdil výrobce repasů, pravděpodobně byl právě jedním z registrovaných/autorizovaných k těmto operacím. Ať již prodeji MAR, či jejich přímému přeprodeji.

  Problematiku celkově SW licence z druhé ruky posvětil sice soudní dvůr EU, nicméně se jedná o klasickou licenci. Se kterou právě pochodíte jen u starších OS a podpora Windows 7 končí již za necelé 2 roky. Ale to je vedlejší otázka. I problém. :-)

  pondělí 7. května 2018 10:44
  Vlastník
 • Dobrý den,

   hezké doplnění, díky.

  Pak tedy pokud koupím repasované PC (v mém případě DELL) s vylepeným COA štítkem,

  kde je uvedeno mimo licenčního čísla, že je štítek pro DELL, pak se i bez uvedení 

  pořízení licence na fa. se dá tato licence považovat za platnou?

  A to i v případě kontroly?

  Díky

  Radek

  čtvrtek 10. května 2018 12:20
 • Je otázka, jakou kontrolu máš na mysli, protože ti žádná kontrola nikdy nikam nepřijde sama o sobě...

  Pokud se jedná o COA štítek výrobce, tedy Dellu, osobně bych se tím nezabýval. Je spíše otázka, z jakého zdroje ten repas je ? Protože by se mohlo stát, že je tam štítek z jiného repasu.

  Nevim, kolik těch repasů kupuješ, ale ověřit se to dá i přímo ve spolupráci s Microsoftem na podpoře (také jsme řešili pro klid v duši), ale já osobně bych si s tím hlavu nelámal. A ani spousta českých firem to neřeší, repas koupí s dvouletou zárukou, pak ho vyhodí a koupí jinej, atd.

  Pak je ještě otázka, co psal Kazzan, Windows 7 půjdou do důchodu, proč nekoupit repas s W8 nebo W10, kde je licence napasovaná přímo v UEFI, tam je ta licence nepřůstřelná úplně...

  čtvrtek 10. května 2018 15:29