none
Upgrade Windows Server 2008 R2 Enterprise na Windows Server 2012 Standart

  Dotaz

 • Zdravím všechny ochotné,
  rád bych se s Vámi poradil ohledně možností upgrade Windows Server 2008 R2 Enterprise na Windows Server 2012 Standart. Rád bych šel s dobou, ale mám již delší dobu hýčkaný a velice důležitý W2008 R2.

  Server obsluhuje tyto role:

  • Hyper-V - běží mi na něm dva virtuální stroje, jeden aplikační server, který zůstane na W2008 R2 a jeden testovací W2012 Standart (možnost odebrat). Slyšel jsem, že verze W2012 Standart zvládne na jednu licenci pouze 2 virtuální stroje... :(
  • DNS server - primárně pro obsluhu Active Directory. U toho by snad být problém neměl.
  • Active Directory Domain Services - obsahuje přes 300 uživatelských účtů a kolem 100 počítačů. Dále několik zásad skupiny např. pro cestovní profily a jiné vychytávky včetně volání síťových jednotek či tiskáren.
  • Souborová služba - hojné využívání sdílených složek, směruji zde i knihovny profilů.
  • Webový server (IIS) - využívá FTP na bázi doménových profilů, využíváme též PHP (neukamenujte mě).
  • WSUS

  Má otázka zní jednoduše a možná primitivně. Jde nějak jednoduše tento systém upgradovat bez větších zásahů do současné konfigurace? Děkuji moc za případné náměti k tématu.

  Přeji hezký zbytek dne.

  pondělí 1. července 2013 16:19

Odpovědi

Všechny reakce

 • Ja bych se drzel poucky "kdyz neco funguje, tak do toho nehrabu". :o)

  A u duleziteho serveru bych in-place upgrade bez dukladneho odzkouseni v testovacim prostredi nedelal v zadnem pripade.


  BB

  úterý 2. července 2013 5:46
 • Děkuji za reakci. Tuším, že upgrade nebude jen tak, jen jsem myslel, zdali s tím už někdo náhodou nemá zkušenosti. Rád bych využil možností W2012 i z toho důvodu, že budu brzy spravovat již několik W8 uživatelů (vím, že to W2008 zvládne, ale chtěl jsem to mít naráz). Kdyby někdo něco, předem díky za věcné podněty.
  úterý 2. července 2013 7:47
 • Dobrý den,

  In-Place upgrade jsme si vyzkoušeli například na Hyper-V hostiteli a v pohodě. Leč se jednalo o server pro laborku. AD jsem vážně nezkoušel. Držel bych se migrace. Ale možná jsem staromódní. Upgrade má být v rámci stejného hardware?

  úterý 2. července 2013 8:03
 • Trochu upresnim udaje o licencovani z puvodniho dotazu:

  Windows 2012 standard "zvladne" samozrejme vice virtualni stroju v ramci sveho Hyper-V. Jen se trochu zmenilo licencovani na pocty jader a virtualnich stroju. detailni informace zde http://download.microsoft.com/download/3/D/4/3D42BDC2-6725-4B29-B75A-A5B04179958B/WindowsServer2012VirtualTech_VLBrief.pdf , pripadne nektere modelove situace http://www.aidanfinn.com/?p=13090

  Ve zkratce: jedna licence W2012STD vas opravnuje k pouziti 2VM na serveru s 2 fyz CPU. Pokud je CPU nebo VM spusteno vice, musite si "prikoupit" adekvatni pocet licenci W2012std, nebo prejit na verzi datacenter

  K UPG: Ja bych to nedelal. Presel bych postupne = postupne prestehovat jednotlive role jinam. Pak teprve reinstalace na 2012, postupny navrat zpet na fyz server, nebo do VM.


  úterý 2. července 2013 9:48
 • Děkuji Vám.

  Osobně si myslím, že problém s AD při upgrade nenastane, stačí ji před upgrade připravit pomocí adprep. Navíc jsem zkoušel přidat do současné W2008 AD nový W2012 řadič domény a bez problému. Zeptám se mimo, momentálně mám dva řadiče domény, jak nejlépe jeden (testovací W2012) odstraním, aby se již na něj systém nedotazoval?

  Ohledně Hyper-V jsem slyšel, že upgrade též probíhá bez problému. Jen ty výše zmiňované licence na W2012 Standart, děkuji za přiblížení. Upgrade je v rámci stejného hardwaru.

  Jediné co netuším, co by provedly zbylé služby. Konkrétně mám na mysli IIS...pokud s tím má někdo zkušenosti, ať neváhá.

  Jsem Vám prozatím všem moc zavázán, jen stále nad tím upgrade uvažuji. (vždyť mám přeci systémovou zálohu :D)

  úterý 2. července 2013 13:38
 • ad vice radicu: standardni postup. Odstranit FSMO role z odstranovaneho DC, spustit dcpromo a directory sluzby odebrat. Potom radeji projet systemove DNS zaznamy, ze nikde "neprekazi" zaznam na odebrane DC. Tj projet "vetve" _MSDCS a hledat zaznamy _kerberos, _ldap apod.

  Od te doby, co funguje virtualizace se snazim serverum, ktere maji naintegrovano vice vzajemne nesouvisejicich sluzeb vyhybat. Vy ted mate takove SBS. Jeden fyz. server dela naprosto vse. Pak pri jakemkoliv problemu zakonite jednou narazite. Pokud byste mel funkce rozdelene do nekolika virtualu, pak si delejte s fyz. HW a OS na nem, co libo.

  EDIT: ted jsem resil zakaznika, ktery mel Windows backup a umrel mu systemovy disk. Vymenili jsme za novy, delali s obnovou psi kusy a po nekolika hodinach radeji nainstalovali server znovu.

  Uz jste si zkusil vasi zalohu nekdy obnovit? Bez tohoto cviceni je JAKAKOLIV zaloha k nicemu.

  úterý 2. července 2013 14:38
 • 1. Nepridavejte do vlakna sve vlastni problemy a radeji vytvorte novy dotaz. Take by bylo dobre problem s licencovanim dat do prislusne kategorie dotazu.

  2. Pro migraci nevidim zadny padny duvod. Pokud na tom trvate, udelejte si "pilotni projekt" a vyzkousejte si in-place a migraci po castech. Pro migraci vydal MS radu pruvodcu. Je dobre si je precist.

  3. Adprep se u Windows Serveru 2012 neaplikuje takovym zpusobem jako v predchozich verzich.

  M.

  středa 3. července 2013 6:48
  Vlastník