none
OEM licence a výměna desky a ostatních dílů RRS feed

 • Obecná diskuse

 • Dobrý den, 

  Mám dotaz k OEM licenci: na stránkách: http://www.microsoft.com/cs-cz/licensing/oem/default.aspx

  jsem našel toto:

  Upgrade počítače a re-aktivace produktu
  OEM licence je vázána na počítač jako celek. V případě, že dojde v počítači ke změně některých komponent, například přidání operační paměti, výměně pevného disku, přidání rozšiřujících karet, je možné provést reaktivaci OEM licence Windows prostřednictvím aktivační linky. V případě, že dojde k výměně základní desky, není možné provést reaktivaci OEM licence Windows a je potřeba zakoupit novou licenci Windows.

  Dříve tam byl ještě dovětek:
  Zákazníci, kteří musí provést výměnu základní desky z důvodu jejího poškození a nemožnosti výměny za identickou,mohou provést telefonickou reaktivaci licence prostřednictvím aktivační linky společnosti Microsoft. V těchto případech je vyžadován důkaz o výměně základní desky, například potvrzení servisního střediska nebo jiné doložení poruchy základní desky.

  Položil jsem tedy dotaz na podporu, zda v případě že počítač je po záruce (cca 5let) není možnost vyměnit desku za identickou a musí dojít k výměně desky, procesoru a paměti, zda neporuším OEM licencování.

  odpověď technické podpory jsem dostal tuto:
  bohužel oficiálni dokument neexistuje. Pokud jde o softwarovou kontrolu, je důležité, aby uživatel měl doklad o nákupu a COA pro prokázání legality OS. Pokud se jedná o používání OS, pokud i po záruční době dojde k poškození desky, a zákazník je schopen toto prokázat, dokladem ze servisu nebo doložením dokladu o koupi nové desky, je mu umožněna aktivace a používání OS na původním HW.

  Dle mého bychom po takové výměně licence OEM zaniká viz i první odkaz ze stránek MS, nicméně jsem zmaten a chtěl bych dostat fundovanější odpověď. 

  čtvrtek 18. října 2012 8:25

Všechny reakce

 • IMHO vymenou MB OEM licence zanika. Ale napis na Daquas (www.daquas.cz), dostanes odpoved nejfundovanejsi.

  BB

  čtvrtek 18. října 2012 11:27
 • Situace A) Mám OEM licenci, PC v záruce a odešla mi deska, která mi v rámci reklamace byla nahrazena za jinou (není důležité jestli stejný typ desky) - V tomto případě nárok na OEM nezaniká. Platí pro zákonem stanovenou záruční dobu.

  Situace B) PC po záruce a odešla mi deska. Koupím novou desku a s výměnou ztrácím nárok na licenci Windows a musím zakoupit novou licenci.

  středa 28. listopadu 2012 13:12