locked
Hyper-V cluster / backup / recovery a reseni vypadku Hyper-V serveru RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den, nevím jestli jsem topic pojmenoval dobře, ale pokusím se vysvětlit o co mi jde a čeho bych chtěl dosáhnout.

  Mám Hyper-V server 2016 (role) a neběží na něm nic jiného, v Hyper-V mám hosty:
  1. WS2012R2 Essentials [AD, APP] - essentials role, správa stanic i jejich backup, AD, AVG Admin Center, ucetni SW
  2. WS2016STD [APP server] - speciální server pro dodavatele služeb
  3. WS2016STD [DB server]- zde běží SQL Express instance, MySQL instance a Firebird instance (ne všechny - nyní pomalu migruji SQL Expresy z jednotlivých serverů na 1 abych později mohl jednoduše přejít na plný SQL server - odhaduji do 2 let)
  4. W10 [MNG] - zde mám vše potřebné pro správu sítě, serverů, kamerového systému a prostě vše čím nechci prasit servery, včetně zálohování serverů pomocí Veeam
  5. 3ks Linux serverů - unifi, ocsng, helpdesk

  V síti je NAS jako storage pro backup (zálohuji ručně i automaticky)

  To vše je na HP DL360 Gen10: 2x CPU (celkem 16 jader), 64GB RAM, 1x RAID 1 (na OS), 1x RAID 5 (na data) - celkem 6 disků

  Dále mám k dispozici HP DL380 Gen10, který je nyní vypnutý a potřebuji jej využít pro případ poruchy "hlavního" serveru DL360 Gen10. Poradíte mi jak na to?

  V hlavě mám 2 scénáře
  1. cluster - Hyper-V cluster kde budu mít (snad jsem to dobře napsal)
  A. replikaci konkrétních hostů
  B. cluster celého Hyper-V
  2. backup - když umře hlavní server, budu moct spustit záložní server s daty třeba 1 den staré ale s konkrétními hosty 3x Windows Server viz výše +1x linux server- unifi)

  Chápu, že budu muset nějak vyřešit IP adresy serverů apod a nevím kde přesně začít. Vím jen, že v případě havárie bych měl být schopen do 24 hodin zprovoznit dočasně alespoň (3x Windows Server viz výše +1x linux server- unifi) a do 7 dnů mít vše zpět funkční na Hyper-V serveru DL360 Gen8

  V síti mám ještě jeden fyzický W10 stroj na testy a mám zde nastavený i Veeam, kdyby mi virtuálka umřela, abych mohl načíst zálohy. Možná by stačilo toto řešení, kdy na NAS mám backup, na fyzickém stroji mám administraci Veeamu a jen spustím DL380 Gen10 (klidne pres iLO) a s rolí Hyper-V (samozrejme musim mit jeste licenci na WS2016STD) a prostě obnovím backup a poté jakmile bude funkční hlavní server, tak provedu migraci.

  Opravdu budu rád za jakékoli nápady a nasměrování. Nebráním se změnám na NAS (uz ted zde bezi iSCSI a LUN svazky + backup storage), ale vše jede pouze po 1Gbit síti na ethernet kabeláži. SFP+ NAS má, ale switche ani DL360 Gen10 nebo DL380 Gen8 nemají...

  Tento dotaz jsem položil i na jiném fóru :-)


  • Upravený bajlek čtvrtek 12. září 2019 8:07 přidání informací o NAS
  čtvrtek 12. září 2019 8:03

Odpovědi

 • ad w10 ve vitualu viz http://download.microsoft.com/download/9/8/d/98d6a56c-4d79-40f4-8462-da3ecba2dc2c/licensing_windows_desktop_os_for_virtual_machines.pdf

  Proste koupit si krabicove W10 nestaci.

  OK, pokud staci posledni zaloha, proc teda nestaci pripravit na oba stroje windows OS s Hyper-V a do "zalozniho" nenainstalovat Veeam primo na zelezo?

  Pri padu proste do Veeamu v zaloznim server importu zalohu a vsechny VM obnovim. Co resis za slozitosti?

  • Označen jako odpověď bajlek pátek 13. září 2019 5:05
  čtvrtek 12. září 2019 13:04

Všechny reakce

 • Ad 1) Pro Hyper-V cluster potřebuješ dva Hyper-V nódy a hlavně sdílenou storage. Bez toho to není cluster.

  Ad 2) Obnova VMs na jiném železe: tohle by mohlo jít, za předpokladu HW a SW kompatibility a také dostatečné konfigurace "záložního" serveru. Ale musíš si to otestovat a předem připravit scénář obnovy.

  Jinak čistě můj soukromý názor: Tvoje idea se mi vůbec nelíbí. Pokud chceš opravdu vysokou dostupnost, tak musíš systémy od začátku na tento požadavek navrhnout a nakonfigurovat. Tedy skutečný cluster se skutečnou storage (také cluster). V případě požadavku na velmi vysokou dostupnost ještě jednou totéž v jiné lokalitě nebo replikovat do cloudu.

  Píšeš o vypnutém záložním serveru. Je to dle Tebe HP ProLiant Gen10, tedy IMHO celkem nové železo. Proč je vypnuté? Proč prostě nerozdělíš VMs na dva fyzické servery. Za předpokladu že je máš kryté rozumnými CarePacky a nepotřebuješ opravdu vysokou dostupnost (jakože asi ne, když píšeš o obnově jeden den starých dat), tak to bude bohatě stačit.

  Máš jen jeden DC. To je hodně špatně.


  BB

  čtvrtek 12. září 2019 8:38
 • Otazkou je, co resime. Vypadek fyzickeho HW?

  A nevadi ztrata dat? obnoveni ze zalohy = navrat v case = obnovim a pak nejak "dodam data" - napriklad ucetni musi znovu zauctovat den ztracene prace. Vadi to?

  Pokud ztrata dat vadi, pak asi jen cluster. Pro malou firmu (podle essential) asi velka investice navic.

  Pokud nejaka ztrata dat nevadi (je unosna), pak treba Veeam Copy job na druhy server (dokupis licenci i pro druhy Hyper-V), nebo Hyper-V replica (ponekud slozitejsi failover - nastuduj si).

  Nejak nerozumim, proc bych mel resit IP? Pokud je v konfiguraci VM nastavena pevna MAC a ja presouvam na stejny typ virtualizace (ve VM se nemeni zadny virtualni HW), pak nevidim zadny zadrhel.

  Licence pro W2012 essentials je OEM? a je privazana k puvodnimu serveru? Pak mas hlavne licencni problem.

  A licencni problem mas vlastne i tak, protoze provozujes ve virtualu W10. Mas SA? Nastuduj si.


  čtvrtek 12. září 2019 10:36
 • Děkuji za naťuknutí, prostuduji. SA nemám, ale W10 má samostatnou licenci koupenou právě pro tyto účely. S touto licencí nepočítám z hlediska migrace nebo clusteru. Je pravda že asi pletu jablka s hruškama. Výpadek dat nevadí pokud mám data alespoň 24h zpět (což mám). Je asi nevím jak vše nastavit. Celkem je v síti 12 počítačů, cluster asi tedy nemá smysl ani cenově ani jinak. Data uživatelů jsou primárně na discích lokálních. Myslím, že by mi stačilo mít jen jeden ten server DL380 Gen8 jako standby, na který bych v případě havárie udělal kompletní restore hostů. W2012 Ess je vazana na HP OEM a je provozovana ve virtualu pouze. Jestli to spravne chapu, tak pokud bych udElal restore z jednoho Hyper-V serveru na druhy (po dobu nezbytnou k opravě hlavního serveru), tak musím mít samosebou licenci na železo na kterém poběží Hyper-V server prázdný, na který bych eventuélně obnovil nutné hosty z hlavního Hyper-V, to znamená další licence?
  čtvrtek 12. září 2019 11:43
 • Máš CarePacky? Co si představuješ pod pojmem "havárie"?

  BB

  čtvrtek 12. září 2019 12:21
 • ad w10 ve vitualu viz http://download.microsoft.com/download/9/8/d/98d6a56c-4d79-40f4-8462-da3ecba2dc2c/licensing_windows_desktop_os_for_virtual_machines.pdf

  Proste koupit si krabicove W10 nestaci.

  OK, pokud staci posledni zaloha, proc teda nestaci pripravit na oba stroje windows OS s Hyper-V a do "zalozniho" nenainstalovat Veeam primo na zelezo?

  Pri padu proste do Veeamu v zaloznim server importu zalohu a vsechny VM obnovim. Co resis za slozitosti?

  • Označen jako odpověď bajlek pátek 13. září 2019 5:05
  čtvrtek 12. září 2019 13:04
 • Díky, to jsem potřeboval. Složitosti neřeším, ale v problematice se až tak neorientuji a proto jsem vděčný za všechny rady. Licence dám do pořádku a carepacky zkontroluji. Koupil bych tedy licenci na Windows Server 2016 STD na ten starší HPO servem, rozjel na něm Hyper-V a nainstaloval Veeam s tím, že kdyby cokoli tak pˇ´rimo obnovím na tento server. Díky za rady!
  čtvrtek 12. září 2019 13:58
 • Hlavne si ten postup nacvic, at nejsi ve stresu, az na to dojde :)
  pátek 13. září 2019 8:17
 • No díky tomu, ze na železe budu mít WS2016 a Hyper-V v uvozovkách volné (neclusterovane) a k tomu serveru se dostanu i pres iLO, tak si vyzkouším různé scénáře s Veeam i bez a uvidíme. Ale opravdu moc děkuji za nakopnutí. Vím, že to není ideální postup, ale už tak jsem rád, že klient s 12 stroji investoval do nového serveru abych mohl použít virtualizaci. Přeci jen obnovovat virtuálku je snazší než fyzický stroj. Musím ale zaklepat, zatím mě žádný HPE server nezklamal, ani vyšší ani nižší řady. Rád bych se taky naučil nasazovat failover cluster s Hyper-V, ale na to nemám HW :-/

  //edit 10:27 - neporadite mi kde koupit levne 2 nody, abych se mohl naucit instalovat failover cluster na Hyper-V, vyslovene jen na testovani doma? :-)

  • Upravený bajlek pátek 13. září 2019 8:31 editace
  pátek 13. září 2019 8:27