locked
Jak zamezit uživateli obnovu systému po startu PC RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den,

  dále popsaná záležitost se mi stala už jednou, ale tehdy uživatelka oznámila jen oblíbenou větu ve stylu "Já nic, to samo". Tentokrát se jiná přiznala a popsala o co šlo. Podotýkám, že nemá administrátorské oprávnění a má pouze user práva.

  Všechny počítače jsou u nás při spuštění chráněny BIOS heslem. Uživatelka se při zadávání hesla spletla, systém ji anglicky na toto upozornil, ona tomu nerozumněla a zadala tedy heslo znovu, tentokrát správně. Výsledkem bylo, že se začal spouštět systém. Uživatelka teď dostala strach, zda něco nepokazila, zazmatkovala a systém raději podržením vypínače vypla.

  Při novém zapnutí se jí objevila zpráva ve stylu "Původní připojení bylo ztraceno. Windows se pokusí opravit chyby. Chcete obnovit systém Windows?". Zadala souhlas a pak si šla uvařit kafe. Když přišla, probíhala instalace. Po jejim ukončení se nemohla přihlásit do domény a tak oznámila problém.

  Počítač nekomunikoval s AD, všechny programy, které byly dříve nainstalované "zmizely". To zmizely znamená, že v adresářích, kde jsou nainstalované, byly vymazány všechny exe, dll a další systémové soubory, zbytek tam zůstal. Z jejího profilu zůstala jen adresářová struktura a jediný adresář, který nebyl vyčištěn a něco tam zůstalo byl Oblíbené položky.

  Počítač se sice tvářil, že je součástí domény, ale nebyl a bylo ho potřeba vyřadit z domény do pracovní skupiny a pak znovu po restartech do domény připojit k existujícímu záznamu v AD. Což je v daném případě i pochopitelné.

  Otázka tedy zní. Je nějaká cesta, jak uživatelům zablokovat (nejlépe přes systémovou politiku) možnost opravné instalace?

   

   

   

  pátek 2. dubna 2010 9:02

Odpovědi

 • Bojujes s vetrnymi mlyny. Uzivatel s fyzickym pristupem ma absolutni vladu nad pocitacem co se destrukce tyce.

  BTW z ceho se spustila opravna instalace? Na disku je (muze byt) WinRE ale ze by se spustila cela instalace ...?

  MP

  • Označen jako odpověď yorgstbk úterý 6. dubna 2010 6:21
  pátek 2. dubna 2010 9:37

Všechny reakce

 • Bojujes s vetrnymi mlyny. Uzivatel s fyzickym pristupem ma absolutni vladu nad pocitacem co se destrukce tyce.

  BTW z ceho se spustila opravna instalace? Na disku je (muze byt) WinRE ale ze by se spustila cela instalace ...?

  MP

  • Označen jako odpověď yorgstbk úterý 6. dubna 2010 6:21
  pátek 2. dubna 2010 9:37
 • Není ten počítač od nějakého výrobce předisntalovaný? Pokud ano, tak se nejspíš spustila obnova z nějakého skrytého oddílu na disku. TZN>nepoužívat tyto obnovy, zrušit je, etc..
  pátek 2. dubna 2010 16:57
 • Ano, je to DELL a má nějakou rescue partition.

  Jiná cesta, jak zrušit to partition asi neexistuje, že? Zrušit = ghostem zazálohovat a pak zrušit.

   

   

  pátek 2. dubna 2010 19:28
 • Myslim ze takoveto veci (OS instalovany vyrobcem, navic s obskurni recovery partition) do podnikove sfery nepatri. Tam patri TVOJE instalace, idealne z WDS, bez jakehokoliv DELL bloatware.

  MP

  pátek 2. dubna 2010 19:30
 • Přesně tak:) jak já nenávidím dell za to, že na svoje NOVÁ (aktuálně kupované zhruba teď:) PC cpe stále Windows Vista pouze se SP1...kdo to má pak všechno updatovat...(a navíc kdyby se jednalo o třeba CZ verzi, to bych přimhouřil oko, ale tohle byla německá Vista...:D
  pátek 2. dubna 2010 19:33
 • ad "o podnikove sfery nepatri" s tím se dá souhlasit. Problémy jsou ale 2, oba se týkají financí:

  1) počítače se dodávají na základě výběrových řízení (státní správa) a vítězí cena

  2) vzhledem k důrazu na cenu, je u všech OEM licence, SELECT je pro naše potřeby drahý, a tak když odmažu rescue partition a nainstaluji systém podle svých potřeb z jiného instalačního média, dostávám se do licenčních omezení.

   

  ad 1) občas mi nad tím zůstává rozum stát a vzpomenu si na to oblíbené nechci slevu zadarmo, ale realita bohužel je taková, že to, co vznikne z výběrových řízení není vždy to, co je z mého pohledu efektivní. Ale to už je jiná kapitola, než tento dotaz.

  pátek 2. dubna 2010 20:27
 • My jsme je dostali s W7 CZ.
  pátek 2. dubna 2010 20:28
 • nn, to není pravda, nainstaluješ systém z média a zadáš tam OEM klíč, co je nalepený na PC. Pak je to licenčně v pořádku. Na médiu naprosto nezáleží. TZN > budeš mít třeba za rok médium s Windows 7 SP1 > vezmeš médium a z něj nainstaluješ ty počítače, protože to je lepší než to tam doinstalovávat manuálně..
  pátek 2. dubna 2010 20:30
 • No aspon jedno original DVD s OEM verzi Win mas, reinstalace je vec cchile A VIS CO TAM MAS

  MP

  pátek 2. dubna 2010 20:30
 • Bohužel je. Tak jak to píšeš, to nefunguje. Zrovna dnes jsem to zkoušel u starých Dell OptiPlex GX60 s XP SP3, které vyřazujeme tím, že je bezúplatně převádíme na školu. Nainstaloval jsem XP z jiného instalačního CD a chtěl použít key z nálepky a nefunguje to. Ten klíč platí pouze pro OEM DELL verzi. U W7 to bude patrně stejné.
  • Upravený yorgstbk pátek 2. dubna 2010 20:56 chybný link
  pátek 2. dubna 2010 20:42
 • Taky ne. Nemám. Ty Delly se dodávají bez instalačních médií. Někde tu cenu srazit musí.Bohužel záloha disku ghostem ještě před instalací z preinstall neexistuje.

   

  A pokud vím, tak Dell nemá ani možnost si tyto média vytvořit tak, jak je tomu třeba u Thinkpadů. Ale ruku do ohně bych za toto tvrzení nedal.

  pátek 2. dubna 2010 20:46
 • U XP byl problém v tom, že médium buď bylo OEM nebo VLK (volume license). Nejspíš jsi použil VLK médium. Kdyžtak se třeba postni jeden ten product key a já to vyzkouším ve virtuálu, jestli bude fungovat na OEM médiu.

  Tak si stačí od někoho sehnat DVD médium a pak to tam můžeš nainstalovat...

  pátek 2. dubna 2010 20:57
 • Ahoj,
  ANI JEDNO? Nerikej ze ti Dell pokud u nej koupis nekolik NTB neda alespon kopii originalniho Vista OEM DVD. HP naprosto bez problemu a casto i zdarma.

  MP

  sobota 3. dubna 2010 7:30
 • No, myslím že dell to nedává u těch desktopů vůbec (myslíp optiplex atd....u Precisionů dává DVDčka) > ale přijde mi to jako hloupost...a špatný místo, kde šetřit...
  sobota 3. dubna 2010 7:40
 • Jasne, standardne ne. Kdyz ale koupim nekolik notebooku a slusne pozadam dostanu. Pokud ne zamyslim ze zda tech par NTB nekoupit jinde - je0li takovy pristup kdyz se uzavira obchod jaky asi bude v pripade pozdejsich problemu?

  MP

  sobota 3. dubna 2010 18:52