none
Nastavení file serverů na dvou pobočkách RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den,

  ve firmě řeším replikaci souborů mezi dvěma pobočkami a chtěl bych nastavit mapování síťových disků vždy ze serveru, který se nachází v dané síti (nikoliv ze serveru na druhé pobočce).

  Díky replikaci máme na obou servrech stejná data, která si uživatelé mapují z bližšího serveru. Problem nastává u uživatelů s notebooky, který přejíždějí mezi pobočkami. Nedaří se mi přijít na způsob jakým řešit mapování síťových disků pro tyto uživatele.

  Měl jsem myšlenku řešit to přes DNS server. Na DNS serveru bych založil alias "file" a v každé lokalitě bych ho směroval na jiný server. Ale nepodařilo se mi takový záznam do DNS nastavit.

  Jak se takový záznam do DNS zadává? Nebo jakým jiným způsobem se mapování dá řešit?

  Děkuji

  Adam Suchomel

  čtvrtek 30. března 2017 7:28

Odpovědi

 • DFS?

  MP

  Přesně tak, odpovědí je DFS namespaces v kombinaci s DFS replication.

  Uživatel nebude přistupovat na file share pomocí \\server1\share a z druhé lokality \\server2\share , ale názvy se sjednotí pod jeden namespace a z obou lokalit se bude pistupovat pomocí \\mojedomena.local\share 

  EDIT: podmínka je, že pobočky jsou ve stejném forestu a optimálně i doméně. DFS replikace nelze provozovat mezi různými AD foresty.

  Radek


  pondělí 3. dubna 2017 7:08

Všechny reakce

 • 1. Pobočky nejsou propojeny žádným tunelem?

  2. Pokud ano, s jak velkými soubory se pracuje, že není možné přistupovat na server na jiné pobočce přímo?

  3. Možná k tomu máš důvod - pokud ano, napiš jaký - ale připadá mi, že se snažíš jednoduchou věc vyřešit složitým způsobem.


  BB

  čtvrtek 30. března 2017 8:28
 • Pobočky jsou propojené VPNkou, ale je tam relativne nízká propustnost (8Mbps na vzdálené pobočce, na centrále symetrických 25Mbps, kde z pobočky se připojuje cca 15 lidí na vzdálenou plochu (RDP) + běžná práce i na internetu.

  Převážně jsou to provázané excelovské tabulky (některé mají i desítky MB), PDFka, nějaké fotky vyjímečně nějaké větší soubory.

  Vzdálené otevírání souborů ze sítě trvá déle než z lokálního serveru.

  čtvrtek 30. března 2017 9:15
 • 8Mbps není málo, na běžné soubory to musí stačit. XLS(X) o velikosti desítek MB? Není tam něco špatně?

  Já bych to udělal tak, že bych nechal jen jeden fileserver na centrále a ušetřené prostředky bych případně použil na rychlejší/kvalitnější propojení pobočky s centrálou, pokud by stávající nesplňovalo požadavky.


  BB

  čtvrtek 30. března 2017 9:19
 • Samozřejmě většina XLSX souborů má velikost v řádech desítek až stovek KB, ale najdou se i větší kontingenční tabulky, které jsou v řádech desítek MB. (KT s obchodními informacemi a prodeji nám zabírá 232MB).

  Na pobočce stejně běží server a jestli tam bude nakonfigurován file server nebo ne už nehraje roli v ušetření prostředků. Server který tam je má dostatečné rezervy i pro konfiguraci File serveru (do nedávna byl využíván jako hlavní MS SQL server).

  čtvrtek 30. března 2017 10:17
 • Když už to tak chceš mít, tak jdi cestou nejmenšího odporu. Share na pobočce jedna namapuj jako X:\, share na pobočce dvě jako Y:\ (samozřejmě si zvol vlastní označení jednotek). A pouč cestující uživatele, který disk na které pobočce mají používat.


  BB

  čtvrtek 30. března 2017 11:08
 • Takhle to teď máme ale pro jednoduchost to právě chceme sloučit do jednoho.
  čtvrtek 30. března 2017 11:12
 • Pak asi jedině skript.

  Do logon skriptu dej detekci subnetu, ve kterém se stanice nachází a podle toho mapuj příslušný share.


  BB

  čtvrtek 30. března 2017 11:17
 • To by asi šlo... Asi jsem čekal trošku jiné řešení, ale toto bude určitě také funkční.

  Děkuji za Váš názor a rady :)

  čtvrtek 30. března 2017 11:20
 • Branchcache?
  Presne k tomu totiz je = mit data replikovana pres pobocky a pouzivat lokalni server, pokud je, a pokud neni (jsem na pobocce), tahat si data z branchcache serveru.

  https://blogs.technet.microsoft.com/brianlewis/2012/11/13/branchcache-in-microsoft-windowws-server-2012/

  https://mizitechinfo.wordpress.com/2014/12/30/step-by-step-deploy-configure-branchcache-in-windows-server-2012-r2/

  http://jbcomp.com/branchcache-install-part-1/
  http://jbcomp.com/branchcache-server-2012-part-2/

  atp.


  pátek 31. března 2017 6:35
 • Děkuji za informace. Zkusím si o tom něco nastudovat a nastavit to.
  pátek 31. března 2017 11:55
 • DFS?

  MP

  sobota 1. dubna 2017 20:46
  Moderátor
 • DFS?

  MP

  Přesně tak, odpovědí je DFS namespaces v kombinaci s DFS replication.

  Uživatel nebude přistupovat na file share pomocí \\server1\share a z druhé lokality \\server2\share , ale názvy se sjednotí pod jeden namespace a z obou lokalit se bude pistupovat pomocí \\mojedomena.local\share 

  EDIT: podmínka je, že pobočky jsou ve stejném forestu a optimálně i doméně. DFS replikace nelze provozovat mezi různými AD foresty.

  Radek


  pondělí 3. dubna 2017 7:08
 • Ted uz ve vetsim klidu a tedy obsirneji: k tomu vsemu je samozrejme naprosto nezbytne mit nakonfigurovane AD Sites and services, aby klient poznal, který server je mu "blize"

  MP

  pondělí 3. dubna 2017 7:13
  Moderátor
 • Chápu to dobře, když nastavím replikaci složky mezi servery a následně na tu složku vytvořím Namespace tak by to mělo stačit?

  AD Sites and services nastavené máme.

  pondělí 3. dubna 2017 8:35
 • Ne, nemelo.

  Musis mit nastavene prave i sites and service. Jinak nemas zarucene, ze klient pouzije tenn blizsi/rychlejsi server. Viz napr. https://social.technet.microsoft.com/Forums/office/en-US/d970717f-91ea-4edd-9a47-3f19245c6a81/dfs-ad-sites-and-services-and-verifying-which-server-a-client-pc-is-getting-files-from?forum=winservergen

  MP


  pondělí 3. dubna 2017 10:50
  Moderátor
 • Tak se mi to povedlo nastavit a zdá se že to funguje jak jsem si představoval. Ještě to chvilku budu testovat a zkoušet než to dám do ostrého provozu ale myslím že by to mělo být v pořádku.

  Děkuji za rady

  Adam

  úterý 4. dubna 2017 13:13