none
Soubory *avhdx, *.mrt, *.rct RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den,

  na Windows 2019 Server std. mám jeden virtual machine, který zálohuju pomocí VEEAM Backup & Replication 10.

  Ve složce, kde je umístěn virtuální disk, se neustále množí soubory *.avhdx, *.mrt a *.rct. Přibývají s každou zálohou až do úplného zaplnění disku. Proč se to děje, řeším nyní s podporou VEEAM.

  Vím, že tyto soubory slouží, stručně řečeno, k zaznamenání změn ve VM během vytváření snapshotu.

  Očekával bych ale, že po skončení zálohy zmizí (nebo při vypnutí VM).

  Jaké je správné chování těchto souborů? Lze je beztrestně ručně smazat a nechat jen *.vhdx?

  Děkuji za vysvětlení. Martd


  mart

  sobota 5. prosince 2020 19:41

Odpovědi

 • Takze to vypada tak, ze po zaloze se AVHDX zmerguje s VHDX, ale nesmaze.

  Na veeam foru jsem nasel nejakou debatu o pravech, zkus projet https://forums.veeam.com/microsoft-hyper-v-f25/solved-server-2019-hyper-v-new-checkpoint-stuck-issue-t61656.html

  Co Eventlog, nic?

  Co veeam log...

  • Označen jako odpověď martd čtvrtek 10. prosince 2020 6:58
  pondělí 7. prosince 2020 17:04

Všechny reakce

 • Smazat AVHDX muze jenom silenec :)

  Zkus si neco precist. Sice od konkurenta Veeamu, ale na principu to nic nemeni:
  https://www.altaro.com/hyper-v/how-to-verify-storage-before-using-checkpoints-hyper-v/

  A nebo treba zde
  https://virtuallyaware.wordpress.com/2017/05/05/files-and-folders-of-hyper-v-2016/

  Proste se ti mnozi snapshoty, po zaloze se nezrusi, nezapracovavaji se  (nezmerguji se s VHDX). Proc? Tot otazka. Res zatim s Veeamem.

  EDIT: a co takhle antivir? To je nejvetsi smrt bezneho IT admina. Nastavil si vyjimky? https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-server/virtualization/antivirus-exclusions-for-hyper-v-hosts


  sobota 5. prosince 2020 21:38
 • Jen doplním, co jsem měl asi napsat hned: Ono to vypadá, že VM při běhu používá i nadále disk VHDX, v konfiguraci to tak má nastavené. Nejsou také zaznamenané žádné kontrolní body. VEEAM by po sobě měl "uklidit", tzn. měl by sloučit AVHDX s VHDX.

  Vím, že pokud na disku jsou zároveň VHDX a AVHDX, pak tvoří posloupnost, kdy ke každému AVHDX souboru existuje nějaký nadřazený, atd. až k původnímu VHDX. Soubory ani smazat nejdou, jsou používané a zamčené.

  Soubory, které mi na disku zbývají (a které jsem chtěl jako šílenec smazat :), se ale nepoužívají, jen je po sobě VEEAM asi z nějakého důvodu nesmazal. Cvičně jsem soubory odsunul jinal, za běhu VM to šlo. Restart VM byl bez problémů, na data to vliv nemělo (odzkoušeno mj. tak, že před smazáním souborů jsem do VM něco nakopíroval, pak smazal soubory AVHDX, MRT, RCT, restartoval VM a vše je stejné).

  Samozřejmě to neřeší problém, že se na disku množí snapshoty, ale VEEAM zatím nereagoval. Antivir tam nemám.

  Když jsem se ptal, jaké je správné chování těchto souborů, bylo to proto, že na jiné instalaci s Hyper-V jsem viděl množství kontrolních bodů a k tomu odpovídající AVHDX. Ale VM také měl v konfiguraci disku uvedené, že běží s AVHDX souborem. Což v tomto mém případě není, já tam mám VHDX.


  mart

  pondělí 7. prosince 2020 10:07
 • Takze to vypada tak, ze po zaloze se AVHDX zmerguje s VHDX, ale nesmaze.

  Na veeam foru jsem nasel nejakou debatu o pravech, zkus projet https://forums.veeam.com/microsoft-hyper-v-f25/solved-server-2019-hyper-v-new-checkpoint-stuck-issue-t61656.html

  Co Eventlog, nic?

  Co veeam log...

  • Označen jako odpověď martd čtvrtek 10. prosince 2020 6:58
  pondělí 7. prosince 2020 17:04
 • V žádném z logů nebylo nic podezřelého. Odesílal jsem je supportu Veeamu a v odpovědi se o ničem podezřelém nezmiňují. Poslali mi vysvětlení stejné, jaké jsem dostal zde od vás.

  Mezitím však samozřejmě vzrostl tlak na nějaké rychlé vyřešení problému, protože na disku došlo místo. Protože se ukázalo, že není problémem vrátit VM do stavu -14 dní (naštěstí s aplikací, která se zde provozuje během té doby nikdo nepracoval, resp. nepořídil nová data), udělal jsem restore celého VM. Následující 2 zálohy už proběhly správně a nyní existují k danému virtuálnímu disku jen 3 soubory: vhdx, mrt a rct s dnešním datem.

  Support si nechal poslat znovu logy a podle nich je to správně. Takže případ uzavřeli. Co však způsobilo prvotní problém s množením souborů, to bohužel vyřešené není. Bohužel ani nemám kde celý ten problematický stav  znovu rekostruovat a bádat nad tím dál.

  Přesto díky za rady. Martd


  mart

  čtvrtek 10. prosince 2020 6:58
 • resil jsem neco podobneho. 

  prostredi failover cluster WS2019. 

  Veeam jako VM (OS:2019)

  Veeam v10.

  Jednoho dne jsem zaregistroval, ze mi na backup svazku zacina dochazet misto, coz se mi nejak nezdalo. Z veeamu zacaly chodit hlasky, ze u nekterych VM nelze provest ani snapshot. Zjistil jsem, ze VM pro VEEAM na sobe mela hromadu snapshotu, spustil jsem tedy manualni merge pres hyperv managera, jednalo se o TB, takze mi to trvalo par dni, nez se mi vse podarilo mergnout. 

  Do dnes nevim cim to bylo, kazdopadne situace uz se neopakuje. 

  Veeamu + Hyperv mam nasazenych docela dost ale tohle se mi stalo poprvé :))

  úterý 22. prosince 2020 10:09