none
Nelze se připojit k síťové tiskárně přes dns název RRS feed

 • Dotaz

 • Ahoj. Mám dns servery zvlášť na jiném počítači, než windows server. Do zónových souborů jsem přidal záznam A a PTR záznamy na IP adresu síťové tiskárny. Chtěl jsem jí publikovat v active directory, ale hlásí to, že "Server není nakonfigurován na zpracování transakcí", prostě naprosto nesmyslná hláška. Pokud zkusím přistoupit k tiskárně přes explorer, kde zadám \\tiskarna-1.domena.cz\nazev, pak se zobrazí hláška "Systém nemůže získat přístup k ...). Přitom, pokud k tiskárně přistupuji po IP adrese, tak to funguje. Na tiskárnu si z windows bez problémů pingnu, tak v čem je problém?
  pondělí 11. června 2012 11:20

Odpovědi

Všechny reakce

 • ty mas lokalizovany OS? TL Domenu "CZ" a ne "local"? Jsou DNSka aspon AD integrated nebo dokonce bezi na ne-MS DNS? Se nediv :/

  Co ti vrati prikaz "nslookup tiskarna-1.domena.cz"?

  MP

  pondělí 11. června 2012 11:26
  Moderátor
 • Windows server je lokalizovaný. DNS běží na linuxu, na MS dns nejsou peníze na CALy (ne celá síť je v doméně). Nicméně DNS fungují perfektně. nslookup okamžitě vrátí správnou IP dns serveru + IP adresu tiskárny. Problém je jen v UNC path. A ano TLD je CZ, je to pozůstatek z doby, kdy jsme měli málo veřejných IP adres a zvenku se provádělo NATování na porty na vnitřní IP potřebných serverů a zevnitř byl vyžadován přímý přístup.
  pondělí 11. června 2012 15:46
 • ipconfig /flushdns

  M.

  • Označen jako odpověď vatulak pondělí 11. června 2012 20:27
  • Zrušeno označení jako odpověď vatulak pondělí 11. června 2012 20:27
  pondělí 11. června 2012 18:04
  Moderátor
 • To bylo první co jsem zkoušel. Nefunguje. To by obecně znamenalo problém s cache a nefungoval by ani ping. Nedá se to nějak debugnout? Prošel jsem systémové logy, ale ty mlčí také.
  pondělí 11. června 2012 20:28
 • Tak jsem projel komunikaci přes wireshark (zachytávání paketů). Po zadání UNC cesty se úspěšně přeloží DNS jméno na IP adresu (tzn. ve windowsích chybových hlášeních jsou samé nesmysly). Poté se s cílovou IP adresou provede TCP handshake, potom SMB negotiation request, poté negotiate response a inicializuje se SMB session na adresu \\TISKARNA-1.DOMENA.CZ\IPC$ s uživatelským jménem Administrator a windowsí doménou (tiskárna ale není v doméně a tak jsou tyto údaje neplatné, ale to by v této fázi nemělo vadit). Potom tiskárna pošle chybu "Invalid network name. Service not found". Kdežto pokud přístupuju po IP adrese, tak se \\1.2.3.4\IPC$ session inicializace provede úspěšně. Co si z toho mám vyvodit? Že to jinak než po IP tiskárna neumí nebo že se windows špatně ptají?
  pondělí 11. června 2012 21:19
 • jaky OS bezi na TISKARNA-1.DOMENA.CZ ?

  MP

  pondělí 11. června 2012 22:25
  Moderátor
 • 1. ipconfig jste sice zkousel, ale my to nevime

  2. Bylo by fajn vedet neco o nastaveni, abychom si mohli udelat lepsi predstavu (konfigurace DNS serveru v siti, a vlatnosti DNS v nastaveni TCP/IP, suffixy, netbios over ...)

  3. Popis komunikace je sice fajn, ale radeji byste mel vystavit log (idealne oba, s IP a FQDN)

  4. Projdete i jine nez systemove logy na serverech a na stanici.

  5. SMB by mel bezet ve verzi 1.

  6. "ve windowsích chybových hlášeních jsou samé nesmysly" - z ceho tak usuzujete?

  7. IMHO: Heterogenni prostredi muze prinest ruzna prekvapeni za ktere nemusi nutne Windows.

  M.

  úterý 12. června 2012 4:46
  Moderátor
 • Nějaký proprietární od výrobce tiskárny. Je to samostatné zařízení.
  úterý 12. června 2012 6:38
 • Aha. A proc to resime na foru podpory MS Windows?

  Pripojovat se k proprientarnim printserveru pomoci CIFS/SMB je IMHO zoufalost. Zlaty standard je lpr, pripadne RAW nebo prinejhorsim IPP

  MP


  úterý 12. června 2012 7:24
  Moderátor
 • No chtěl jsem to publikovat v Active Directory stromě, aby byla tiskárna okamžitě dohledatelné aniž by kdokoliv znal její adresu. Lze to nějak publikovat tak, že bude v adrese nějak uveden LPR protokol? Nebo se na takové věci vůbec adresář nehodí?
  úterý 12. června 2012 10:24
 • Mne to pripada absurdni neco schovavat do Active Directory. A i kdyby to slo, tak se urizne cesta pri hledani priciny problemu. Ucelem je veci zjednodusovat a ne je delat slozitejsi.

  Doporucuji si precist jak funguji TCP/IP protokoly, DNS a Active Directory.

  M.  úterý 12. června 2012 10:30
  Moderátor
 • Tato tiskarna se pripoji k Windows serveru napr. protokolem lpr (coz je z pohledu windows LOKALNI TISKARNA !!!), nainstaluje, nasdili, nastavi prava a takto vypublikuje do AD.

  K cemu by byla v AD tiskarna bez Point and Print ?!

  MP

  úterý 12. června 2012 12:50
  Moderátor
 • Asi jsem nepochopil, jakým způsobem a proč se publikuje tiskárna v adresáři. Myslel jsem, že je to jen odkaz na nějaké zařízení a tím že je to v adresáři to umožní komukoliv to najít a jednoduše připojit. Jestli to takhle nefunguje, tak to znamená, že v adresáři se publikují jen zařízení přístupná přes SMB (automaticky se tam totiž publikují všechny lokální tiskárny všech počítačů v doméně)?
  úterý 12. června 2012 14:58