locked
Přechod z fyzického na virtuální prostředí RRS feed

 • Dotaz

 • Ahojte, potřebuji poradit nastala situace, že potřebuji z normálního fyzického prostředí dát servery na virtuální. Bude to vše na vmware vsphere ESXi 4,1. Jde nějak udělat převod pomocí bitové zálohy (S2008)? Že si na vmware vytvořím mašinu zpustím bod obnovy přes danou zálohu a pojedete to? Nebo je nutné to udělat přes converter? děkuji
  pondělí 19. prosince 2011 11:30

Odpovědi

 • Ahoj,

  prakticky jakkýkoli placený by měl jít použít i na ESXi. ESXi je základem všeho.

  Jinak pokud narazíš na limit 32GB není problém použít Hyper-V. Tam záleží k jakému zálohování se rozhodneš. Buď můžeš zálohovat jednotlivá PC zevnitř a pak ještě "zvenku"; jejich aplikace; atd.

  • Označen jako odpověď MarosIT úterý 10. ledna 2012 8:38
  sobota 7. ledna 2012 20:06

Všechny reakce

 • Ahoj,

  takto rozhodně nelze dělat přechod do virtuálního prostředí. Musíš použít VMware vCenter Converter.

  Bacha na to, že některé aplikace nejsou podporovány ve virtuálním prostředí.

  pondělí 19. prosince 2011 11:34
 • Ahoj, dík  za rychlou odpověď, přes converter je to ale zdlouhavé, prosím které máš na mysli aplikace?
  pondělí 19. prosince 2011 11:56
 • Ahoj,

  ano, je to zdlouhavé, ale nic jiného se nedá dělat. Dále můžeš zkusit zadarmo Acronis Backup & Recovery, ale ten je dost drahý.

  Třeba Exchange 2007. 

  pondělí 19. prosince 2011 11:59
 • exchange 2007 fakt nefunguje pod vmware? jinak tam mám sql, system center,.... mame tu totiž nasazený EBS.
  pondělí 19. prosince 2011 12:05
 • Ahoj,

  Exchange i další tyto aplikace fungují na virtualizaci. Ale třeba clustering Exchange 2007 na ní není podporován, takže proto jsem to psal. U tebe by ale neměl být problém.

  Bacha na to, že ve virtuálním prostředí nejsou k ničemu snapshoty pokud máš aplikace, které využívají databáze (Exchange, SQL, atd - musíš stejně zálohovat)

  Tři podporované scénáře...

  http://blogs.technet.com/b/essentialbusinessserver/archive/2008/09/13/virtualization-in-ebs-3-common-scenarios.aspx
  

  EBS a virtualizace...

  http://technet.microsoft.com/en-us/edge/Video/ff710633
  

  PS: co to bude za železo? Bacha na určité HW limity atd..  pondělí 19. prosince 2011 13:08
 • značku tu psát moc nebudu ale narychlo :2x CPU X5675(3,06GHZ,12M cache,6jader), 96GB ram, 4x300SAS,8x 1TB SATA, iSCSI, .....jinak dík za ty scénaře, doufám že na tomto železe mi to pojede mám to celkově spočítané, že předchozí fungovalo zhruba ani ne polovičním výkonu, takže tu mám i rezervu do budoucna.
  pondělí 19. prosince 2011 13:38
 • Ok, to stačí - výkonově by to mělo být ok.

  Kolik tam plánuješ mít virtuálek? Jinak bacha na limitace... Budeš používat Free Verzi? Proč jsi nezvolil Hyper-V? Je ve Free verzi ESXi 8 vCPU?

  pondělí 19. prosince 2011 18:43
 • Mělo by tam být asi 8 virtuálních strojů, ale spíše to bude tak, že to bude sloužit jako záložní řešení, ted tu máme řešení blade vše je nevirtualizované a potřebuji vyřešit nějak výpadky, kdyby blade odešel zapnu vmko a jedu. Jinak ted řeším jestli placený nebo free, proč ne Hyper-V? Zatím se mi pořád Vmko zdá lepší možná se pletu.
  úterý 20. prosince 2011 7:21
 • Hyper-V i ESXi jsou free... Limity jsou 4 vCPU pro Hyper-V a tuším, že free ESXi má limit také 4 vCPU (možná se pletu...)

  Možná proti ESXi hovoří to, že verze 4.1 poměrně rychle zastará a nová verze je pro tebe nepoužitelná, protože má limit 32GB. Hyper-V nemá tyto limity - ten má limit 2TB. Za zhruba rok a čtvrt vyjde nová verze, která bude mít podporu až 64 vCPU.

  Nevím jak si to představuješ s tou zálohou - ale takováto redundance je dost zvláštní...nebo plánuješ cluster mezi těmito dvěma servery?

  úterý 20. prosince 2011 16:09
 • Pokud budete potřebovat řešit výpadky, máte namysli VMware High Availability, budete muset koupit minimálně vmware vsphere essentials, pro tři hosty Vás to vyjde na nějakých 60.000,-. Pokud se jedná o small business prostředí osobně doporučuji Essentials Plus, má v sobě navíc vmware data recovery, výborný zálohovací software, který funguje opravdu spolehlivě. Na esentials jde zprovoznit i vMotion, nicméně nejde využít všech jeho schopností, protože potřebuje k sobě distribuovaný switch, nicméně pro 3 Hosty si vystačíte i s tím, co nabízí Essentials.

  Hyper-V to má v sobě zadarmo -> Failover Cluster. V tom je přidaná hodnota Hyper-V. Ovšem jako všechno, má to své ale. FC prostředí potřebuje venkovní domain controler, protože pro clustrování potřebuje komunikovat s DNS serverem, takže stejně musíte mít někde stroj na kterém Vám poběží DC. Pro mě docela nepříjemná záležitost, jinak Hyper-V je v pohodě.

  Teď nevím jak je to s Live Migration, ale k tomu budete potřebovat SCVMM, Jirko oprav mě pokud to není pravda

  Hyper-V R2 server má limit tuším 254GB RAM. Hyper-V v Windows 2008 R2 Enterprise je neomezený. Osobně si myslím, že pro Blade žiletky je 254GB naprosto dostačující limit :-)

  Doporučuji si v práci udělat demo prostředí všech platforem, uvidíte jaké Vás nejvíce osloví a s jakou virtualizací Vám půjde práce od ruky nejlépe. Takto jsem s virtualizací začínal. Osahal jsem si vmware, citrix, kvm a hyper-v a vmware se stal mým favoritem :-)
  úterý 20. prosince 2011 21:51
 • no ted čekám jak mi bude schváleno železo, pak hned proběhnou první testy, ale spíše se přikláním k vmku, navíc nějakou dobu sice dělám ve free, ale i tak se to dá. Mám právě problém, že nemůžu mít další náklady, takže to budu muset udělat. Sice ještě nevím jak, ale situace mi to prostě nevoluje. Blade řešení je mimo záruku, tak i diskové pole, takže pokud něco odejde musím jet na novém serveru. A navíc hlavní systém je EBS ten natom musím rozjet. To bude ten největší problém.
  středa 21. prosince 2011 11:40
 • Já teda nevím, co na těch serverch poběží, ale jestli mohu doporučit, tak bych šel do klasickách 2U serveru s 2x 6core CPU a nad tím diskové pole, klidně propojené SAS řadičema, pokud Vám budou stačit max dva servery v jednom clusteru. Mám teď v rukách Blade server s třema žiletkama IBM BladeCenter S a výkonnostně se vyrovná jedné 3650 M3 s dvěma Xeony. Takže více serverů ještě neznamená více muziky

  Co se VMwaru týče, tak je vynikající, bezproblémový chod a pokud dotáhnou appliance vCenteru ve vSphere 5 a vylepší ThinApp, bude to super. Rozhodně až proniknete do vCenteru, tak si práci bez něho už nedovede představit, mě zaručeně rozmazlil :-) Možnost customizace operačních systémů, šablony virtualních strojů, migrace za živa, klonování, update manager jsou k nezaplacení. Co se síťařiny týče, tak díky Ciscu je v současné době opravdu robusní a dají se v něm dělat kouzla

   

  středa 21. prosince 2011 17:41
 • Ohledně toho železa bude to 2U od dellu:-) atd...

   

  Problém je spíše v tom, že finance moc nedovolí řešení plného VMware, takže to budu muset řešit na ESXi čili free řešení, spíše uvažuji otom zakoupit nějakou licenci acronisu, kterou budu dělat zálohu z fyzického na vmko a pak virtual virtual jak vše budu mít převedené. Ale prozatím řešením systém  zálohování a hlavně jestli nějaký software placený jde použít i na verzi ESXi. Poradí mi někdo? Prostě situace je těžká, ale musím to nějak zvládnout.

  čtvrtek 22. prosince 2011 13:36
 • Ahoj,

  prakticky jakkýkoli placený by měl jít použít i na ESXi. ESXi je základem všeho.

  Jinak pokud narazíš na limit 32GB není problém použít Hyper-V. Tam záleží k jakému zálohování se rozhodneš. Buď můžeš zálohovat jednotlivá PC zevnitř a pak ještě "zvenku"; jejich aplikace; atd.

  • Označen jako odpověď MarosIT úterý 10. ledna 2012 8:38
  sobota 7. ledna 2012 20:06