none
server w2016essentials jako řadový člen domény RRS feed

 • Dotaz

 • Zdravím,

  Chci se jen ujistit. Mám na síti WIN 2016 essentials jako hlavní server v doméně a je na něm takřka vše (jen exchange běží na stařičkém WIN 2012 std.

  Nakoupil se nový server s WIN 2019 std.

  Moje idea je taková, že se všechny služby z essentialu přesunou na server 2019 (něco přímo, něco do jednoho virtuálu) w2016ess se poníží na řadový server domény a na něj nainstaluju exchange 2016 (migrace dat ze stařičkého w2012) a server 2012 std zruším (to železo už o moc dýl nevydrží)

  Otázka: Lze to tak udělat, neodporuje to licencím a bude to fungovat??? Jde mi zejména o ten essentials 2016 server, tam mám pochyby, to ostatní by mělo jít.

  Děkuju.

  pondělí 10. června 2019 4:34

Odpovědi

Všechny reakce

 • Ahoj.

  To nepůjde. Essentials musí být DC a musí mít na sobě všechny FSMO role.

  Mimochodem, předpokládám, že se jedná o nějakou malou firmičku. To opravdu držíte svůj vlastní Exchnage? A opravdu se to vyplatí investovat tolik peněz do údržby, zálohování, vysoké dostupnosti serveru, konektivity i napájení pro těch pár uživatelů? Nebylo by lepší než kupovat nový Exchange a nové CALy rovnou vše zmigrovat do Office 365, kde každý uživatel získá bezpochyby mnohem víc a nemusíte držet ten vlastní Exchange?

  pondělí 10. června 2019 5:29
 • No nepotěšilo jsi mě, já už prve myslel, když jsem narazil na (https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server-essentials/install/add-windows-server-essentials-as-a-member-server), že to nějak půjde. Asi si to budu muset pořádně přečíst.

  No ještě mě napadá, jestli není povolenej downgrade server 2019 std na 2016 std - to by mi řešilo ten exchange a nemusel bych ani rejpat do domény, ta by klidně mohla na essentialu jet dál.

  Malá firmička to sice je, ale podle původního plánu už měla být rok zrušená, a zatím se čile rozvíjí. Taky jsem původně chtě využívat mailserver venku (u jiný firmy to mám na czechii a spokojenost), jenže rozhodnutí majitelů zní jasně, všechno máme svoje a žádná data nikde jinde, než na našem serveru nebudou, a to včetně mailů. Takže když to tak chtějí tak si to budou muset zaplatit.

  No v nejhorším budeme povyšovat essentials na standart a ještě musím někde zjistit, jestli na přístup k mailu jsou potřeba CALy, nebo ne - k ničemu jinýmu ten server nepotřebuju.

  pondělí 10. června 2019 17:17
 • Ten dokument popisuje něco jiného. Ten dokument mluví o Windows Server Standard a Datacenter s Windows Server Essentials Experience rolí - tam to skutečně lze, protože to je běžný Windows Server, jen má nainstalovanou roli Essentials Experience. U edice Windows Server Essentials musí být daný server řadičem - je to psané hned v té první poznámce.

  Koukni se schválně na Office 365, co všechno to umí a nabízí. A jak to jednou zkusíš, už nebudeš nikdy chtít jiný email, protože to je absolutně nesrovnatelné s čímkoliv jiným :-) Pro adminy i pro koncové uživatele.

  Zásadní problém těchto rozhodnutí z vedení firem bývá to, že to rozhodnutí dělá vedení firmy, které nemá potřebné znalosti k tomu, aby takové rozhodnutí mohlo udělat. Mají pocit, že když to bude náš server v kanceláři pod stolem, tak jsou naše data v tom nejlepším bezpečí. A když to dáme někam ven (nedejbože do "cloudu"), tak je to všechno špatně a každý si bude číst naše maily a prohlížet naše dokumenty. Ale to je naprosto zcestné. Naopak ten vlastní server někde v kanceláři (v lepším případě v nějaké technické místnosti) je nesrovnatelně víc náchylný na napadení a ztrátu dat, protože taková firma těžko dokáže zajistit takovou bezpečnost (fyzickou i SW) a takovou dostupnost jako například Microsoft, který do toho investuje miliardy dolarů ročně - a tohle je právě ten velmi naivní a obrovsky problematický bod, na který už mnoho firem doplatilo, když si mysleli, že u nich jsou data ve větším bezpečí než u Microsoft/Google/Amazon. A to nemluvě o tom, kolik jiných a mnohem významnější institucí si svoje data dalo například do Office 365 - banky, státní instituce, obrovské nadnárodní korporáty, ... opravdu jsou vaše data citlivější než data například nějaké banky, že banka může mít Office 365, ale vy ne? :-)

  pondělí 10. června 2019 17:36
 • A neslo by to cele provozovat na W2019 s Hyper-V? Rozdelit na

  VM "pro vsechno" - AD, DNS, DHCP, FS = tj nahrada dnesniho Essentials
  +
  VM pro Exchange

  A to cele zalohovat jedinym zalohovacim systemem. Vzhledem k HyperV napr. free Veeam B&R community edition.

  Cele se to zjednodussi....Staci mit dost pameti a trochu diskoveho prostoru navic.

  Licencne je to OK - STD verze W2019 = 2VM


  úterý 11. června 2019 6:52
 • No nějak tak jsem to měl původně v úmyslu, jenže jaksi exchange je 2016 a brání se instalaci na server 2019 a pro exchange 2016 není win server 2019 mezi podporovanejma OS: https://docs.microsoft.com/en-us/Exchange/plan-and-deploy/system-requirements?view=exchserver-2016

  čtvrtek 13. června 2019 18:51

 • Zásadní problém těchto rozhodnutí z vedení firem bývá to, že to rozhodnutí dělá vedení firmy, které nemá potřebné znalosti k tomu, aby takové rozhodnutí mohlo udělat. Mají pocit, že když to bude náš server v kanceláři pod stolem, tak jsou naše data v tom nejlepším bezpečí. A když to dáme někam ven (nedejbože do "cloudu"), tak je to všechno špatně a každý si bude číst naše maily a prohlížet naše dokumenty. Ale to je naprosto zcestné. Naopak ten vlastní server někde v kanceláři (v lepším případě v nějaké technické místnosti) je nesrovnatelně víc náchylný na napadení a ztrátu dat, protože taková firma těžko dokáže zajistit takovou bezpečnost (fyzickou i SW) a takovou dostupnost jako například Microsoft, který do toho investuje miliardy dolarů ročně - a tohle je právě ten velmi naivní a obrovsky problematický bod, na který už mnoho firem doplatilo, když si mysleli, že u nich jsou data ve větším bezpečí než u Microsoft/Google/Amazon. A to nemluvě o tom, kolik jiných a mnohem významnější institucí si svoje data dalo například do Office 365 - banky, státní instituce, obrovské nadnárodní korporáty, ... opravdu jsou vaše data citlivější než data například nějaké banky, že banka může mít Office 365, ale vy ne? :-)


  No je to jednoduchý - já navrhuju a vedení rozhoduje. Můžu zkusit můj návrh podpořit různejma argumentama, ale když se rozhodnou jinak, mám pak možnost buď to tak udělat (oni platí), nebo se s něma rozloučit (a pak už mi nebudou platit)
  • Upravený Lubolan čtvrtek 13. června 2019 19:25
  čtvrtek 13. června 2019 19:24
 • Predpokladam jsou to OEM W2019 = muzes downgrade = VM pro Exchange muze byt w2016. Porad nevidim problem :)
  • Označen jako odpověď Lubolan sobota 15. června 2019 15:03
  pátek 14. června 2019 6:05
 • Jé, to jsem tušil, ale nevěděl. Nicméně jsem našel, jak exchange 2016 nainstalovat na server 2019 - je potřeba úprava registru, a pak se to dá zpátky. Na chvíli to bude stačet a pak prej přijde firma zrušit (no už to tu 2x bylo, takže místo zrušení koupěj exchange 2019 a nějaký diskový pole :D :D :D)

  sobota 15. června 2019 15:03