none
Zalozni komunikace serveru v clusteru v pripade vypadku hlavni datove site RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den,

  k níže popsané konfiguraci bych potřeboval znát stanovisko odborníků k možnosti konfigurace "záložní" sítě pro komunikaci serverů tvořících cluster.

  Máme dva servery jež tvoří cluster, tyto servery jsou připojeny 10Gbit optikou do hlavní datové sítě společnosti a taktéž diskové pole je připojeno optikou do hlavní datové sítě společnosti. V případě selhání hlavní datové sítě (např. broadcast storm) dojde samozřejmě k selhání veškerých služeb serverů, protože neexistuje síťová komunikace jak mezi jednotlivými servery, tak mezi servery a datovým polem.

  Bylo by možné mít vytvořenou záložní datovou síť, která bude striktně hardwarově oddělená (switch s pouze zapojenými servery a diskovým polem), pomocí níž by servery při výpadku hlavní sítě dokázaly alespoň v základu komunikovat a získaly by přístup k diskovému poli, aby se nesesypalo Hyper-V? Nejde o to servery nadále využívat pro servírování dat klientům - pouze jde o udržení funkčního stavu podkladů a virtuálních serverů do doby obnovení hlavní sítě - servery nebudou mít komu poskytovat data ve chvíli, kdy je main síť nedostupná, ale po obnovení dostupnosti sítě by vše fungovalo jakoby se nic nestalo.

  Prosím o radu zda existuje taková možnost a případně odkaz na dokumentaci, ze které bych nastudoval - angličtina samozřejmě není problém.

  Děkuji za Váš čas.

  Beno Slávik

  čtvrtek 4. dubna 2019 7:32

Všechny reakce

 • Pro inter-cluster (tím myslím i komunikaci serverů s diskovým subsystémem) komunikaci se zásadně používá dedikovaná síť.

  Celkem nevím, co k tomu potřebuješ za zdroje. Prostě na switchi vytvoříš příslušné VLANy, do kterých zapojíš jednotlivé komponenty clusteru.


  BB

  čtvrtek 4. dubna 2019 7:44
 • Dobrý den.

  V zásadě potřebujete řešit síťovou bezpečnost a ne řešit problém s clusterem. Samozřejmě asi můžete využít dedikovaných vláken v optickém pokud je máte a oddělených přepínačů. Ale do takovýchto komunikací se v podstatě nějaké broadcastová bouře dostat nesmí.

  Sítě pro SAN, Servery i klienty by určitě měli být odděleny. Konzultace bych hledal u nějakých síťařů.

  čtvrtek 4. dubna 2019 9:11