locked
Windows 7 - problém s memory RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den, chtěl bych se vás kolegové zeptat, kde může být zakopaný pes. Instaloval jsem si, hned jak vyšla RC 7100 Windows 7 - 64bit. Před tím jsem si do svého notebooku Toshiba Satellite A100 474 s procesorem DualCore Intel Core 2 Duo T7400 přidal RAM dual Kingston 2x2GB (původně tam byla 2x1GB) a stroj fungoval pod Win Vista 32bit takřka bez problémů.
  Nyní po nainstalování, nejdříve jsem shlédnul bios, zda načte celých 4GB paměti (v pořádku), Windows funguje v pohodě. Postupně ale zjišťuji, že systém využívá pouze 3GB paměti a zbylé 1GB mi píše Hardware Reserved. Nechápu tedy, proč mi W7 alokuje 1GB paměti? Prosím o info, jestli lze a jak tuto pamět uvolnit pro normální použití.
  Další problém je využití systému paměti, v podstatě nemám spuštěnou žádnou aplikaci (WMP, IE, Word, ICQ, Skype a Total Commander) a systém mi hlásí chybu, že má nedostatek paměti (hlásí nad 85% využití a to mi začíná kolabovat systém). Když se kouknu do Task Manageru, abych zjistil který proces mi zabírá nejvíce paměti, tak mi to píše svchost.exe a to ne jeden, si cachuje klidně 80000 kB paměti.

  Prosím o radu, kde by mohl být problém.

  Předem moc díky za jakýkoli námět.
  neděle 10. května 2009 17:38

Odpovědi

 • NB podporuje 4 GB RAM = více neumí adresovat, moduly o větší kapacitě (součtem) prostě odmítne = čistě hardwarová podpora.
  HP oficiálně nepodporuje Windows 7 pro tento model NB.
  BIOS = 4 GB RAM = OK
  Windows 7 64 bit vidí 4 GB RAM = OK
  Použitelná paměť = celková pamět pro adresaci programových operací = pamět celkem - hardware reserved - sdílená pamět GPU - bios shadow - video bios shadow - hw operations
  256 MB + 64 MB + 192 MB + 128 MB = 640 MB > 4096 - 640 = 3456 MB ... já tedy vždy z matiky propadal, ale už jsme skoro tam...
  čtvrtek 5. listopadu 2009 5:49

Všechny reakce

 • Zdravím,
  ty paměti jsou s Vaší deskou OK? Je naprosto nestandardní, abyste při nezapnutých aplikacích měl "vyžranou" pamět. A to zrovna od OS jako W7. Jestli tomu dobře rozumím, tak je 1GB RAM HW reserved a další 3GB spapá něco?
  pondělí 11. května 2009 20:11
 • Jistě jste dělal čistou instalaci Windows 7 64bit. Zkuste aktualizovat BIOS notebooku a zkontrolovat, zda máte zapnuté Memory Remmaping (či nějak tak podobně, někteří výrobci NB ji vypínají, pokud instalují 32bit OEM OS), což asi efektivně máte, pokud celou pamět BIOS vidí.

  Jinak ano, paměť si rezervuje určitý hardware, většinou čím více jí máte, tím více rezervují (PCI Express na jednu sběrnici klidně i 512MB). V System Info jistě vidíte celé 4 GB nebo již jen 3? Vždyť 64kB musí stačit každému ;-)

  Osobní názor: Pokud též výrobce NB neposkytuje některé ovladače ani pro 64bit ovladače pro Windows Vista, pak máte 64bit verzi Windows 7 v podstatě jen pro svůj dobrý pocit.

  Pokud na Windows 7 64bit provozujete aplikace napsané pro 32bit (Office) a občas lehce problémové i ve Windows Vista (ICQ, Skype), které nejsou odladěny pro chod na Windows 7, je jasné, že se můžete s těmito problémy setkávat.

  SVCHOST.EXE je název obecného hostitelského procesu pro služby spouštěné z knihoven DLL, to znamená, že obstarává fungování v podstatě všeho HW (pro každý jeden proces) a do nich patří například i síťová karta. Proto při spuštění více programů, které využívají připojení k internetu může vzrůst spotřeba RAM a CPU pro tento proces. Proto, pokud například nepracuje korektně některý ovladač či program pracující se sítí, může se Vám nedostávat paměti RAM.

  Celkově doporučuji KB929605 .
  pondělí 11. května 2009 20:39
 • Reaguji na připomínku podpory ovladačů od výrobce notebooku. Právě na stránkách Toshiby pro můj notebook nejsou ovladače pro 64bit verzi Visty. Tzn. že ani pro W7 nemůžu počítat s podporou. Pro 32bit není problém, to tam mají.
  Jinak připomínka ohledně BIOSu. Je pravda, že bios je zastaralý, ale nikde nemůžu sehnat aktuální pro 64bit ani Vistu.

  Kazzane, prosím Tě. V informacích o RAM mi informace systém dává, že mám v nb RAM 4GB(použitelných jsou 3GB). Dále se chci zeptat, takže bys mi doporučil raději instalovat 32bit verzi systému? Instaloval jsem 64bit verzi protože mám 4GB paměti a 32bit verze systému tuto celou paměť nevyužije, pouze 3GB, jestli se nepletu. Ale v situaci, jaká ted je, si říkám, že stejně mám jen 3GB.

  Prosím o nejlepší doporučení.

  Díky moc za rady
  Mára
  pondělí 11. května 2009 21:03
 • Jak říkal JP, ještě bych zkontroloval, zda jsou ty paměťové moduly plně kompatibilní.

  Ale pokud tedy výrobce notebooku nemá ovladače ani pro Windows Vista v 64bit verzi a nainstaloval Vám proto 32bit verzi a v dohledné době ovladače nevydá, doporučil bych Vám tedy dále instalovat 32bit verze OS, jinak si způsobíte jen další problémy. A ano, bohužel máte pravdu. Využitelné budou stále ty stejné 3 GB paměti (Tedy trochu méně, HW si bude dále něco alokovat, ale méně než v 64bit verzi a méně než když vidí celá 4 GB RAM). Windows 7 proto musí pro některý HW a jeho ovladač zřejmě emulovat běh 32bit aplikace což systému možná nedělá dobrotu.

  Osobní názor: Díky čemuž jste bohužel tedy koupil NB v lepší HW konfiguraci téměř zbytečně.

  BIOS se váže k verzi dané základní desky, nezáleží na používaném OS. Toshiba opravdu nemá k dispozici novější BIOS než z 26. listopadu 2007.
  • Upravený KazzanMVP pondělí 11. května 2009 22:17
  pondělí 11. května 2009 22:10
 • Dobrá, nezbývá mi nic jiného, než se opět vrátit ke staré dobré 32bitovce. Díky moc za spolupráci a vaši snahu. S pozdravem MH
  Mára
  pondělí 11. května 2009 23:10
 • Ještě bych možná zkusil support stránky jednotlivých výrobců HW, které notebook obsahuje, občas se u nich najdou novější či i 64bitové verze. Windows 7 sice obsahují nativně spoustu ovladačů, ale některý jim asi opravdu chybí, či si stáhly ten špatný.
  úterý 12. května 2009 7:51
 • Ovladač, který jsem takhle musel hledat byl na grafiku z NVidie. Ve správci HW mám jedno zařízení, které správně nefunguje a nemá ani ovladač, ale bohužel nevím, co by to mohlo být zač.
  Zkoušel jsem nainstalovat Everest, program který mi zjistí nastavení a informace o PC. Hlásí mi tam chybu, že nelze zaručit přenos dat DMI a má to nějakou souvislost s biosem, tak nevím. Další zvláštností je, že můj MB podporuje frekvenci taktování RAM 667 a na mém NB běží pouze na 333MHz.
  Tak nad tím tak přemýšlím, že opravdu tu mám nějakou špatnost v nastavení systému nebo špatný ovladač a proto vznikají nějaké kolize a více to zatěžuje celý NB.

  Jinak jsem ještě zapomněl zmínit, že pokud chci aktualizovat BIOS nebo příp. nějak driver HW, tak mi to hlási chybu, že nemám dostatečná oprávnění, přesně: Please check your accounts, if you have no administrator privilege, please login again! Access is denied. Error code: 5
  Tohle nechápu, i když dám všechno spustit jako správce, přidělím tomu veškerá oprávnění, tak mi tohle vyskočí.

  Hledejte kuličku, kdo najde kuličku... :-) sakreš, já už nevím

  A ještě další přimonínka, ten HW, který nelze najít je: ACPI\TOS1901; při googlování mi vyjedou fóra u Toshiby: http://forums.computers.toshiba-europe.com/forums/message.jspa?messageID=86953
  No budu opět pokračovat ve zkoušení... Zatím díky moc za rady

  Mára
  úterý 12. května 2009 8:02
 • Zdravím, mám podobný problém. Koupil jsem si 2 x 2 GB. Mám notebook HP nx7300. V BIOSU mi to píše, že mám 4 GB. Ve Windows 7 64bit to píše 4 GB (použitelné 3,37 GB). Nikde jsem nenašel žádné info o "Hardware Reserved". Co se grafické karty týče, tak to píše - celková dostupná grafická paměť 256 MB, vyhrazená grafická paměť 0 MB, systémová grafická paměť 64 MB, sdílená systémová paměť 192 MB. V BIOSU jsem nenašel žádné nastavení okolo paměti, ani žádné REMAPování. Co se týče upgradu BIOSU, tak jsem se díval na stránky HP, ale nemají tam software pro win7, nejvýš vista, tak se mi to nechce zkoušet. Navíc tam jsou nějaké 3 aplikace na stažení a nevím kterou z nich.

  http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=cs&cc=cz&prodNameId=3310302&prodTypeId=321957&prodSeriesId=3310301&swLang=5&taskId=135&swEnvOID=2103#120

  U notebooku HP nx 7300 je psáno, že podporuje až 4 GB RAM, navíc mám 64 bitové Windows, tak jsem si říkal, že by s tím neměl být problém. Ale je.

  Díky za rady.
  úterý 27. října 2009 16:23
 • Z mých osobních zkušeností se taktéž vracím k win 7 x86.
  Mám taktéž notebook (Acer) a podpora od výrobce je hrůza.Koukal jsem na ostatní výrobce notebooků a všude je to stejné.Prostě na to hází bobíka.Aktualizace ovladačů jednou za rok (někdy ani to ne) je prostě málo.Nevýhoda x64 systému je prostě to,že si závislý na výrobci notebooku,kdy co vydá.Což už nechci,tak proto se vracím zpět k x86,tam ten výběr ovladačů je o dost lepší.
  Proto na notebook nedoporučuji x64 systém,rychlost nebo odezva systému je stejně stejná.
  Ale říkám,je to můj osobní názor a nejlepší je vlastní zkušenost.

  Souhrn prevzaty z jednoho fora:

  Superdeeduper laicky: má o 32 bitů víc 

  Superlaicky: 64bit stejně nevyužiješ, zůstaň u 32bit.

  Laicky o něco méně: 64bit využiješ pouze pokud splníš následující předpoklady:
  1)máš procesor s podporou 64bit (Intel své procesory označuje EM64T, AMD tam píše amd64. Také se lze setkat s označením X86-64). Jak to zjistit? Zadat do Googlu název procesoru a ono to už něco vypíše, případně prostudovat krabici nebo manuál.
  2)máš více jak 3GB ram
  3)víš přesně co máš v počítači a jsi schopen si k tomu najít 64bit ovladače (k některým produktům ani neexistují)
  4)používáš aplikace, které to využijí. Kancelářské aplikace tohle absolutně nevyužijí, hry to využívají zhruba z jednoho až dvou procent. Nárůst výkonu se objeví při složitých matematických úkonech, jako je kódování videa(urychlejí o cca 10-20%) nebo výpočet čísla pi na 16 milionu míst a to musíš používat aplikace udělané pro 64bit, což většina softwaru opravdu není. S vyjímkou enkodérů videa a matematických programů...
  Pokud nesplňuješ byť třeba JEDINÝ z těchto předpokladů, nemá to smysl. Nehledě na to, že pokud nesplňuješ první bod, tak se ti nerozjede ani instalace.

  Už ne laicky: Hlavní rozdíl je ten, že 64bit oprotiva 32bit je schopen adresovat více paměti. 32bit má strop u 232, což je 4GB. 64bit má strop u 264, což je, pokud správně počítám, někde okolo 16 exabytů (cca 16,8 až 16,9 milionů terabytů?). Nicméně téhle velikosti s dnešní technologií nedosáhneš. Zaprvé pro to nejsou čipy ani metody, jak tolik dat uložit do čipů, za druhé paměťové řadiče mají u 64bit procesoru limit někde u 48 až 52 bitů.

  Jinými slovy, pokud nepoužíváš rozsáhlé databáze, profi editování videa nebo nejsi vědec v CERNu, tak to nevyužiješ. Normálnímu smrtelníkovi nemá 64bit (prozatím) co nabídnout, roztržitý PC fanda je na vážkách, administrátor serveru bere 64bit všemi deseti.
  středa 28. října 2009 10:56
 • Zkontrolujte paměti, i ony musí podporovat rychlejší taktování. pokud budete mít dva moduly a jeden bude pomalejší, ten rychlejší se jeho menší rychlosti musí přizpůsobit. Některým chipsetům toto nedělá dobře a i zde může vznikat Vámi uváděná nestabilita.

  Zkontrolujte také nastavení disku (zda je v IDE AHCI či SATA módu).

  Zkuste spustit aktualizační program v režimu kompatibility případně v nouzovém režimu (vlastní nebezepečí, zálohovat).

  Zkuste opravdu nainstalovat daný software, který výrobce doporučuje pro vyřešení tohoto problému, případně i ještě jednou projít ručně stránky výrobců jednotlivých zařízení a podívat se po nových verzích přímo u nich.

  čtvrtek 5. listopadu 2009 5:30
 • NB podporuje 4 GB RAM = více neumí adresovat, moduly o větší kapacitě (součtem) prostě odmítne = čistě hardwarová podpora.
  HP oficiálně nepodporuje Windows 7 pro tento model NB.
  BIOS = 4 GB RAM = OK
  Windows 7 64 bit vidí 4 GB RAM = OK
  Použitelná paměť = celková pamět pro adresaci programových operací = pamět celkem - hardware reserved - sdílená pamět GPU - bios shadow - video bios shadow - hw operations
  256 MB + 64 MB + 192 MB + 128 MB = 640 MB > 4096 - 640 = 3456 MB ... já tedy vždy z matiky propadal, ale už jsme skoro tam...
  čtvrtek 5. listopadu 2009 5:49
 • Inu 64 bit je prostě nutný pokrok (tedy v pohledu běžné uživatelské provenience, server class je někde úplně jinde). V podstatě kvůli programátorům. A též díky nim na tento pokrok nejsme připraveni. Jaká to ironie.
  čtvrtek 5. listopadu 2009 5:53