none
Sdilení kalendářá mezi tenanty RRS feed

 • Dotaz

 • Dobrý den,

  Potřeboval bych poradit s následující situací.

  V současné době používáme EX2010 a na něm cca 6 domén. Co doména to firma. Celý EX2010 zastřešuje jedna firma, která nakupuje HW i licence(matka). Ostatní dceřiné společnosti (každá má svou doménu) tento server využívají. Jedna z hlavních funkcí je sdílení kalendářů mezi sebou napříč dceřinými společnostmi.

  Chěl bych přejít na Off365, ale tak, aby každá dcera si řešila nákupy licencí a správu celého Office 365 sama tzn. asi každá bude mít svůj tenant.

  Teď dotaz?

  Je možné mezi tenanty nějak sdílet kalednáře? 

  Pokud ne, jaké existuje na toto řešení v rámci Ofice365?

  Děkuji

  Pavel

  středa 30. října 2019 9:43

Všechny reakce

 • Kalendáře lze sdílet mezi tenanty. Ale pokud má spolupráce fungovat efektivně mezi firmami, měly by být v jednom tenantu, jinak budete řešit hromadu zbytečných komplikací.

  Proč jednoduše nezvolíte stejný model jako u onprem Exchange, kdy jsou všichni v jednom prostředí a náklady na licence si budete jednoduše rozdělovat mezi firmy? Snahy rozdělit prostředí jsem již viděl, ale ještě jsem neviděl skutečně fungující model, pokud jsou všechny firmy pod jednou matkou a potřebují spolupracovat - dříve nebo později se došlo k tomu, že ta omezení jsou tak významná, že se začala řešit migrace do jednoho tenantu a to je docela noční můra...

  středa 30. října 2019 19:43
 • Děkuji za reakci.

  Ten důvod to rozdělit nebyl technický, ale spíše ekonomicko právní v rámci vlastnictví firem.

  Ještě tedy dotaz?

  Je licenčně legální, aby licence kupovala jedna firma (matka) a náklady si přefakturovávala na dcery?

  Je tam jistá specialita, že v některých dcerách nemá matka ani 50% podíl. V rámci onprem Exchange to je problém a nelze pouzít klasické CAL (dle auditu...)

  Díky 

  středa 30. října 2019 22:00
 • Dobrý den, pokud by Vám nevadil způsob nákupu, můžete místo klasického licenčního programu využít například takzvaný Direct (nákup přes kreditní kartu) nebo takzvaný CSP program (Cloud Solution Provider). Ten umožňuje, že Vám do tenantu licence dodává partner, který též zajišťuje samostatně fakturaci, která může být na separátní organizace. Licence samotné ale budou v jednom tenantu.

  Pokud by samotné licence kupovala matka, doporučuji si to projít s licenčním partnerem pro jistotu. Ovšem často firma kupuje licence. A ostatním firmám poskytuje ne licence, ale službu v rámci fakturace. Nicméně ta služba nikdy nesmí být externí (tedy firma, ve které není žádné vlastnictví).

  U volby, zda jeden či více online tenantů, je důležité promyslet formát správy, bezpečnostní pohledy a především uživatelskou zkušenost (spolupráce, sdílení, Teams), konfiguraci (branding, název tenantu) a případný legální dopad (GDPR).

  Případně můžete zkusit poptat partnery jako DAQUAS nebo moje kolegy.

  PS: Migrace z jednoho tenantu do druhého nebo jejich roztrhnutí je skutečně drobná noční můra, ale dá se s partnerem zvládnout.
  sobota 2. listopadu 2019 13:46
  Vlastník