locked
Mapování UNC cesty bez sdíleného prostředku jako disku RRS feed

 • Dotaz

 • Omlouvám se za ten nadpis, ale nic výstižnějšího mě nenapadá. Pomocí příkazu NET USE běžně připojuji síťová uložiště jako disky na stanicích. Mám nyní ale jeden speciální případ. Je to diskové pole Synology DS209, které zobrazuje obsah a sdílené složky již na UNC cestě, kde je uvedena pouze IP adresa, nikoliv název sdíleného prostředku / složky. Namapovat například NET USE x: \\192.168.1.1\DATA není problém, ale docela by se mi hodilo, kdyby to šlo takhle:

  NET USE x: \\192.168.1.1   ---> to ale asi není možné. Výstupem je chyba 53 - složku nelze najít. Nemáte někdo radu jestli toho lze nějak docílit?

  Díky

  čtvrtek 5. srpna 2010 12:49

Odpovědi

 • To si ale nejak nerozumite s UNC cestou.

  UNC cesta se sklada ze \\serveru\zdroje. Tj. NASka spravne reaguje a ma definovany sdileny zdroj DATA.

  Predpokladam, ze sdilenych prostredku tam muze byt cela rada - DATA, HOME, FOTO atp. Tj. musite chudakovi NET USE rict, ktery zdoj na serveru chcete na dane pismeno pripojit. prikaz NET USE x: \\server je IMHO neprilis korektni.

  čtvrtek 5. srpna 2010 14:06

Všechny reakce

 • To si ale nejak nerozumite s UNC cestou.

  UNC cesta se sklada ze \\serveru\zdroje. Tj. NASka spravne reaguje a ma definovany sdileny zdroj DATA.

  Predpokladam, ze sdilenych prostredku tam muze byt cela rada - DATA, HOME, FOTO atp. Tj. musite chudakovi NET USE rict, ktery zdoj na serveru chcete na dane pismeno pripojit. prikaz NET USE x: \\server je IMHO neprilis korektni.

  čtvrtek 5. srpna 2010 14:06
 • Doporucuji prestat pouzivat zastarale mapovani sitovych shares na drive letters. Pouzivej nativni UNC, prislusny server "umisti" pomoci zastupce nekam (NetHood je to spravne misto v XP) na uzivatelsky komfortni misto a nauc uzivatele pouzivat takto.

  MP

  čtvrtek 5. srpna 2010 14:22
  Moderátor
 • S tím (ne)mapováním umístění na "drive letters" víceméně souhlasím. I když své kouzlo to má, pokud je těch umístění pouze několik nebo jedno. Navíc běžní uživatelé jsou zvyklí na "písmenko". Bohužel i touto metodou nelze vytvořit zástupce, který neodkazuje na konkrétní sdílený prostředek. Je mi jasné, že to tak prostě musí být, ale kdybych začal rozepisovat do podrobna problém, který řeším, tak byste mě možná odkázali na diskuzní fórum Synology (kde jsem se dozvěděl kulový) a zdá se i, že v ČR se nedá kontaktovat žádná inteligentní podpora. Ještě to podporuje iSCSI, tak mě napadlo, že bych něco vylaboroval s tím, ale moc zkušeností nemám. Jelikož na tý krabičce neběží Win a NTFS, tak nemůžu použít ani NTFS Junctions.

  Mám ten problém tedy rozepsat do podrobna nebo to uzavřít? Je to docela špek.

   

  pátek 6. srpna 2010 7:12
 • iscsi: a jaky bys na nem mel filesystem aby umoznoval konkurencni pristup z vice stroju? Tudy asi cesta nevede :(

  Bohuzel symlinky na CIFS umi (mklink) nativne az >=Vista

  Zkus popsat detailne - ani ne tak problem (to budeme resit jednu konretni vec) ale spis cil (zde je vetsi prostor k nalezeni cesty)

  MP

  pátek 6. srpna 2010 7:15
  Moderátor
 • Tak jo, začnu od píky. Předem se omlouvám za případnou obsáhlost.

  Na jednom z našich provozů, kde máme pouze několik PC, dodnes měli uživatelé svoje HOME složky a sdílené uložiště pro "společné" dokumenty na jedné ze stanic, kterou jsem vybral. Ta pak samozřejmě musela furt běžet. Ještě upřesním detail, který je právě příčinou mých problémů a to skutečnost, že ve společném úložišti (mapováno uživatelům jako písmenko O) je přesně stanovená hierarchie složek a na úrovni složek v rootu je do každé z nich definován NTFS přístup pouze pro vybrané uživatele! Každý uživatel z dané pobočky se tedy nedostane do všech složek.

  Nyní jsme pro tento účel zakoupili NAS Synology DS209, a i přes to, že se mi zdálo na první pohled, že to umí snad všechno, tak při bližším zkoumání už si to nemyslím. Cílem je tedy dostat aktuální strukturu dokumentů včetně oprávnění do nového úložiště.

  Jsou v něm 2 disky v Raidu a tvoří jeden zrcadlený svazek. Na tomto svazku mohu vytvářet přes webovou správu jakékoliv složky, které se sdílí klasickým způsobem v síti jako UNC a také do nich jistým způsobem mohu nastavovat práva i pro uživatele z domény AD, což je pro mě důležité. Běží to na nějakém Linuxu či vlastním systému či co a kvůli tomu se to nechová stejně jako svazek v běžném PC ve Windows. Myslel jsem si, že vytvořím každému uživateli jednu složku s jeho jménem pro HOME adresář (což funguje OK) a také nějakou společnou, kam se pak překopírují společná data a tu namapuji pomocí zatracovaného NET USE jako písmenko O, na které byli uživatelé zvyklí.

  Jenže ouha, systém, jakým se nastavují pak práva už na jednostlivé složky a soubory je přinejmenším tajemný. Tato práva se už nastavují v modulu s vlastní www správou, který se jmenuje File Station. Ke každé složce nebo souboru je možné nastavit celkem 4 oprávnění (bez přístupu, pouze číst, spouštět, úplný) pro celkem 3 typy uživatelů nebo skupin (vlastníka, vybranou skupinu uživatelů a ostatní). Jako vlastník nebo vybraná skupina můžu uvest interního uživatele nabo skupinu i uživatele nebo skupinu z AD. Bohužel tato oprávnění nějak nefungují. Buď se dostane každý všude nebo nikdo nikam. I aktualizace uživatelů i skupin z AD je nějaká divná a nezohledňuje vždy momentální stav. Je tam pravděpodobně nějaký extrémní timeout a nebo operace, která položky z AD načte znovu. Na sdílenou složku jsem pak každému uživateli dal práva jen číst, aby složky v rootu nemohli vytvářet ani měnit a na jednotlivé podsložky jsem už aplikoval výše zmíněné nastavení přes skupinu uživatelů z AD. Touto cestou to nejspíš nerozeběhnu a tak jsem začal vymýšlet jiné řešení.

  První co mě napadlo bylo to, že když oprávnění fungují alespoň na sdílené složky jako takové v pořádku, tak prostě celou strukturu společného disku vytvořím tak, že každá ze složek ve společném úložišti bude prostě jedna sdílená složka. Lze dokonce i všechny systémové sdílené složky a HOME složky schovat, aby se nezobrazovali a vše by asi fungovalo, jenže nejde mapovat NET USE bez sdílené složky, viz. naše komunikace tady.

  Druhý nápad, který jsem měl bylo udělat to stejně jako před tím, ale uživatelům mapovat původně zamýšlenou společnou složku (\\192.168.1.1\group ), kde by se ale nenacházeli další podložky, ale pouze zástupci na ně (například zástupce Výroba na složku \\192.168.1.1.\Výroba ). Toto řešení bylo super a vše fungovalo relativně dobře. Až do doby, kdy uživatelé potřebovali upravit vazby mezi propojenými sešity excelu a ten bohužel nezobrazoval ty linky, jen soubory excelu, takže proklikat se do nového umístění souboru by museli přes ručně zadanou UNC cestu, popřípadě leda že bych jim nějak vytvořil odkazy v Místech v síti. Ale je to velice nekomfortní řešení. je ale divné, že mě z jiné lokality ve stejném Excelu se ty linky zobrazují.

  Teď nevím co s tím. Šance, že bych odhalil, proč nefungují práva na podsložky je minimální. Proto jsem hledal jiné metody. Také bych asi měl přijít na to, proč se jim nezobrazovali v Excelu ty linky a mě jo - bude to nějak souviset asi s právy, ale měli by mít všichni čtení, třeba musí mít i spouštění.

  Uf, tak díky za jakýkoliv námět.

  pátek 6. srpna 2010 8:40
 • Synology pomerne casto vydava nove FW. Mate posledni FW v NASce?

  pátek 6. srpna 2010 11:12
 • Myslím že mám. DSM 2.3-1157.

  pátek 6. srpna 2010 12:32
 • Nic proti lacinym NAS resenim ale pokud CIFS nebezi nad NTFS nebude to nikdy ono :(

  MP

  pátek 6. srpna 2010 13:13
  Moderátor
 • Co se dá dělat. Když na to s tím NASem přijdu, tak to sem pro zajímavost napíšu, ale správná otázna na to mapování zní, že to nejde bez názvu sdílené položky. Díkas
  pondělí 9. srpna 2010 9:09