none
Jakou distribuci win 10 vybrat abych mohl měnit HW?

  Dotaz

 • Dobrý den,

  Jakou distribuci WIN 10 vybrat abych mohl v případě poruchy HW (např. desky, disku...) přeinstalovat a aktivovat WIN 10 na novém (popř. jen po výměně desky, disku...) ??

  Moc se v tom nevyznám tak nevím zda koupit OEM nebo krabicovou verzi...Někde jsem viděl i OEM krabicovou a OEM elektronickou distribuci...Jaký v tom je rozdíl? Žádné DVD nebo USB nepotřebuji ISO si mohu stáhnout ale jde mi o aktivaci / opětovnou aktivaci na jiném(opraveném) PC

  Samozřejmě počítám s tím že bude vždy nainstalováno pouze na 1 PC

  Děkuji

  22. února 2018 18:58

Všechny reakce

 • OEM verze je svázaná s počítačem a s koncem životnosti končí i životnost dané licence. Samozřejmě nějaký HW vyměnit můžeš (disk, grafická karta apod.), ale zcela jistě nemůžeš vyměnit motherboard.

  FPP licence jsou přenositelné, takže pokud počítáš s přenosem licence na jiný PC (původní instalace na předchozím počítači musí zaniknout) nebo plánuješ větší změny HW, potřebuješ FPP.

  23. února 2018 8:35
 • Prodej OEM samozřejmě možný je. Alespoň podle EU soudu. Prohrál to jak MS tak Oracle
  https://www.vyhodny-software.cz/blog/rozhodnuti-esd/
  Jinak OEM licence se dá koupit pouze ke komponentům a pozdější výměna například procesoru, nebo HDD za SSD je samozřejmě taky možná. MS to ale může bloknout pokud to bude příliš často a pak je potřeba se domluvit přes operátora o obnovení. I to je ale možné jen je tam potřeba zavolat.
  23. února 2018 17:47
 • V případě poruchy HW lze některé komponenty samozřejmě vyměnit. V rámci výměny základní desky nebude sedět samozřejmě kontrolní součet daného HW. V tomto případě bude nutné provést telefonickou aktivaci a tento důvod aktivační lince případně doložit.

  V případě profesionálního servisu, například Dell nebo HP, lze na základní desce též nahrát stejnou identifikaci, která dokáže tento problém obejít.

  Pokud tedy kupujete celý nový počítač, volil bych OEM verzi, vyjde Vás levněji. Pokud si počítač stavíte, zvolil bych pravděpodobně krabicovou verzi. Podstatná je také online aktivace účtem Microsoft, která Vám pak onu licenci spáruje s Vaší identitou a její reaktivace je snazší.

  4. března 2018 12:18
  Vlastník