none
Záloha místních Hyper-V VMs do Azure backup a následné obnovení do Azure IaaS RRS feed

 • Dotaz

 • Pro jednoho zákazníka řeším následující zadání: "Jak co nejefektivněji obnovit serverovou infrastrukturu v případě totálního zničení lokálních serverů." Lokální infrastruktura je tvořena dvounodovým Hyper-V clusterem, na kterém běží cca 10 VMs. Vše je postaveno na Win Server 2008 R2. Zálohy provádí MS DPM 2010.

  Mám následující představu:

  1. Upgrade zálohovacího serveru na Win Server 2012 R2 a MS DPM 2012 R2.

  2. Off-site zálohy (data i celé VMs) provádět do Azure Backupu.

  3. Mít v Azure připravenu infrastrukturu (IaaS).

  4. Na straně klienta mít na bezpečném místě (off-site) připraven router (teď neřeším jestli HW nebo SW) nakonfigurovaný tak, aby okamžitě po zapojení byl schopen zrealizovat připojení LAN k Azure IaaS síti.

  5. V případě potřeby (tedy zničení lokální serverové infrastruktury) provést obnovu z Azure backup do Azure IaaS.

  Snažím se k výše uvedenému dohledat co nejvíce informací, ale zejména k bodu 5 se mi nepodařilo nic najít. Je tedy možné VMs a data zálohována z lokálních serverů pomocí DPM 2012 R2 do Azure backup obnovit do Azure IaaS?


  BB

  středa 20. května 2015 9:30

Odpovědi

Všechny reakce

 • 1. Pri "totalni" destrukci zarizeni "na zemi" bude nutne zahrnout i data. Obnoveni je tedy zavisle na dostupnosti (rychlost prenosu, spolehlivost,cena,...)

  2. Je otazkou, zda ma smysl kopirovat presne to, co je ve fyzicke podobe ve firme/instituci. Jeden server v cloudu ma dva zastupce v pripade problemu.

  http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/14776.how-to-configure-windows-failover-cluster-in-azure-for-alwayson-availability-groups.aspx

  https://msdn.microsoft.com/en-us/library/azure/dn249504.aspx

  http://blogs.technet.com/b/keithmayer/archive/2013/02/04/step-by-step-building-a-windows-server-2012-failover-cluster-study-lab-in-the-cloud-with-windows-azure.aspx3. K filozofii zalohovani je pekny clanek zde

  http://azure.microsoft.com/cs-cz/documentation/articles/hyper-v-recovery-manager-hypervsite/

  4. V otazce nejsou zminene funkce jednotlivych VM. Kdyz si predstavim, ze zde budou aplikace, tak totez musi byt v cloudu. Takze cenu muze zvysit i cena licenci. Z hlediska Windows to nebude takovy problem, ale uz SQL server bude licencovany jinak.

  5. Otazkou je, zda nebude nakonec vyhodnejsi presunout infrastrukturu vubec do cloudu (s rizikem vypadku, ktery je nenulovy).

  6. Je to tak zajimavy problem, ze bych zadal dotaz do anglickeho fora, kde je vetsi sance vyskytu nekoho, kdo takovou ulohu resil. Pro Azure ma MS zvlastni web

  http://azure.microsoft.com/cs-cz/documentation/articles/hyper-v-recovery-manager-azure/

  M.


  středa 20. května 2015 18:44
  Moderátor
 • Díky za reakci. Ty uvedené odkazy si prostuduji. Můžu ještě požádat o doplnění k těmto bodům?

  Ad 1.) Co si představujete pod pojmem "bude nutné zahrnout i data"? Pokud budu mít v Azure backup zálohu celých VMs, tak i včetně dat. Navíc počítám s tím, že bych zálohoval data (fileserver, DBs) do Azure backup separátně.

  Ad 2.) Nevím co si představit pod pojmem "Jeden server v cloudu ma dva zastupce v pripade problemu."

  Ad 4.) Je pravda, že licence jsem prozatím neřešil. Ale moje představa je taková, že připravena bude jen infrastruktura (IaaS) a licence by se asi řešily následně, pokud by nastal situace, kdy by opravdu servery v cloudu běžely. Ostatně v současné době se pravděpodobnost uvedeného scénáře jeví jako velice málo pravděpodobná. Zákazník chce v této chvíli znát možnosti, o tom zda by se vůbec něco takového připravovalo ještě není rozhodnuto.

  Ad 5.) Přesun celé infrastruktury do cloudu - výhledově asi ano, ale cca 2 roky nazpět byla za nemalé peníze pořízena "lokální" infrastruktura (servery, storage, atd.). Při předpokládané životnosti tohoto řešení 5 - 6 let určitě nebudou chtít migrovat do cloudu s tím, že by současná infrastruktura zůstala ležet ladem.


  BB

  čtvrtek 21. května 2015 6:55
 • Pokud je pozadavek co nejefektivnejsiho obnoveni systemu, pak data mohou tvorit podstatnou slozku pri prenosu z cloudu a obnoveni infrastruktury jako celku.

  Pokud ma server v cloudu problem, presouva se automaticky na dalsi. Navic je tu moznost geografickeho jisteni (dve mista v Evrope). Je to interni zalezitost datacentra.

  Jinak se vsim souhlasim, vcetne toho, ze je dobre udelat takovou rozvahu, i kdyz se jedna o novy hardware. Jeste bych doporucil udelat i odhady vlastnosti prenosovych vlastnosti mezi zakaznikem a datovym centrem (Muzete se inspirovat treba v knize Microsoft Office 365 Administration Inside Out. Mozna najdete lepsi material.)

  M.

  čtvrtek 21. května 2015 9:08
  Moderátor