none
SCCM 2012 , Site System Role Installation , Software Update Point & Fallback Status Point

  Genel Tartışma

 • Yeni nesil SCCM ürünü neredeyse çıkmak üzere , hep birlikte incelemeye devam ediyoruz. Gelin beraber SCCM konsolundan bir kaç tane role ekleyelim. Benim ihtiyacım olan role’ler Fall Back Status Point ve Software Update point' idi.SCCM konsoluna geçebiliriz.

  SCCM konsolunda aşağıda resmettiğin kısımdan site server özellilerinden add role sihirbazı açılmakta.image Role’lerin işlevi ilgili özet bilgiyi alt kısımdaki description’dan okuyabilirsiniz.image Software Update point bileşenini de seçtiğim için sccm ihtiyaç duyduğu bilgileri sormaya başlıyor.Yapımda Proxy kullanmıyorum.image IIS default site , SCCM tarafından kullanılmaktadır ( benim yapımda ). WSUS için seçtiğim seçenekte belirtilen portları belirlemiştim.

  Yapınızda bir upstream server var ise seçenelerden uygun olanını seçebilirsiniz. Doğrudan MS Update Center’dan senkronizasyon ile devam ediyorum.image Sonraki menümüzde ;image otomatik senkronizasyon için zamanlama belirliyoruz.

  Sonraki menümüzde ;image daha önce senkronize edilmiş bir update , yeni gelen update’ler tarafından kapsanırsa , sccm nasıl bir asiyon alsın’ı belirliyoruz.

  Genel olarak ilk seçeneğin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ama her zaman test ortamlarında update’leri test etmekte fayda vardır diye düşüyorum.image Update classification’ı seçim panelinde genellile kritik güncellemeler , güvenlik güncellemeleri seçiliyor ama yer probleminiz yoksa ve bant genişliği veya download süreleri sizin için uygunsa, olan biteni görmek açısından tamamına hakim olmak faydalı olabilir. Tabii ki bütün güncelleme sınıflarını seçmek tamamını otomatik olarak yükleyeceğimiz anlamına gelmiyor. Kritik güncellemeler ve güvenlik güncellemeleri otomatik olarak yüklenebilir , geri kalanları kontrollü bir biçimde yüklemek gerekir.image Ürünlerimizi de belirliyoruz.image Dil seçimi yapıyoruz.image Son olarak Fallback Status Point ile site system role’ü ekleme işini sonlandırıyoruz. Ardından eklediğimiz role’lere bakarak işlemlerimize devam edebiliriz.image Yönetim için sccm konsolundanimage menülerini gözleyebilirsiniz.WSUS konsoluna da göz atabilirsiniz. SCCM component’lerinden , sms_wsus_configuration_manager event’lerini gözleyebilirisiniz. Artık bir süre senkronizasyona bırakabilirsiniz. Bu süre zarfında henüz yapmadıysanız yapılacak en iyi iş collection’larınıza biraz düzen vermek ihtiyaçlarınız doğrultusunda şeillendirmek ve yeni collection’lar oluşturmak olabilir.Oluşturacağınız collection’lar için sorgu belirlerken öncellile olan sorguları incelemek ayıracağınız vakti azaltabilir.

  iyi çalışmalar  
  Kaynak : TechNet

   
  7 Mart 2012 Çarşamba 22:31