none
Exchange Server 2007 Kurulumu RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhaba Arkadaşlar,

  Bu makalemizde sizlere Windows Server 2008 R2 sunucusu üzerine Exchange Server 2007 Service Pack 3 kurulumunu anlatacağım.
  Bildiğiniz üzere Exchange Server 2007, Windows Server 2008 paltformunu Exchange Server 2007 Service Pack 2 ile, ve Windows Server 2008 R2 platformunu Exchange Server 2007 Service Pack 3 ile desteklemeye başladı.

  Kurulumumuza geçebiliriz;

  Active Directory kurulumu gerçekleştirdikten sonra (bu kısmı anlatmıyorum) Sunucumuz üzerinde gerekli Roles ve Features ları yuklememiz gerekiyor.
  Bunun için Windows PowerShell i kullanarak aşağıdaki komutları sırası ile çalıştırıyoruz;

  Not : Bu adımdan sonra Sunucumuz otomatik olarak yeniden başlayacaktır!

  Import-Module ServerManager
  
  Add-WindowsFeature NET-Framework,RSAT-ADDS,Web-Server,Web-Basic-Auth,Web-Windows-Auth,Web-Metabase,Web-Net-Ext,Web-Lgcy-Mgmt-Console,WAS-Process-Model,RSAT-Web-Server,Web-ISAPI-Ext,Web-Digest-Auth,Web-Dyn-Compression,NET-HTTP-Activation,RPC-Over-HTTP-Proxy -Restart

   

  Sunucumuza gerekli bileşenleri yükledikten sonra Artık kuruluma geçebiliriz.

  Indirdiğimiz Ezchange Server 2007 Service Pack 3 Kurulum dosyasının içindeki Setup.Exe yi çalıştırıyoruz;


  Ekranda görüldüğü üzere ilk 4 adım, PowerShell komutumuz sayesinde yüklenmiş oldu. Step 5 den devam edebiliriz.

  Yükleme sihirbazımız bizi karşılıyor ve Exchange Server 2007 Service PAck 3 üzelliklerinden bahsediyor, Next ile devam ediyoruz,

  Lisans Anlaşmamızı kabul edip, Next ile devam ediyoruz,

  Exchange Server in iyileştirilmesi açısından oluşan hataların Microsoft a gonderilmesi için Reporting Servisinisin kurulması gerekiyor. Eğer siz de bu programın bir parçası olma isterseniz bu servisi kurabilirsiniz. No seçip Next ile Devam ediyoruz.

  Installation Type ekranında Exchange Sunucumuzu ne şekilde yapılandıracağımızı soruyor, Typical Kurulumda HT,CAS,MB rolleri kurulacaktır. Tüm Rollerin bir arada olmasını istityorsak bu seçeneği işaretliyoruz,

  Custom Installation seçtiğimizde bizi aşağıdaki ekran karşılıyor, ve dilediğimiz rolu sunucumuza yükleme imkanı sağlıyor. Biz Typical seçeneği ile devam ediyoruz.


  Custom Exchange Server Installation Ekranı

   

  Kurulum türünü seçtikden sonra Organizasyon ismini belirlememiz için yukarıdaki ekran açılıyor, Organization Name belirterek Next ile devam ediyoruz,  Client Settings Ekranımızda, Organizasyon içerisinde Outlook ve Entourage 2003 ün eski versiyonlarının olup olmadığını soruyor. Outlook ve Entourage 2003 ün Exchange 2007 ye bağlanması için Public folder database in olması gerekiyor. Eğer Yes seçeneğini seçersek Public Folder kurulumu gerçekleecektir, No seçersek bu kurulum gerçekleşmeyecektir. Dilerseniz Public Folder Database i daha sonradan manual oluşturabilirsiniz.

  Hazırlıklarımızı tamamladık, Check list imiz geldi, Şu an Exchange 2007 Service Pack 3 kurulumunu Windows Server 2008 R2 üzrine kurabiliriz. Install seçeneği yükleme başlıyoruz.

  Kurulumu başları ile tamamladığımızda yukarıdaki ekranımızdan Finish ile kurulumu sonlandırıyoruz, Değşikliklerin kaydolması için Sunucumuzu 1 kez yeniden başlatmamız gerekiyor.
  Sonraki adımlarda ise dilerseniz Lisans anahtarınızı girip sunucunuzu etkinleştirebilirsiniz, sonraki adımlarda ise Exchange Sunucunuzu Organizasyonunuza göre Customize edebilirsiniz.

  Teşekkürler.

  Kaynakça;

  Download Exchange Server 2007 Serivce Pack 3

  System Requirements for Exchange Server 2003

   


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  17 Haziran 2011 Cuma 08:08