locked
KMS_office_dns_ayarlari RRS feed

 • Soru

 • merhaba arkadaşlar;

  office kms lisansımız mevcut ve kms host clienti bir servera kurdum ve sorunsuz bir şekilde kuruldu.

  bundan sonra benim anlamadığım clientlerdeki office kurulduğunda buna gidip lisanslanacağını nereden bilecek. internette baktığımda hep dns ile yapılmış fakat gördüğüm anlatımlar hep windows dns sunucusu ile ilgili. bind dns sunucusunda bu işi nasıl yapacağımı anlamış değilim ya da ben anlayamadım. yardımcı olursanız sevinirim. 

  25 Aralık 2013 Çarşamba 06:45

Tüm Yanıtlar

 • Kadir bey merhaba,

  KMS ile kullanıcılarınızın merkezi bir yerden lisans keylerini almaları için ekstra bir program kurmanıza gerek yoktur. (Kurmuş olduğunuzun ne iş yaptığını anlatmaya çalışacağım) Microsoft lisans sayfasında size verilen lisans keyleri içindeki lisanslarda tipi KMS şeklinde olan bir KMS key'i ortamdaki bir sunucu bilgisayırına uygun şekilde eklediğinizde (yazılıma gerke yoktur slmgr komutu ile yapılır tüm işler) bu lisans key'in eklendiği sunucu DNS server gider ve burada bir kayıt oluşturarak ortama ben buranın lisanslama sunucusuyu diye duyurur. Yani DNS server üzerindeki kayıtlar ile bulurlar kullanıcılar KMS sunucusunu. Kullanıcı KMS sunucusuna gidecegini nereden bilecek? Microsoft'un yayınlamış olduğu KMS Client Key listeleri vardır. Bu listelerde her işletim sistemi için her office versiyonu için ayrı bir key vardır bu key'i girdiğiniz kullanıcı işletim sistemi veya Office programı otomatik olarak bulunduğu ortamdaki DNS sunucusuna gidip kardes KMS sunucusu kim diye sorar. DNS'te üzerinde KMS sunucu ait kayıt var ise işte lu IP'deki sunucu git ona lisansla kendini der KMS sunucusuna yönlendirir kullanıcınızı. DNS üzerinde yayınlamak istemiyorsanız KMS sunucuyu IP adresini kullanıcıya manuel eklemek için slmgr komutu kullanılabilir istenirse. (slmgr /skms xx.xx.xx.xx:1688)

  Aşağıda Hakan abimin bu konu ile alakalı paylaştığı güzel bir makale adresi vereceğim bu size yardımcı olacaktır. Yine sorunuz olursa buradan yardımcı olmaya çalışırız yine.

  KMS Makale:
  http://www.mhakancan.com/etki-alani-ortaminda-kms-host-sunucu-kurulumu/

  Default Client KMS Key Listeleri
  Server & Client
  http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj612867.aspx

  MS Office:
  http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee624355(office.14).aspx

  KMS Yardım Microsoft
  http://technet.microsoft.com/en-us/library/dn502535.aspx


  Recep YUKSEL Ankara/TURKIYE

  29 Aralık 2013 Pazar 17:29