locked
Eseutil Kullanımı ile Exchange Database Repair İşlemleri RRS feed

 • Genel Tartışma

 •  Merhaba,

  Exchange 2007 yada 2010 Database imizin yedeğini aldık ve bir felaket senaryosunda geri dönüşünü başarılı bir şekilde sağladık. Buraya kadar herşey düzgün gitti. Peki ya Database inizi Mount etmeye çalıştığınızda sizi aşağı resimde bulunan a benzeyen farklı bir süpriz bekliyor ise?

  Couldn't mount the database that you specified. Specified database: "Database Name"; Errorcode: An Active Manager operation failed. Error: The database action failed. Error: An error occurred while trying to select a database copy for possible activation. Error: The database 'Database Name' was not mounted because errors occurred either while validating database copies for possible activation, or while attempting to activate another copy. Detailed error(s):

  Error: The database action failed. Error: Operation failed with message: MapiExceptionCallFailed: Unable to mount database (hr=0x80004005, ec=-515)

  An Active Manager operation failed. Error: Operation failed with message: MapiExceptionCallFailed: Unable to mount database. (hr=0x80004005, ec=-550)

  Yedekten döndüğünüz Database inizi Mount etmeden önce, durumunu “Clean Shutdown” a getirmeniz gerekmektedir. Bu işlem için “Eseutil” Aracını kullanabilirsiniz.

   

  Eseutil Kullanımı ile “Soft Recovery”

  Soft Recovery: Yedekten döndüğünüz database in “dirty shutdown” durumda olup-olmadığı durumunu kontrol etmeniz için eseutil /mh  komutunu kullanıyoruz.

  Syntax :
  C:\eseutil /mh “Database in tam yolu”
  Komutu çalıştırdığınızda databaseini “dirty shutdown” durumda ise aşağıdaki ekranla karşılaşırsınız.

  Ekran çıktısını kontrol ettiğimizde Log Required kısmında eksik olan transaction log u görebiliriz.

  İstenilen log dosyası Database içerisinde mevcut aslında. Bu sorunu gidermek için aşağıdaki komutları çalıştırıyoruz.

  eseutil /r /l /d

  Bu örneğimizde, benim log file imin ön eki “E00” ve database im ve log dosyalarım , Exchange in orjinal lokasyonunda. (Log file öne eki için “C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\v14\Mailbox database adı” klasorunde bulunan 1024kb lık text dosyalarının ilk 3 harf ve rakamına bakınız)

  Repair işlemimiz tamamlandıktan sonra, eseutil /mh  komutu ile tekrar Database in shut down  durumu kontrol edebiliriz.

  Bu durumdan sonra database i sağlıklı bir şekilde Mount edebiliriz.

   
  Bu yöntem Windows Server Backup ile tutarlı bir şekilde çalışıyor. Fakat bazı durumlarda Database ciddi zararlar görebiliyor. Bu durumda bize “Hard Repair” den başka seçenek kalmıyor.

  Eseutil Kullanımı ile “Hard Repair

  Hard Repair kullanımı eseutil /p parametresi ile birlikte kullanılıyor ve kullanım amacı çoğunlukla Soft Repair ile düzelmeyen, silinmiş, bozulmuş database i onarmak için kullanılıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta;

  a) Temp dosya oluşacağı için Orjinal database in boyutu kadar Diskinizde boş alan olması.
  Not: Eğer Diskiniz üzerinde yeterli boş alanınız yok ise –t parametresi ile başka bir disk veya klasörü TEMP dosyası yaratması için gösterebilirsiniz.

   

  b) Bozuk öğeler kalıcı olarak silineceği için dikkatli kullanım.

  eseutil /p parametresini kullanarak işlemimizi başlatıyoruz.

  Resimde görüldüğü üzere, Database üzerindeki bilgilerin kaybolabileceğinden dolayı size bu işlemi gerçekleştirip isteyip, istemediğinize dair bir uyarı getiriyor. “Ok” diyerek işlemi başlatıyoruz.

   

  Bu işlem süresi Database in boyutuna ve bozuk dataların düzeltilmesine bağlı olarak değişebilir.

  işlemimiz tamamlandıktan sonra, eseutil /mh  komutu ile tekrar Database in shut down  durumu kontrol edebiliriz. 

  Exchange Database Kurtarma seçenekleri ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen ziyart ediniz : http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998249(EXCHG.80).aspx

  Teşekkürler.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  30 Aralık 2010 Perşembe 10:21

Tüm Yanıtlar

21 Haziran 2011 Salı 13:20
 • Serkan hocam, Çok Teşekkürler.
  Recep YUKSEL
  17 Ağustos 2011 Çarşamba 21:35
 • Her sistemcinin artık bilemesi gereken şeyler bunlar. güzel paylaşım tşk
  26 Ağustos 2011 Cuma 23:30
 • Çok defa veritabanında bir sorun olmuştur ve "Clean Shutdown" yazısını görmek için içimden dua etmişimdir :)

  Eline sağlık Serkan.


  RSS Facebook Youtube Twitter Linkedin
  19 Eylül 2011 Pazartesi 11:39
 • Teşşekürler.
  4 Ekim 2011 Salı 16:54
 • Elleriniz dert görmesin üstad. Güzel bir makale olmuş.

  MCT, MCITP - Enterprise Administrator, MCITP - Enterprise Messaging Administrator, MCITP - Server Administrator, MCTS, MCSE - Security, MCSE, MCSA, MCP, ACNS http://www.ahmetelibol.com.tr

  24 Şubat 2012 Cuma 10:45
 • Teşekkürler arkadaşlar.

  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!

  26 Mart 2012 Pazartesi 09:17