none
Exchange 2007'nin yedeğini başka lokasyonda nasıl tutarız? RRS feed

 • Soru

 • Merhaba Arkadaşlar,

  öncelikle yapımı biraz anlatayım. istanbul ve antalya olarak 2 lokasyonumuz var.

  istanbulda 1 adet 2003 server dc ve 2003 server uzerinde 2007 exchange server bulunmakta. antalya lokasyonumuzda additional server'imiz bulunmakta. bu lokasyonlar arasında 1 mb Ghdsl hat bulunmakta. Biz additional server yanına yani antalya lokasyonuna exchange 2007 server'in yedeğini nasıl oluşturabiliriz?

  cluster yapısı olmaz diye düşünüyorum. additional exchange kurabiliriz belki ama merkezde'ki master exchange bi şekilde gittiğinde additional server'i master yapabilme ihtimalimiz varmı, tabi isp uzerinden mx kayıtlarını antalya lokasyonuna yönlendirdikten sonra?

  27 Ekim 2010 Çarşamba 10:47

Yanıtlar

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba,

  ADC üzerine Exchange kurabilirsiniz fakat DC' nin üzerinde public trafik olacak. Diğer bir senaryo da extra bir exchange server kurmadan merkez ofisden çalıştırmakdır. Ya da merkez ofisde ikinci bir server kurulur. Tabi ki yerel lokasyona göre çok hızlı çalışmayacaktır fakat daha secure ve sağlam bir yapı  olur.


  Ercüment Yenikaya - IT Support & Consultancy
  27 Ekim 2010 Çarşamba 18:41
 • ayrı bir server bu iş için ayrıldı. biz felaket senaryosu için böyle birşey yapmak istiyoruz yani merkezdeki exchange ve dc bir şekilde down oldugunda antalya uzerindeki dc ve exchange server'i kullanabilmeliyiz.

   

  27 Ekim 2010 Çarşamba 18:55
 • CCR GeoCluster çözümünü kullanabilirsiniz uzak bir lokasyonda exchange 2007 disaster center için.
  www.anilerduran.com
  28 Ekim 2010 Perşembe 11:50
 • Merhaba,

  Anıl Erduran arkadaşımızın bahsetmiş olduğu yapı hakkında yayınlanmış bir makaleyi sizinle paylaşmak isterim.
  http://msexchangeteam.com/archive/2007/04/25/438185.aspx

  Teşekkürler.
  İyi Çalışmalar.  Serkan Bark, MSFT  
  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik "olduğu gibi benim tarafımdan" hazırlanmış olup, Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez
  28 Ekim 2010 Perşembe 11:58
 • Serkan'ın refere ettiği makalede bahsedilen temel nokta şudur;

  Normalde cluster yapılarında file share witness paylaşımı esastır.Cluster conf datasını tutan bu paylaşımı herhangi bir file server üzerinde yada önerilen şekilde hub tarnsport üzerinde tutabilirsiniz.

  Ancak geocluster bir yapıda file share witness'ın primary datacenter üzerinde tutulması önerilmektedir.Ancak bu lokasyonun tamamen işlem yapamaz duruma geldiğini düşündüğünüzde diğer lokasyonun ayağa kalkabilmesi için cluster konsolunda forcequorum ile alternate bir file share witness oluşturabilirsiniz.

  Özellikle exchange 2010'da bu yapıyı destekleyen çok hoş özellikler bulunmaktadır.

  İncelemenizi öneririm.


  www.anilerduran.com
  28 Ekim 2010 Perşembe 12:07
 • Merhaba Serkan Bey ve Anıl bey,

  exchange 2007 standart sürüm kullanıyoruz,exchange server'in kurulu oldugu windows 2003'te standart sürüm cluster için sanırım enterprise sürümleri gerekli bu iki ürünün.

  additional exchange ile bu şekilde bir yapı oluşturamazmıyız yada başka ne gibi seçenekler olabilir?

  mesela  2 tarafta da storage var exchange datasını diğer tarafada replike edip merkezde çıkan herhangi bir problemden sonra oraya yeni bir exchange 2007 kurup bu datalarla çalıştırabilmemiz mümkünmüdür?

  28 Ekim 2010 Perşembe 13:59
 • Serkan Bey' in belirttiği gibi bir çok senaryo mevcut olabilir. Tabii burada önemli olan sizin imkanlarınız ya da alt yapınız. Eğer remote sitenızda serverlarınız olacaksa CAS Proxy v.b. diğer çözümler de olabilir. Fakat kullandığınız Windows 2003 Standart sürümde cluster yapısını kullanamazsınız.

  Enterprise bir yapı olmadan RPC over HTTP/HTTPS bir yapı kullanabilirsiniz. http://www.exchange-genie.com/2008/02/configuring-outlook-anywhere-for-exchange-2007-sp1/ ve http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124993%28EXCHG.80%29.aspx adreslerine gözatabilirsiniz. Kuracağınız yapıda Exchange serveri merkezde kullanarak, backup v.b. işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.


  Ercüment Yenikaya - IT Support & Consultancy
  28 Ekim 2010 Perşembe 17:56
 •  

  Merhabalar ,

   

  Bildiğim kadarıyla Exchange 2007 SP1 ile birlikte gelen SCR ( Standby Continuous Replication ) işinize yarayabilir. Konu ile ilgili yaptığım araştırmada Exchange 2007 standard üzerinde yapılandırılmış bir LCR ( Local Continuous Replication ) yapısı " Kaynak " olarak gösterilebilir.

   

  SCR : Uzak bir sunuculardan birine Storage Group'un bir kopyasını göndermek.

   

  SCR ' Kaynak olabilecek yapılar : LCR, CCR, SCC yada Stand alone bir Mailbox Server. SCR 'ın kullanılabilmesi için her Storage Group'un altında sadece 1 Database olması gerekiyor.

   

  Hedef sunucu aynı subnet de olabilir.  SCR uzak sunucuyu devreye almak için elle müdehale gerektirir otomatik devreye girecek anlık bir çözüm değildir.

   

  SCR yapısı için gereksinimler ;

   

  1. İki sunucu içinde Database yolu aynı olmalıdır.

   Eğer Database Kaynak sunucuda " C:\Server1\Data | C:\Srver1\Logs" lokasyonunda ise aynı konumlar Hedef sunucuda da ulaşılabilir olmalıdır.
  2. Kaynak sunucudan Hedef sunucuya sadece Log dosyaları gönderilir. 50 Log   dosyası gönderildiğinde Hedef sunucuda .edb dosyası oluşur.
  3. Hedef sunucuya gönderilmek istenen her Storage Gorup un altında 1 Database olmalıdır.
  4. Hedef sunucuda Mailbox Server Role yüklü olmalı. Eğer Cluster yapısı varsa Passive Node üzerinde çalışılmalı.
    
  5. Hedef sunucu aynı Active Directory Domain de olmalı.

    

  SCR Yapıladırması :

   

  http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb738132(EXCHG.80).aspx

   

  http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc164368(EXCHG.80).aspx

   

  Kaynaklar :

   

  http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb691321(EXCHG.80).aspx

   

  Konu İle İlgili Makale Örnekleri :

   

  http://msexchangeteam.com/archive/2007/06/28/445538.aspx

   

  http://www.msexchange.org/articles_tutorials/exchange-server-2007/high-availability-recovery/managing-standby-continuous-replication-part1.html


  Barış ARSLAN - www.MsSolve.com


  29 Ekim 2010 Cuma 09:28
 • merhabalar

  eğer derdiniz sadece Exchange Server 2007 yedeği ise Cluster yerine CA Xosoft yazılımı ile incremental olarak Exhcange Server 2007 database Antalyadaki sunucunun yanında veya başka bir lokasyonda tutabilirsiniz.

  Bu ürünü kullanan bir müşterimizde 600 mailbox var ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor. eğer ana exchange serverda bir problem oluşursa database dönülebiliyor veya servis bazında sunucu sürekliliği sağlanabiliyor.

  kolay gelsin


  Mumin CICEK | Exchange - MVP | www.cozumbilisim.com.tr | www.mumincicek.com | www.cozumpark.com
  29 Ekim 2010 Cuma 10:30
 • Merhaba Mumin Bey

  istediğim şey ana sunucuya ulaşamadığımız taktirde antalya uzerinde bulunan sunucumuzdan maillerimizi alabiliyor olmamız.

  Ca Xosoft yazılımını kullandığımızı düşünürsek ana merkezdeki sunucumuz ulaşılamaz oldugunda bu programla aldığımız database yedeğini antalya üzerinde nasıl çalıştırabiliriz oraya yeni bir exchange server kurulumu yapıp bu aldığımız database'i ona gösterip çalışmasını sağlayabilirmiyiz?

  29 Ekim 2010 Cuma 12:12
 • Merhaba Ercument Bey,

  benim amacım antalyadan merkezedeki exchange sunuyu kullanmak veya tam tersi değil. yapmak istediğim zaten merkezimde kurulu olan bir exchange sunucusu var bu sunucu bir sebeble down olursa bunun bir yedeğinin antalyada bulunması ve kullanıcılarda bir kaç ayar yaparak antalya üzerindeki exchange server'dan çalışmalarına devam edebilmeleri.

  29 Ekim 2010 Cuma 12:16
 • Merhaba Barış bey,

   

  scr konusunu inceleyeceğim dediğiniz gibi bu işimi görür gibi gözüküyor. otomatik devreye girmesede olur elle devreye alabiliyorsakta yeterli olur bizim için.

  teşekkürler.

  29 Ekim 2010 Cuma 12:19
 • zaten orada ikinci bir exchange farklı bir isimle çalışıyor olacak. dolayısı ile merkezdeki servera birşey olduğu zaman gerekli yönlendirmeleri oraya yaparsanız sistem çalışır.

  SCR ile ilgili detaylı bilgi için ;

  http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb676502%28EXCHG.80%29.aspx

  http://msexchangeteam.com/archive/2007/06/28/445538.aspx

  http://www.msexchange.org/articles_tutorials/exchange-server-2007/high-availability-recovery/managing-standby-continuous-replication-part1.html

  kolay gelsin


  Mumin CICEK | Exchange - MVP | www.cozumbilisim.com.tr | www.mumincicek.com | www.cozumpark.com
  30 Ekim 2010 Cumartesi 07:28
 • Merhaba Mumin Bey,

   

  Ca Xosoft  yazılımını inceledim gusel ürün'e benziyor.

  bu ürünle ilgili fiyat alabileceğim ve demo yapabileceğimiz bize ürünü tam anlamıyla tanıtacak firma bilgisi verebilirmisinzi?

  1 Kasım 2010 Pazartesi 08:20
 • merhabalar Engin bey,

  http://www.ca.com/us/contact/content.aspx?cid=212807

  CA Türkiye ile görüşebilirsiniz. onlar demo da yapıyorlar bildiğim kadarıyla.

  bana özelden ulaşırsanız satış ile ilgili de görüşebiliriz. (mumin.cicek@cozumbilisim.com.tr)


  Mumin CICEK | Exchange - MVP | www.cozumbilisim.com.tr | www.mumincicek.com | www.cozumpark.com
  • Düzenleyen Mumin CICEK 1 Kasım 2010 Pazartesi 08:27 mail adresi
  • Yanıt Olarak Öneren Serkan Bark 4 Kasım 2010 Perşembe 08:27
  1 Kasım 2010 Pazartesi 08:27
 • özelden mail attım Mümin Bey

   

  1 Kasım 2010 Pazartesi 16:43
 • Merhaba Engin DEGE,

  Forum kurallarımız gereği ve sizinle aynı sorunu yaşayan diğer kullanıcılarımızın sorunlarına daha kısa sürede yanıt alabilmesi için, Lütfen size En faydalı olan veya Sorununuzü çözen cevabı "Yanıt Olarak İşaretle"yiniz.

  Sanırım Barış ARSLAN beyin SCR önerisi ve Mümin ÇİÇEK bey in CA Xosoft yazılımı sizin için en uygun yanıtlar.

  Geri dönüşünüz için şimdiden teşekkürler.

  İyi Çalışmalar. 

  Serkan Bark, MSFT  
  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik "olduğu gibi benim tarafımdan" hazırlanmış olup, Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez
  Facebook Grubumuza Davetlisiniz.
  Twitter'da Takip Et!
  3 Kasım 2010 Çarşamba 12:24