none
Windows 2008 SBS üzerinde Exchange 2007 mail tasarımı RRS feed

 • Soru

 • Merhaba;

  Windows 2008 SBS üzerine kurulu Exchange 2007 sunucum bulunmakta. Bu sunucu üzerinde lokal domain maillerimi kullanmaktayım. Şu andaki yapım outlooklar üzerinde pop3 mail hesapları bulunuyor ve exchange mail hesapları aynı profil üzerinde bulunuyor. Genel olarak kullanıcılar şirket dışına mail atarken pop3 mail hesaplarını kullanıyorlar. Attıkları mail gene exchange server hesabına düşmüş oluyor, aynı OST dosyasında tuttuğumdan dolayı. Ayrıca domain ortamım tamamen .local uzantılı olarak kurulmus durumda. .com.tr uzantılı domain kurmadım. Gelelim soru kısmına;

  Yapmak istediğim şey ise kullanıcılarda pop3 hesap bulunmasın sadece exchange üzerinden mail göndersinler ve alsınlar, ancak exchange server hangi mail hesabını kullanması gerektiğine karar versin ve mail hostingimin smtp sunucusunu kullanarak maili göndersin. Bunun için nasıl bir yapı kurmalıyım? Esas bu yapıyı istememin sebebi ise mail adreslerinin gönderdiği mailler ile birlikte birden fazla kullanıcıya yönlendirilmesi gerekiyor veya bir kullanıcının birden fazla mail adresi olabiliyor. Bu görevleri exchange yürütebilir mi? Yürütebilir ise nasıl bir yapı kurmam gerektiği hakkında fikir istiyorum.

  Örneğin hub transport üzerinden smtp receive smtp send rule lari ile mi yapılır? Bu kurallar tanımlanırken smart host mu kullanılmalı internet rule mu kullanılmalı gibi gibi. Yapılandırma fikri istiyorum sadece.

  Kolay gelsin.


  Bu cevabın size yardımcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen resmin altındaki Yardımcı Olarak Oyla butonuna tıklayınız.

  28 Mart 2013 Perşembe 08:27

Yanıtlar

Tüm Yanıtlar