none
Windows 8 Yönetici İzni Hatası

  Soru

 • Herkese selamlar iyi forumlar diliyorum...

  Orijinal ve temiz kurulum yapılmış Win 8 Pro' dan bahsedeceğim...

  C sürücüsünde yeni klasör oluşturma, isim değiştirme, silme, yeniden adlandırma veya C sürücüsüne herhangi bir şey kopyalamak istediğimde her defasında izin uyarısı çıkıyor...Örnek olarak: yeni metin belgesi oluşturuyorum ve bunu C ye kopyalamak istediğimde ' BU KLASÖRE KOPYALAMAK İÇİN YÖNETİCİ İZNİ SAĞLAMALISINIZ' iletisini alıyorum... Silme v.b işlemlerde de buna benzer uyarılar almaktayım...Bilgisayarda yönetici ben olmama rağmen bu sıkıntıyı yaşamaktayım.

  Bu problemi şu şekilde çözdüm : Öncelikle UAC (kullanıcı hesabı denetimi) yi kapatmamız gerekiyor; Denetim masası kullanıcı hesapları ve aile koruması > kullanıcı hesapları > kullanıcı hesabı denetimi ayarlarını değiştir kısmından çubuğu en aşağıya çekiyorum ve kapatıyorum  ancak UAC ayarını denetim masasından kapatınca UAC tam olarak devre dışı kalmıyor.

  Bu ayarı registry den yapınca tamamiyle devre dışı kalıyor;

  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System] "EnableLUA"=1 olan değeri 0 olarak değiştiriyoruz ve yeniden başlatıyoruz. Bu ayarları yaptıktan sonra yukarıda bahsettiğim bütün sorunlar ortadan kalkıyor...Ancak yeni bir sorunu'da beraberinde getiriyor : UAC yi komple kapattığımızda Metro arayüzündeki uygulamaların hiçbiri çalışmıyor... Bu konu hakkında fikir ve düşünceleriniz nelerdir...Sizce bu problemi nasıl çözebiliriz...

  12 Haziran 2013 Çarşamba 19:13

Yanıtlar

 • Merhaba,

  UAC'yi devredışı bıraktığınızda Metro uygulamalarının çalışmaması bilinen bir durum. Aşağıdaki linklerde ayrıntılı bir açıklama ve çözüm adımları var deneyip geri dönüş yapabilir misiniz?;

  http://www.alltechtalk.net/2012/09/04/bypass-windows-8-uac-while-keeping-metro/

  http://www.eightforums.com/user-accounts-family-safety/9872-uac-metro-apps-2.html

  Tayfun bey ilginiz için teşekkür ederim..Konuyu açtıktan 3 saat sonra problemimi çözdüm...UAC' yi registry den komple kapatmayıp sadece denetim masasından kapattım, biliyorsunuz ki windows xp den sonra mimari değişti önceden tüm yetkiler administrator altındaydı  Win 7 ve 8 de yetki Trustedİnstaller ' a verildi...İzin vermek istediğim klasörlerde Trustedİnstaller sahipliğini varolan kullanıcıya devrettim ve o kullanıcıya tam denetim izni verdim...Yani sorunum tamamen çözüldü ve metro arayüzde herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Sadece  tedbir ve güvenlik bakımından windows, system32 gibi önemli sistem dosylarının bulunduğu klasörlerin yetkilerini Trustedİnstaller ' da bıraktım.

  14 Haziran 2013 Cuma 20:38

Tüm Yanıtlar