none
SCOM 2012 ile Cisco switch`lerin gözlemi

  Genel Tartışma

 • Merhaba ,

  Yeni nesil SC 2012 ürün ailesinin artık vazgeçilmezler arasında olduğu şu dönemde , asset’lerimiz sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını gözlemlemek ve gerektiğinde hızlı aksiyon alabilmek için SCOM kullanıyoruz.
  Burada paylaşmak istediğim SCOM 2012 ile yapımızda hizmet veren network cihazlarını nasıl gözlemleyeceğimiz olacak. Yazımın bu kısmının konusu , Cisco cihazlarımızı snmp ile gözleme hazırlamak ve SCOM konsolundan bu cizhaları keşfetmek olacaktır. İlerleyen yazımda keşfettiğimiz cihazlara dair neler yapabiliyoruzu paylaşmak istiyorum.
  Öncelikle yapılandırılmadıysa switch’lerimizi snmp ile trap için hazirlayalim.

  Burada switch’mizin global configuration mode’unda yapmız gereken basit ayarlar şu şekilde.
  snmp-server community cataclysmdeathwingRO
  Not: Varsayılan community stringleri kullanmayınız bence. RO’nun anlamı Read-Only’dir
  snmp-server community wrathofthelichkingRW
  Not: Varsayılan community stringleri kullanmayınız bence. RW’nun anlamı Read-Write’dir
  snmp-server enable traps
  üstteki komutta genel olarak hemen her trap’i açmış oluyor. İsterseniz azaltın. Bu 3 komutu sirasi ile swich`lerinizde calistiriniz.
  SCOM konsolunda RO olan community string’i yani cataclysmdeathwing kelimesini kullanacağım.image Önce cihazlarımızı keşfedeceğiz.image Network Devices….Bir sonraki menüden available server olarak scom sunucunuzu seçip devam edebilirsiniz. Sonrasında Discovery Method , Explicit Discovery olarak kalsın. Ama Recursive olan’nın da ne yaptığını okumadan geçmeyiniz !
  Default Accounts kısmında yeni bir hesap oluşturuyoruz creat account ile. (switch’e snmp ile gidebilmek için)image Create account kısmında önemli olan nokta , community string kısmına cisco switch’inizde belirlediğiniz string’i yazmaniz gerekmesiniz. Tüm cihazlarınızdan ayni stringi kullandıysanız , tek bir account’u tüm cihazlarınızı keşfetmek için kullanabilirsiniz.image Discovery zamanın size kalmış.Bence manuel Discovery for the win :)
  Ardından rule’a right-click ve run. Zaman içinde keşfedilen cihazlar network devices altına gelmektedir.
  iyi çalışmalar.   neseli gunler..

  Kaynak: Cisco Systems , Technet
  01 Nisan 2012 Pazar 09:22