none
Exchange 2010 da Dynamic Disclaimer ile İmza Oluşturma RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Exchange 2007 ye kadar hep sıkıntı olmuş olan disclaimer oluşturma bildiğimiz gibi Exchange 2007 transport role ile çözülmüştü aynı durum Exchange 2010 ile birazdaha geliştirildi ve artık HTML kodlar ile imza oluşturabilir bir hale geldik. Exchange 2010 ile birlikte Transport role ile disclaimer eklerken HTML kodları kullanabiliyoruz böylece imzalarımızda daha esnek bir hale gelmiş oluyor. Ayrıca bu durumu gerçekleştirirken Active Directory Database ‘indende faydalanabiliyoruz. Daha önce 3.Party yazılımlarla çözdüğümüz yada script yazmakla uğraştığımız disclaimer olayı nekadar kolay bir durum haline gelmiş görelim.

  EMC üzerinde Organization Configuration altındaki Hub Transporter içerisinde sağ klik ile “new trasport role” diyoruz.
  Karşımıza çıkan ilk pencerede oluşturacağımız role ‘a bir isim veriyoruz ve istiyorsak açıklama belirtiyoruz.
  Burada öncelikle bir Conditions belirtmeliyiz. Oluşturacağımız imza burada belirteceğim koşula göre çalışacak. Bu kısım imzanın hangi durumlarda ekleneceğini belirlediğimiz için biraz daha tercihlere göre değişkenlik gösteren bir kısım. Ben oluşturacağım imzanın tüm mesajlara eklenmesini istediğim için “form users that are inside or outside the organization” seçeneğini seçiyorum. Ancak siz imzanın sadece dışarıya gidecek maillere eklenmesini isterseniz listedeki uygun seçeneği seçmeniz gerekir.

  Actions kısmında bir önceki pencerede belirlediğimiz koşula göre ne yapmak istediğimize karar veriyoruz. Biz burada “append disclaimer text and fallback to action if unable to apply” seçeneğini seçiyoruz. Aynı pencereden aşağıdaki şekil ile devam edelim..

  Gene yukarıdaki Actions penceresinde yapmamız gereken elimizdeki HTML imzamızın kodunu eklemek olacak. Bunun için kırmızı parantezle işaretlediğim “disclaimer text” kısmına tıkladığımızda açılan kutucuğa adından da anlaşılacağı gibi imzamızın text ini ekliyoruz. Text için benim kullandığım örnek bir HTML kodunu aşağıya çıkarıyorum. Ancak siz daha fazla bilginin imzaya eklenmesini istiyorsanız yada yazı şekillerinde değişiklik yapmak vs. gibi değişiklikler istiyorsanız HTML kodu üzerinde değişiklikler yapmanız gerekebilir.

  <hr> 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  <b>%%DisplayName%%</b><br> 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  <font size=small> 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  %%Company%% <br> 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  %%StreetAddress%% <br> 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  %%City%% – %%StateOrProvince%% – %%PostalCode%% <br> 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  Telephone: %%Phone%% <br>
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  Fax: %%Fax%% <br> 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  </font> 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  <h5> <font color=gray> 
  
  
  
  
  
  
  
  


  Bu e-posta ve icerigi kisiye ozel ve gizli bilgiler icerebilir. Eger mesajin muhatabi veya muhataba iletmekle yukumlu yetkili temsilcisi siz degilseniz, bu mesaji cogaltmak, dagitmak, aciklamak dahil olmak uzere herhangi bir suretle kullanmamaniz gerektigini, aksine davranisinizin hukuka aykirilik teskil edebilecegini bildiririz. Eger bu mesaji yanlislikla aldiysaniz, lutfen gondericiye e-posta ile bildirerek siliniz.
  This email and its contents may contain information that is privileged and confidential. If you are not an intended recipient,or the agent responsible for delivering this email to the intended recipient, you are hereby notified that any use, dissemination, distribution, or copying of this communication is strictly prohibited and may be unlawful. If you received this email in error, please notify the sender by replying to this email and delete the email sent in error.

  HTML Kodu ekledikten sonraki durum yukarıdaki gibidir. Arkasından gelecek Exceptions sekmesinde bu role için hariç tutulmak istediklerimiz belirlenir ancak biz exceptions kısmına hiç dokunmadan geçiyoruz ve böylece hiçbir objeyi hariç tutmuyoruz. Create Role kısmına da new ile geçiyoruz.
  Completion penceresinde de kodumuzun kontrolunu yaparak Fınısh Diyebiliriz. Örnek bir mail atarak imzamızın nasıl gözüktüğüne aşağıdaki resim ile bakabiliriz.


  Alper KAYNAK


  Alper KAYNAK
  • Düzenleyen Serkan Bark 7 Ocak 2011 Cuma 14:37 Baslik Duzenlendi
  7 Ocak 2011 Cuma 14:35

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba Alper Hocam,

  Elinize sağlık. Çok güzel bir makale olmuş.

  Teşekkürler.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!


  7 Ocak 2011 Cuma 14:51
 • Merhaba,

   logo ile beraber kurumumuzda kullanmak üzere bir dynamic disclaimer yayınladım.Fakat şöyle bir sıkıntı var. Eğer maili replay yada forward ederek yollarsanız sizin eklediğiniz kısmın değil mailin en altına ekliyor ve kurum içinde mail dolanırken mailin altında bir sürü disclaimer oluşmuş oluyor.Zaten imza eklemekteki amaç yazığımız kısmın altına eklemesidir.Bunun için herhangi bir çözüm önerebilir misiniz?

  17 Mart 2011 Perşembe 13:49