none
Exchange 2007 outlook anywhere sertifika oluşturma sorunu RRS feed

 • Soru

 • exchange 2007/sp3 kullanıyoruz. outlok anywhere kurmaya çalışıyorum. sertifika  oluşturmaya çalışırken resimde de görüleceği gibi web server seçmem gereken yerde sadece user ve basic EFS seçenekleri geliyor. nerede hata yapmış olabilirim.
  19 Ekim 2011 Çarşamba 11:25

Yanıtlar

Tüm Yanıtlar

 • Merhabalar;

  Sertifika talebi yapmaya çalışıyorsunuz sanırım. Bu işlemi Exchange Server üzerinden yapmanız gerekiyor.

  Detaylı bir anlatım linki buldum:

  http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/03/22/windows-2008-uzerinde-exchange-2007-owa-ve-rpc-over-http-_3101_cin-sertifika-kullanimi.aspx

   

  Kolay Gelsin.


  MCT, MCITP, MCSE http://www.ahmetelibol.com.tr
  • Yanıt Olarak Öneren Ahmet Elibol 19 Ekim 2011 Çarşamba 14:05
  19 Ekim 2011 Çarşamba 14:05
 • Merhaba,

  Ahmet hocam, sanırım arkadaşımız sizin verdiğiniz link de bulunan Bu adımında takılmış. Dikkat edersek "Certificate Tepmlate" olarak Web Server seçili. Ama arkadaşın ekran görüntüsünde bu seçenek yok.

  Bu kısmı soruyorsunuz değil mi Merto_?

  Eğer öyle ise, Certification Authority Web Enrollment rolunu yüklemişmiydiniz? SBS 2011 IIS 7.0 da localhost\certsrv sorunu link'ini inceleyerek bu adımı kontrol edebilir ve gerekli kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

  Ahmet Bey'in vermiş olduğu makale de bu adımın gerekliliğinden bahsedilmiş durumda (aşağıdaki bilgiler makaleden alınmıştır)

  Bu ekranda “ Certification Authority Web Enrollment” seçeneğini de seçiyoruz ki Web sayfasından CA mıza erişip sertifika alabilelim.

  Teşekkürler.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!

  • Düzenleyen Serkan Bark 19 Ekim 2011 Çarşamba 15:22 icerik duzenlendi
  • Yanıt Olarak Öneren Ahmet Elibol 20 Ekim 2011 Perşembe 08:23
  19 Ekim 2011 Çarşamba 15:19
 • Merhaba Merto_

  Sertifika talebini hangi makine uzerinden yapıyorsun?

  Ayrıca hangi kullanıcı ile talepte bulunuyorsun?

   


  Selda.A MCP,MCSA,MCITP-SA,MCITP-EA,MCT
  19 Ekim 2011 Çarşamba 16:15
 • ilginize tşk ederim. Ahmet Bey bende ilk sizin yolladıgınız linki bulmuştum ve o makale yardımı ile yükleme yapmaya çalışıyorum. Ancak ilginç birolay dikkatimi çekti IIS  üzerinden browse ettiğimde Web Server geliyor yalnız ie9 üzerinden direk adresi yazdıgımda gelmiyo. ie nin cache leri boşalttım ama hala durum aynı bende direk IIS üzerinden kuruluma devam etmeye karar verdim. bu defada  ISA ya import kısmında sorun çıktı.

  Bu arada şunu belirteyim ben makaleden farklı olarak CA yi dc üzerine kurmuştum. dc üzerinden export ettiğim sertifikayı ISA ya import ettim ancak web listenerı oluştururken sertifika invalid olarak görünüyo.

  bunun için ne yapabilirim.

  19 Ekim 2011 Çarşamba 19:03
 • Tekrar merhaba;

  TMG üzerinde sertifika güvenilir olmadığına dair bir hata alıyor olmanız normal. DC nin root sertifikasını pfx olarak export edip önce tmgye bu sertifikayı sonra sizin ürettiğiniz sertifikayı import ederseniz sorununuz hallolur. Eğer Exchange üzerinde sertifika aşamalarını geçtiyseniz bunu yeni bir sorun olarak TMG forumu üzerinde açarsanız orada da cevaplamaya çalışırız.

  Mevcut sorununuz giderildi mi?

  Kolay Gelsin.


  MCT, MCITP, MCSE http://www.ahmetelibol.com.tr
  20 Ekim 2011 Perşembe 07:48
 •  Ahmet Bey hala ie9 direk linki yazdıgımda web server gelmiyor ancak IIS üzerinden browse dediğimde geliyor bu sorunu hala aşamadım. Ancak bir şeyi daha belirteyim bu olay sadece CA in kurulu oldugu makinada yaşanıyor. başka makinalardan ie  ye  direk linki yazdıgımda gene web server geliyor.
  20 Ekim 2011 Perşembe 08:09
 • Özür dilerim hangi url açılmıyor? Nereye ulaşmaya çalışıyorsunuz? Ben o kısmı atladım sanırım?


  MCT, MCITP, MCSE http://www.ahmetelibol.com.tr
  20 Ekim 2011 Perşembe 08:18
 • Merhaba Exchange sertifika yapılandırması ve TMG üzerinden publish ile ilgili aşağıdaki makaleleri harfiyen uygularsanız problem yaşamazsınız.

  http://www.isaserver.org/tutorials/publishing-exchange-outlook-web-app-owa-microsoft-forefront-threat-management-gateway-tmg-2010-part1.html

  http://www.isaserver.org/tutorials/Publishing-Exchange-Outlook-Web-App-OWA-Microsoft-Forefront-Threat-Management-Gateway-TMG-2010-Part2.html

   

  bir diğer makale (sadece yayınlama):

  http://www.isaserver.org/tutorials/Publishing-Exchange-Outlook-Web-App-OWA-Microsoft-Forefront-Threat-Management-Gateway-TMG-2010-Part2.html

   

  Bu makalelerin haricinde yapmanız gereken mutlaka sertifika sunucusunun root sertifika anahtarını tmg'ye yükleyiniz.

   

  Kolay Gelsin...

   


  MCT, MCITP, MCSE http://www.ahmetelibol.com.tr
  • Yanıt Olarak Öneren Ahmet Elibol 20 Ekim 2011 Perşembe 08:22
  • Yanıt Olarak İşaretleyen Merto_ 24 Ekim 2011 Pazartesi 11:03
  20 Ekim 2011 Perşembe 08:22
 • https://localhost/certsrv  bu linki  yazdıgımda en üstte resimde göründüğü gibi certificate templates kısmında sadece user ve Basic EFS geliyor. Ancak IIS üzerinden browse dediğimde web server da geliyor. Ortamdaki herhangi başka bir makinadan ie ye https://makinaadı/certsrv yazdıgımda ise certificate templates kısmında web server görünüyor.

  Not: CA in kurulu oldugu makinada ie9 yüklü  ve cachleri, history, cookies ve diğer tüm herşeyi sildim ancak hala aynı sorun var.

   

   

  20 Ekim 2011 Perşembe 08:23
 • Merhaba Serkan Hocam'ın bahsettiği adımı atlamış olabilir misiniz?

  Sizin zaten sadece sertifika üretmek için bahsettiğiniz kısımdaki templatelere ihtiyacınız var. Dilerseniz custom certificate template oluşturabilirsiniz ancak bu başka bir konu... Sizin yapmanız gereken https://makinaadı/certsrv diyerek sertifika talebinizi tamamlamanız.

   

  Custom Certificate Template ile ilgili detaylı bilgi:

  http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc875810.aspx

   

  Sertifika dağıtımı ile ilgili detaylı bilgi:

  Step-by-Step Example Deployment of the PKI Certificates Required for Configuration Manager Native Mode: Windows Server 2008 Certification Authority

  http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc872789.aspx

  http://www.kurtdillard.com/StudyGuides/70-640/6.html

   

  Active Directory Certificate Services ile ilgili detaylı bilgi:

  http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc753828(WS.10).aspx

  http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc770357(WS.10).aspx

   

  Kolay Gelsin.

   


  MCT, MCITP, MCSE http://www.ahmetelibol.com.tr
  • Yanıt Olarak Öneren Ahmet Elibol 20 Ekim 2011 Perşembe 08:42
  20 Ekim 2011 Perşembe 08:42
 • Merhaba,

  Exchange Server forumlarında bu konuyu tartıştığımız için dilerseniz, (sizin belirttiğiniz üzere) IIS üzerinde ilgili virtual directory'i Browse diyerek açalım veya Ortamdaki herhangi başka bir makinadan ie ye https://makinaadı/certsrv yazarak Certificate Request'i tamamlayalım.  

  Yada, CA in kurulu oldugu makinada ie9 'u kaldıralım (başka bir browser ile de deneyebiliriz)

  Sorunumuz çünkü Outlook Anywhere yapılandırması için gerekli olan sertifika talebini oluşturmamanız. Sertifika oluşturamama sorununuzu böyle bir workaround ile çözebiliriz ve bu başlığı bu çözüm adımları doğrultusunda çözümlendi olarak kapatabiliriz.

  Sonrasında, Windows Server Forumu üzerinde yeni bir başık açarak CA server üzerinde kurulu IE9 da neden https://makinaadı/certsrv ile "Certificate Tepmlate" de Web Server seçeneğinin görüntüleyemediğinizi  tartışırız.

  Teşekkürler.


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır.
  Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.
  Facebook Üzerinden Takip Et!
  Twitter'da Takip Et!
  • Yanıt Olarak Öneren Ahmet Elibol 20 Ekim 2011 Perşembe 10:31
  20 Ekim 2011 Perşembe 10:01
 • Tekrar merhaba

  Merto bey Exc icin bir web server sertifikasi almak istiyorsunuz. Exc makinesi uzerinden CA e baglanip sertifika talebinde bulunup aldiginiz sertifikayi exc certificate store dan export ederken private key export etmelisiniz ki ISA uzerinde sorun yasamayasiniz.

  Ayrica certsrv dizinine baglandiginizda web server seceneginin olmamasi credential ile alakalidir diye dusunuyorum. Kullanicinin web server sertifikasi talebi icin yetkisi yoktur.

  Bunlari dikkate alirsaniz yapabileceginizi dusunuyorum.

   


  Selda.A MCP,MCSA,MCITP-SA,MCITP-EA,MCT
  20 Ekim 2011 Perşembe 13:57