none
Windows Server 2012 R2'de Remote Desktop Services Yapılandırması RRS feed

 • Genel Tartışma

 • Merhaba,

  Bu makalede Windows Server 2012 ortamında Remote Desktop Services yapılandırması ve etki alanında bulunan Windows 8.1 kurulu işletim sisteminden Uzak Masaüstü (Remote Desktop) bağlantısı kurulumu anlatılacaktır.

  Öncelikle yapıyı özetlemek gerekirse:

  • Active Directory ve DNS Server rolünün kurulu olduğu ve üzerinde Windows Server 2012 çalışan bir sunucu
  • Remote Desktop Services rolünün kurulacağı ve üzerinde Windows Server 2012 R2 çalışan ikinci bir sunucu*
  • Etki alanına dahil olan ve üzerinde Windows 8.1 çalışan bir istemci

  * RDS için ikinci bir sunucuya gerek duymamızın nedeni, Windows Server 2012'de AD ve RDS rollerinin aynı makine üzerinde çalışmasının önerilmeyen bir durum olmakla beraber, ilerleyen zamanlarda sorun oluşturmasıdır. Foundation Server'ın bu duruma bir istisna teşkil ettiğini de belirtmemiz gerekir.

  Bu kısa ve önemli bilgiyi de göz önünde bulundurduktan sonra RDS rolünü kuracağımız Windows Server 2012 R2 olan sunucuda Server Manager penceresinde Add roles and features seçeneğine tıklatıyoruz:

  Yeni bir rol veya bileşen eklemeden önceki uyarıların yer aldığı Before you begin penceresinde Next düğmesini tıklatıyoruz:

  Yükleme tipinin seçileceği Select installation type penceresinde Remote Desktop Services installation seçeneği ile devam ediyoruz:

  Bir sonraki aşamada konuşlandırma (deployment) türünü seçmemiz istenecek. Standard deployment bize bu hizmeti birkaç sunucu arasında yapılandırma imkanı sağlayacakken, Quick Start seçeneği ise yalnızca bir sunucu üzerinde yapılandıracak ve daha sonraki görsellerde değineceğimiz ayarlamaları kendiliğinden yapacak. Biz bu makalede Standard deployment seçeneği ile devam ediyoruz.

  Select deployment scenario penceresindeki seçeneklerden Virtual machine-based desktop deployment bize VDI (Virtual Desktop Infrastrucrure) ile oluşturabildiğimiz ve birden çok istemcinin erişim sağlayabildiği sanal makinelere bağlantı olanağı sunarken, Session-based desktop deployment ise masaüstünün tamamına erişim sağlandığı bir seçenek olur. Biz Session-based desktop deployment ile devam ediyoruz:

  Review role services penceresinde, yüklenecek Remote Desktop Services hizmetlerini gözden geçirdikten sonra Next düğmesine tıklatıyoruz:

  Daha sonra RD Connection Broker rolü hizmetinin yükleneceği sunucuyu seçiyoruz:

  Aynı işlemi RD Web Access Server ve RD Session Host Server rolü hizmetleri için de uyguluyoruz:

  Seçimlerimizi kontrol ettiğimiz sıradaki pencerede Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretledikten sonra Deploy düğmesine tıklatıyoruz:

  Hizmetler yüklendikten sonra sistem kendiliğinden yeniden başlıyor ve açıldığında yüklemenin son aşamaları da aşağıdaki gibi tamamlanıyor:

  Bu işlemler de tamamlandıktan sonra gerekli yapılandırmalar için Server Manager'da Remote Desktop Services seçeneğine tıklatıyoruz:

  Önce Collections'a, ardından da TASKS düğmesine tıklatıyoruz. Create Session Collection seçeneği ile, bir veya daha fazla Remote Desktop Session Host içerebilecek bir sunucu derlemesi oluşturuyoruz:

  Collection (Derleme) oluşturma sihirbazıyla ilgili bilgi verilen bu pencereyi Next düğmesine tıklatarak geçiyoruz:

  Oluşturduğumuz derlemeye bir isim veriyoruz:

  Oluşturmakta olduğumuz derlemeye dahil olacak, yani uzak masaüstü bağlantısı yapılacak sunucuları seçiyoruz:

  Derlememizde yer alan sunuculara erişecek kullanıcı gruplarını seçiyoruz:

  Enable user profile disks seçeneği ile, uzak masaüstü bağlantısı yapan kullanıcıların profillerini ve verilerini, sunucunun yerel diskinde tutmak yerine belirttiğimiz alanda depolanmasını sağlayabiliyoruz. Bu makalede bu seçeneği kullanmayacağız:

  Seçimlerimizi gözden geçirdikten sonra Create seçeneğine tıklatarak derlememizi oluşturuyoruz:

  Tamamlandıktan sonra Close düğmesi ile bu sihirbazı kapatıyoruz:

  Daha sonra uzak masaüstü bağlantısı yapacak kullanıcıların kontrolünü yapacak olan RD Licensing sunucusunu belirlemek üzere RD Licensing simgesine tıklatıyoruz:

  Lisans kontrolünü yapacak sunucuyu ekliyoruz:

  Seçimimizi gözden geçirdikten sonra Add düğmesine tıklatıyoruz:

  Close düğmesine tıklatarak sihirbazı kapatıyoruz:

  Remote Desktop Services sunucusu tarafındaki son işlemimiz lisans tipini belirlemek olacak. Bunun için TASKS altındaki Edit Deployment Properties seçeneğine tıklatıyoruz. Açılan pencerede sahip olduğumuz lisans tipini seçerek OK düğmesine tıklatıyoruz:

  Bu işlemlerin ardından istemci üzerinde Remote Desktop Connection'ı çalıştıracağız. Varsayılan olarak Başlangıç (Start) ekranında yer almayan bu uygulamayı sabitlemek için, Başlangıç ekranında Remote Desktop Connection yazıyoruz ve bulunan öğenin üzerinde sağ tıklatarak Pin to Start seçeneğine tıklatıyoruz.  (Remote Desktop uygulamasının modern arayüz sürümü için tıklayınız.)

  Uzak masaüstü bağlantısı yapacağımız sunucuyu yazıyoruz:

  Etki alanı kullanıcı adı ve parolamızı yazıyoruz:

  Bağlantıyı kuruyoruz ve sunucumuzun masaüstü ekranına erişiyoruz:


  * Katkılarından dolayı Tayfur Yılmaz'a teşekkürler.
  • Düzenleyen Burak ORDU 3 Ekim 2013 Perşembe 14:41
  3 Ekim 2013 Perşembe 12:29

Tüm Yanıtlar